Więcej szczepień, wzrost płacy minimalnej dla opiekunek… Oto jakie zmiany wejdą w życie w Niemczech od kwietnia!

    W nadchodzącym miesiącu mieszkańców Niemiec czeka wiele zmian. W kwietniu powinno nastąpić zdecydowane przyspieszenie w realizacji programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Szczepienia będą mogły być wykonywane również w gabinetach lekarzy rodzinnych. Deutsche Bahn chce wprowadzić zmiany mające na celu poprawę jakości obsługi klienta. O czym jeszcze powinniście wiedzieć? Oto przegląd.

    Szczepienia także u lekarzy rodzinnych

    Po Wielkanocy będzie się można zaszczepić na koronawirusa również u lekarzy pierwszego kontaktu. Poszczególne kraje związkowe Niemiec same zdecydują, od kiedy dokładnie będzie to możliwe. Na początku gabinety mają otrzymywać niewielkie ilości ok. 20 dawek tygodniowo, jednak od 26 kwietnia ilość ta ma wzrosnąć ponad trzykrotnie.

    Wzrost płacy minimalnej dla opiekunek osób starszych w Niemczech

    Od 1 kwietnia wzrośnie płaca minimalna dla personelu pomocniczego (asystentów pielęgniarzy): na wschodzie do 12,20 euro za godzinę, na zachodzie do 12,50 euro za godzinę. Do września płace mają wzrosnąć do 12,55 euro za godzinę w całym kraju. Ponadto, od lipca ma zostać wprowadzona jednolita płaca minimalna w wysokości 15,00 euro za godzinę dla wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej.

    Więcej pieniędzy dla pracowników sektora publicznego w Niemczech

    Również osoby zatrudnione w sektorze publicznym otrzymają od kwietnia podwyżkę: ich wynagrodzenie wzrośnie o 1,4 procent lub o co najmniej 50 euro. Nie dotyczy to członków rządu federalnego, ministrów federalnych, sekretarzy stanu i prezesów najwyższych sądów federalnych.

    Zmiany dotyczące prawa jazdy

    Do tej pory każdy kto zdał egzamin na prawo jazdy na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów mógł prowadzić tylko samochody z automatyczną skrzynią biegów. Teraz to się zmieni. Od 1 kwietnia osoby te będą mogły prowadzić także samochody z ręczną skrzynią biegów. Wymogiem jest, aby kursanci przećwiczyli prowadzenie samochodu z manualną skrzynią biegów przez dziesięć godzin i pomyślnie zdali 15 minutowy test kontrolny przeprowadzony przez instruktora nauki jazdy.

    Nowa jakość obsługi klienta w Deutsche Bahn

    Od kwietnia klienci kolei w Niemczech będą mogli łatwiej i taniej porozmawiać z pracownikami obsługi przez telefon. Wystarczy wybrać nowy numer 030-2970. W przeciwieństwie do poprzedniej infolinii 0180, klienci nie będą już musieli płacić dodatkowo. Uzyskają informacje o rozkładach jazdy, biletach, Bahncard, odszkodowaniach i podróżowaniu bez barier, a opłata zostanie naliczona jak za połączenia lokalne.

    Górna granica zawartości tłuszczów trans w żywności

    Od 2 kwietnia produkty takie jak chipsy i croissanty będą mogły zawierać tylko pewną określoną ilość przemysłowo produkowanych izomerów trans kwasów tłuszczowych. Dopuszczalny limit to 2 g na 100 g tłuszczu.

    Sztuczne tłuszcze trans powstają podczas chemicznego utwardzania olejów roślinnych i są stosowane m.in. po to, by żywność była bardziej trwała. Według Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (niem. Bundesinstitut für Risikobewertung), mogą one podnosić poziom cholesterolu we krwi i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia.

    Ograniczenia w zatrudnianiu pracowników tymczasowych w branży mięsnej

    Od stycznia w przemyśle mięsnym wprowadzono zakaz zawierania umów o dzieło. Teraz wprowadzone zostaną również utrudnienia w zakresie pracy tymczasowej. Od 1 kwietnia tylko zatrudnieni na stałe pracownicy będą mogli dokonywać uboju i rozbioru mięsa. Będą jednak wyjątki jeśli chodzi o przetwórstwo mięsa w sytuacji wyjątkowo dużej liczby zamówień. Całkowity zakaz wejdzie w życie za trzy lata.

    Zakazem zatrudniania pracowników tymczasowych nie zostały objęte mniejsze zakłady mięsne, zatrudniające mniej niż 50 pracowników przy produkcji i wpisane do izb rzemieślniczych.

    Dłuższe paragony

    Nie martwcie się, jeśli od kwietnia przy kasie w supermarkecie otrzymacie dłuższy paragon. Prawdopodobnie nie kupiliście więcej niż zwykle, paragon zawiera po prostu więcej informacji.

    W przyszłości na paragonie znajdzie się kod, który jest istotny dla działów księgowości tych sklepów, a także czas rozpoczęcia i zakończenia procesu kasowania produktów. Dodatkowe dane mają na celu zapobieganie oszustwom podatkowym.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x