Więcej

  Podatek kościelny w Niemczech 2022: Zalety i wady wystąpienia z kościoła w Niemczech

  Kościoły katolicki i protestancki zebrały razem w Niemczech 12,08 mld euro podatków w 2020 roku. Świadczą o tym najnowsze dane kościoła protestanckiego w Niemczech.

  Jednocześnie coraz więcej ludzi w Niemczech występuje z kościoła. Taką decyzję podejmuje średnio 300 000 osób rocznie i w ten sposób oszczędza na podatkach – wynika z badania Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW).

  Skandale w kościele wywołują fale wystąpień

  Fale wystąpień z kościoła są raz po raz wywoływane przez skandale w kościele katolickim, które wychodzą na jaw. Na przykład niedawno wyszło na jaw, że kościół katolicki w diecezji Monachium przez lata tuszował setki przypadków nadużyć. Raport ekspertów oskarża papieża emeryta Benedykta XVI o niewłaściwe postępowanie w czterech przypadkach nadużyć seksualnych, do których doszło w czasie, gdy był arcybiskupem.

  Łącznie od lat 50. ubiegłego wieku ofiarami nadużyć seksualnych w kościele katolickim padło 216 tys. dzieci i młodych ludzi. Wliczając instytucje prowadzone przez kościół, zakłada się, że ofiar jest 330 000 – ogłosiła Niezależna Komisja ds. Nadużyć w kościele (CIASE).

  W Niemczech od początku 2021 roku kościół katolicki przewiduje dla ofiar nadużyć zwiększone świadczenia w wysokości do 50 000 euro. Poprzednie wypłaty wynosiły średnio 5 000 euro na osobę.

  Wielu wiernych cierpi z powodu tych zdarzeń. Ludzi ci stracili zaufanie i podejmują decyzję, że nie chcą dalej wspierać instytucji podatkiem kościelnym poprzez swoją pensję i składają rezygnację.

  Dzieje się tak dlatego, że wierni płacą kilkaset euro rocznie na rzecz stowarzyszeń kościelnych. Dokładna kwota zależy od kraju związkowego. W Badenii-Wirtembergii i Bawarii osiem procent z podatku od wynagrodzeń i dochodów trafia do kościoła, reszta republiki płaci natomiast dziewięć procent. Przy średnim dochodzie brutto wynoszącym 37 000 euro, byłoby to 449 euro rocznie.

  Jakie są zalety i wady wystąpienia z kościoła?

  Wielu ludzi w Niemczech należy do kościoła tylko z powodu tradycji i określa się jako niewierzący. Opuszczenie kościoła ma głównie korzyści finansowe. Jednak w przypadku wystąpienia z kościoła nie ma się już prawa do „usług” kościelnych, takich jak ślub.

  Ale jakie dokładnie są zalety i wady wystąpienia z kościoła?

  Korzyść 1: Oszczędność podatkowa

  Prawdopodobnie najważniejszym powodem wystąpienia z kościoła są zaoszczędzone pieniądze. Członkowie kościoła katolickiego płacą średnio 291 euro, protestanci 278 euro rocznie – wynika z danych IW. Oznacza to, że średnia kwota jest prawie dwukrotnie wyższa niż w 2004 r. W Niemczech prawo określa, które wyznania mogą pobierać podatek kościelny. Należą do nich kongregacje chrześcijańskie i żydowskie, a także niektóre wolne kongregacje religijne oraz Unitariańska Wspólnota Wolnych Protestantów.

  Zaleta 2: Odpowiedzialność

  Statystyki pokazują, że skandal nadużyć z początku 2010 roku oraz skandal związany z dwucyfrowym milionowym oszustwem w Limburgu w 2013 roku, gdzie biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst wybudował na koszt kościoła luksusowe mieszkanie, doprowadziły do licznych rezygnacji z kościoła katolickiego. Wierzący nie chcieli już wspierać działalności kościoła swoimi pieniędzmi. Dzieje się tak dlatego, że wpływ członków kościoła jest bardzo ograniczony poza ich lokalnymi parafiami.

  Korzyść 3: Brak nauczania religii

  Dzieci w wieku obowiązku szkolnego bez przynależności religijnej mogą być zwolnione z lekcji religii w szkole. Ma to zapobiec konfrontacji ludzi innych wyznań ze światopoglądem, którego oni i ich rodzice nie podzielają. Od 14 roku życia ludzie w Niemczech uważani są za osoby w „wieku religijnym”.

  Wada 1: Obciążenie biurokratyczne

  Jeśli chcesz opuścić kościół w Niemczech, musisz udać się do biura. W zależności od kraju związkowego należy umówić się na spotkanie w urzędzie stanu cywilnego, w biurze meldunkowym lub w sądzie rejonowym. Tam należy wypełnić formularz i uiścić opłatę manipulacyjną. W zależności od kraju związkowego jest ona bezpłatna, jak np. w Bremie, lub kosztuje od 10 do 60 euro.

  Wada 2: Brak możliwości pracy w organizacjach kościelnych

  Lekarze, pielęgniarki, wychowawcy i pracownicy socjalni stają przed pytaniem, czy opuścić kościół. Dzieje się tak dlatego, że mogą one ograniczyć ich możliwości zatrudnienia. Powodem jest to, że ich pracodawcy są często związani z kościołem i wymagają członkostwa.

  Wada 3: Wykluczenie z ceremonii kościelnych

  Kościół towarzyszy ważnym wydarzeniom w życiu człowieka: Chrzest przy narodzinach, ślub przy ołtarzu i msza pogrzebowa. Osoby, które wystąpiły z kościoła, muszą albo płacić za te ceremonie pieniądze, albo obyć się bez nich. Istnieją jednak również świeckie alternatywy dla wszystkich tych wydarzeń.

  Co należy wziąć pod uwagę przy występowaniu z kościoła

  Kiedy już rozważycie wszystkie za i przeciw i zechcecie wystąpić z kościoła w Niemczech, musicie najpierw dowiedzieć się, która instytucja w Waszym mieście jest odpowiedzialna za wyrejestrowanie się z kościoła. Musicie umówić się na spotkanie i stawić się tam osobiście.

  Najlepiej zabrać ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport. Osoby pozostające w związku małżeńskim lub rozwiedzione muszą również przedstawić rejestr rodzinny. Po dopełnieniu formalności władze poinformują urząd skarbowy o wycofaniu się z umowy. Pierwszego dnia następnego miesiąca wystąpienie z kościoła powinno być prawomocne i nie powinniście już płacić podatku kościelnego.

  Więcej na temat wystąpienia z kościoła w Niemczech przeczytacie tutaj: wystąpienie z kościoła w Niemczech.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  173ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Zarobki w Niemczech – czyli najlepiej i najgorzej opłacane zawody w Niemczech!

  Rok 2021 za nami, więc można podsumować, które zawody należały w Niemczech do tych najlepiej opłacanych oraz które były najgorzej opłacane. W tym artykule...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x