Jak samodzielnie wysłać zeznanie podatkowe do Finanzamt? Pierwsza na świecie polska appka.

Początek roku to zawsze gorący okres w branży podatkowej, kiedy to pracownicy otrzymują od swoich pracodawców karty Lohnsteuerbescheinigung. Większość Polaków decyduje się na złożenie zeznania podatkowego w Niemczech ponieważ najczęściej mają prawo do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Jak to zrobić samodzielnie?

Doradca podatkowy to kosztowna przyjemność

Złożenie samodzielnie zeznania podatkowego wiąże się z koniecznością znajomości języka niemieckiego i obowiązującego prawa podatkowego. Dlatego ponad 40 % podatników zleca sporządzenie zeznania doradcom podatkowym lub wykwalifikowanym firmom, które w ich imieniu nadają zeznanie do urzędu. To dobra metoda ale kosztowna. Zakładając, że podatnik uwzględnia ulgi z tytułu utrzymania podwójnego gospodarstwa domowego i rozlicza się wspólnie z partnerem, rynkowe ceny usługi wahają się od 80 do nawet 370 EUR. Co zrobić aby zaoszczędzić te pieniądze?

Darmowy program ELSTER

W Niemczech istnieje darmowy program do sporządzania deklaracji – ELSTER. Program jest mocno skomplikowany, nie zawsze też podaje prawidłowo kwotę podatku do zwrotu. Program niestety nie jest przystosowany do obcokrajowców, którzy mają źródło przychodu poza terenem Niemiec. Trzeba się mocno natrudzić, aby zorientować się, gdzie należy wpisać dodatkowe dochody np. z tytułu działalności gospodarczej w Polsce, które mają ogromny wpływ na finalny wynik rozliczenia. Osoby bez certyfikatu (podpisu elektronicznego) po wysłaniu zeznania przez Elster zobowiązane są do wydrukowania potwierdzenia, podpisania i nadania do odpowiedniego Finanzamt. To generuje dodatkowe koszty i czas. Elster to dobra alternatywa do płatnych programów jednak pod warunkiem, że zna się język niemiecki i choć w podstawowym stopniu zna się prawo podatkowe w Niemczech.

Pierwsza polska aplikacja do zeznań podatkowych

Specjalnie dla Polaków pracujących w Niemczech powstała pierwsza polska aplikacja do sporządzania zeznań i wysyłania w formie online do Finanzamt. Taxando.de to bardzo dobrze przygotowane narzędzie pozwalające w łatwy i szybki sposób sporządzić i wysłać zeznanie. Jeśli otrzymałeś kartę Lohnsteuerbecheinigung w formie elektronicznej od Twojego pracodawcy to masz możliwość wgrania dokumentu do aplikacji, która automatycznie odczyta wszystkie dane i wprowadzi je w odpowiednie miejsca do zeznania podatkowego. Dane takie jak imię i nazwisko, adres, numer ID i podatkowy, data urodzenia, odpowiedni urząd skarbowy, dane finansowe z prawej części tabeli zostaną przepisane za Ciebie. To ogromne ułatwienie, które jest innowacją na rynku rozliczeń podatkowych. Musisz jednak pamiętać, że jeśli nie masz wersji elektronicznej PDF karty podatkowej to musisz zadbać o bardzo dobrą jakość zdjęcia karty – najlepiej jeśli będzie to skan dokumentu.

Bez podpisu – wszystko online!

Jedną z największych zalet aplikacji Taxando.de jest 100 % obsługa online. Nie musisz nic wysyłać pocztą. Wszystko załatwisz w aplikacji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii weryfikacji tożsamości ONFIDO. Twoja tożsamość jest weryfikowana online, a następnie zeznanie jest wysyłane z certyfikatem Taxando do Finanzamt. Nawet jak zlecasz firmie rozliczenie to najczęściej musisz podpisać dodatkowe dokumenty i dostarczyć oryginały. Taxando.de zmienia podejście do organizacji dokumentacji i mocno stawia nacisk na pełną obsługę online.

Polak potrafi

Aplikacja Taxando przystosowana jest do zeznań podatkowych dla Polaków pracujących w Niemczech. Uwzględnia możliwość wpisania dochodów poza Niemcami, ulg podatkowych dla osób utrzymujących podwójne gospodarstwo domowe czy odliczenia składek ubezpieczeniowych zapłaconych w Polsce. Co najważniejsze – wszystko w polskim i przejrzystym kreatorze, online bez wychodzenia z domu.

„Tworząc oprogramowanie nasz 13 osobowy zespół starał się stworzyć narzędzie, które w łatwy sposób pozwoli wysłać zeznanie do Finanzamt. Największym wyzwaniem było stworzenie modułu OCR odczytującego dane z karty podatkowej, modułu ONFIDO do weryfikacji tożsamości online a także modułu elektronicznej decyzji podatkowej pozwalającej na pobranie Steuerbescheid w momencie wydania dokumentu przez Finanzamt. Mamy nadzieję, że program zrewolucjonizuje rynek rozliczeń podatkowych w Niemczech.” – mówi Maciej Szewczyk – członek zarządu spółki Taxando.de

Bezpłatne testowanie

Dla wszystkich użytkowników producent pozwala na bezpłatne testowanie aplikacji. Płatność wymagana jest dopiero w momencie nadawania zeznania do urzędu. Koszt deklaracji podatkowej to 29 EUR. Jest to cena całkowita za sporządzenie zeznania, wysłanie w formie online, weryfikację tożsamości i pobranie elektronicznej wersji decyzji.

Aplikację można testować na app.taxando.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

17 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry,
  Mam pytanie czy w tym programie mogę również odliczyc inne koszty utrzymania? Czy tylko to co mam na lohnsjahrabrechung ?
  Pozdrawiam

 2. Czy firma taxando przed wypełnieniem formularza wysłała wam do podpisania umowę zlecającą im takie zadania. ja wysłałem kilka razy do nich maila że chcę prze zapłaceniem 29 Euro za taką usługę dostać umowę do popisania że ja im zlecam usługę rozliczenia z niemieckim fiskusem i nie dostałem odpowiedzi.
  Z umową jest zawsze bezpieczniej.

 3. Mnie wylicza za mały zwrot :C Sam policzyłem sobie z ELSTER 600-700 jurków więcej. Nie wiem w czym rzecz… 😉

 4. Mam pytanko-jesli moja żona uzyskała dochody w Polsce to w programie mam zaznaczyć że nie osiągnęła dochodu w Niemczech czy zaznaczyć dochody w Niemczechi wpisać te z Polski?

 5. Największe moje zaskoczenie ze to można wysłać za darmo i nie płacić. Szok ciekawe kiedy będzie płatne w 100% bo poli co dla mnie bomba

 6. i jeszcze jedno:
  W roku podatkowym 2018 twój współmałżonek mieszkał i uzyskiwał dochody poza granicami Niemiec?
  mieszkal poza granicami niemiec.. ale nie uzyskiwal dochodow. mam zaznaczyc tak, czy nie 😛 ?

 7. A co z zaswiadczeniem UE/EWR ? Jesli robię to online w płatnej wersji to wygrywam go do systemu ? A jeśli w podstawowej to wysyłam pocztą ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika