Więcej >>

  Schufa

  Po raz pierwszy od 2010 roku spadła liczba ludności w Niemczech!

  Schufa Niemcy

  Przez niemal dziesięć ostatnich lat liczba ludności w Niemczech stale rosła – w tym roku jednak maleje. Główny powód: mniej osób migruje z powodu pandemii.

  Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, w pierwszej połowie 2020 roku liczba ludności w Niemczech nieznacznie spadła. Na koniec czerwca mieszkało tu 83,1 mln osób. Populacja zmniejszyła się o około 40.000 osób – odpowiada to 0,05% ogółu społeczeństwa.

  Ostatni raz zmniejszenie się liczby ludności odnotowano w drugiej połowie 2010 roku.  Statystycy przypisują obecny spadek przede wszystkim ograniczonej imigracji w związku z pandemią Covid-19.

  Największy wzrost liczby ludności w Niemczech odnotowano w 2015 roku

  Od 2011 roku liczba osób mieszkających w Niemczech stale rosła, choć ostatnio już nie w tak szybkim tempie. W drugiej połowie 2015 roku zanotowano najsilniejszy wzrost (plus 0,9%) ze względu na dużą imigrację.

  Od marca tego roku obserwuje się natomiast gwałtowny spadek liczby imigrantów ze względu na pandemię koronawirusa. Według wstępnych danych, w pierwszym półroczu 2020 roku do Niemiec przybyło o ponad połowę mniej osób niż w analogicznym okresie 2019 roku. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku do RFN przyjechało zaledwie 74.000 imigrantów.

  Liczba zgonów w Niemczech wyższa od liczby urodzeń

  Jednocześnie liczba zgonów przekroczyła liczbę urodzeń o 112.000, a jako że przez fakt ograniczonej imigracji nie udało się tej różnicy zniwelować, liczebność populacji w Niemczech zmniejszyła się. Spadek ilości mieszkańców był najbardziej zauważalny wiosną. Podczas gdy w okresie od marca do maja liczba ludności zmniejszyła się o 59.000, w czerwcu urząd statystyczny odnotował niewielki wzrost o około 4.000 osób.

  Oprócz ograniczonych możliwości podróżowania, statystycy zwracają uwagę na opóźnioną rejestrację migrantów. Niewykluczone, że ze względu na wprowadzone wiosną obostrzenia urzędy meldunkowe rejestrowały przyjazdy i wyjazdy z opóźnieniem i niekiedy zmiany te były odnotowywane dopiero w późniejszych miesiącach sprawozdawczych.

  W dziesięciu z szesnastu krajów związkowych liczba ludności zmniejszyła się. Wyjątkiem jest Meklemburgia-Pomorze Przednie – w pierwszej połowie 2020 roku liczba mieszkańców wzrosła tu o 0,1%. Z kolei Berlin stracił 0,2% populacji w porównaniu z pierwszą połową 2019 roku.

  Źródło: www.tagesschau.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x