fbpx
29.03.2020

Pandemia koronawirusa: Niemcy wypłacą odszkodowania z powodu utraty zarobków!

Ostatnio dodane

58.654 potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Niemczech, 456 zgonów

Liczba pacjentów zarażonych i zmarłych na koronawirusa w Niemczech nadal gwałtownie wzrasta. Do tej pory dnotowano dziesiątki zgonów na...

Niemiecka telewizja online – dowiedz się gdzie oglądać i za ile!

Niemiecka telewizja online Przez długie lata prywatne stacje telewizyjne, takie jak RTL, VOX, czy Pro7 można było odbierać w Niemczech...

Angela Merkel: Obostrzenia z powodu koronawirusa będą obowiązywały przynajmniej do 20 kwietnia!

Zostań w domu, unikaj kontaktu - i bądź cierpliwy: Kanclerz Angela Merkel zwróciła się do obywateli o dalszą pomoc...

Masz firmę w Niemczech? Dowiedz się gdzie złożyć wniosek o pomoc w związku z koronawirusem!

W czasie kryzysu wywołanego koronawirusem rząd federalny Niemiec i rządy krajowe wspierają dotacjami osoby pracujące na własny rachunek i...

Rodzicom dzieci do 12 roku życia, którzy muszą pozostać w domu z powodu zamknięcia szkoły lub przedszkola i którzy z tego powodu tracą dochody, otrzymają prawo do odszkodowania ze strony państwa niemieckiego.

Odszkodowanie to ma wynieść 67 procent dochodu netto, ale nie więcej niż 2.016 euro miesięcznie przez maksymalnie sześć tygodni.

Odszkodowanie z powodu utraconych zysków częścią kompleksowego pakietu

Rozporządzenie jest częścią kompleksowego pakietu środków mających na celu złagodzenie skutków kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Zostało ono zainicjowane w poniedziałek przez rząd federalny. Roszczenie odszkodowawcze ma być zawarte w ustawie o ochronie przed zakażeniami (niem. Infektionsschutzgesetz).

Kto może się starać o odszkodowanie z powodu utraconych zarobków?

Warunkiem do otrzymania odszkodowania z powodu utraconych zarobków byłoby, aby osoby poszkodowane nie miały innej możliwości zagwarantowania dzieciom odpowiedniej opieki, na przykład przez drugiego rodzica lub opieki w placówkach, które w obliczu kryzysu koronawirusowego oferują ją w Niemczech w nagłych wypadkach (jednakże nie wszędzie i tylko pod pewnymi warunkami). Przy czym opieka przez dziadków nie będzie brana pod uwagę!

Wypłata środków ma być dokonana za pośrednictwem pracodawców, którzy muszą się o nie ubiegać we właściwych organach federalnych.

Brak uprawnień w przypadku skróconego czasu pracy

Pracownicy, którzy otrzymują rekompensatę za skrócony czas pracy (dowiedz się więcej) lub którzy mają inne możliwości „czasowego pozostawania z dala od pracy będąc dalej w płatnym zatrudnieniu”, na przykład poprzez wykorzystanie nadgodzin, nie będą mieli prawa do rekompensaty.

Pomoc dla osób o niskich dochodach

Oprócz tego rodziny o niskich dochodach mają mieć łatwiejszy dostęp do dodatku na dziecko (niem. Kinderzuschlag). Kwota ta wynosi aktualnie do 185 euro miesięcznie na dziecko – Kinderzuschlag nie należy mylić z zasiłkiem rodzinnym, czyli Kindergeld, który otrzymuje każdy zatrudniony w Niemczech, którego dzieci się uczą (więcej informacji dotyczących Kindergeld do znalezienia na naszej stronie).

To, czy ktoś otrzyma dodatek na dziecko, zależy od jego dochodów. Jak dotąd, jako podstawa było brane ostatnie sześć miesięcy. Teraz ma być brany pod uwagę tylko ostatni miesiąc! W ten sposób, rodzice z gwałtownie spadającymi dochodami powinni również otrzymać zasiłek. Rozporządzenie to jest ważne do końca września.

Odroczenie urlopu rodzicielskiego

Jako kolejny środek polityki rodzinnej, możliwe będzie odroczenie miesięcy wypłacania zasiłku rodzicielskiego, jeśli urlop rodzicielski nie może być teraz wykorzystany ze względu na kryzys koronawirusowy, powiedziała federalna minister ds. rodziny, Franziska Giffey (SPD). Dotyczyłoby to np. pracowników systemu opieki zdrowotnej lub zawodów społecznych.

źródło: spiegel.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

8 KOMENTARZE

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Ilość komentarzy
4 Ilość odpowiedzi do komentarzy
1 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
8 Komentujący
Marcin321AdminByAnnAgnieszkaDarek Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

Jak nazywa się po niemiecku to odszkodowanie z powodu utraconych zarobków?

Anonim
Gość
Anonim

Im Rahmen Infektionschutzgesetz.

ByAnn
Gość
ByAnn

Nazywa się to dokładnie Kurzarbeitgeld. Każda osoba, która pracuje w Niemczech dostaje informację, iż zakład pracy nie może działać dalej i przechodzi w tryb Kurzarbeit. Kurzarbeitgeld to również składowa części składki Arbeitlosengeld, którą co miesiąc płacimy. O Kurzarbeitgeld występuje PRACODAWCA, nie pracownik. Źródło mojej wypowiedzi: https://www.arbeitsagentur.de/news/corona-virus-informationen-fuer-unternehmen-zum-kurzarbeitergeld

Dorota
Gość
Dorota

A co z tymi co mają Gewerbe

Darek
Gość
Darek

Tez dostaną..

Agnieszka
Gość

Jeśli ja pracuje na miniJob g zamykają mi firmę na dwa tygodnie albo i dłużej to czy mi się coś należy też ponieważ jeśli nie pójdę do pracy firma zamknięta to wypłaty też nie będzie więc tracę zarobek

Marcin321
Użytkownik
Marcin321

No A co z tymi na minijob