Więcej >>

  Schufa

  Oto gdzie w Niemczech wracają obostrzenia w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem!

  Schufa Niemcy

  Monachium, Cloppenburg, Nadrenia Północna-Westfalia – niektóre regiony w Niemczech stają się w ostatnim czasie nowymi ogniskami zakażeń koronawirusem. Stolica Bawarii już podjęła kroki mające przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi infekcji, ale także w innych miastach rozważa się przywrócenie obostrzeń.

  Gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech

  Nie tylko w sąsiednich krajach europejskich niepokojąco wzrasta liczba chorych na Covid-19. W niektórych regionach Niemiec w ciągu ostatnich kilku dni liczba nowych przypadków zarażeń SARS-CoV-2 zbliżyła się do krytycznego poziomu 50 zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni lub nawet go przekroczyła, co wiąże się z koniecznością podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych. W niektórych miastach już wprowadzono ograniczenia, w innych władze rozważają tego typu działania. Poniżej przedstawiamy sytuację panującą w poszczególnych regionach Niemiec.

  W Monachium wprowadza się ograniczenia dotyczące spotkań, gastronomii i prywatnych uroczystości

  Chociaż Oktoberfest został odwołany, od końca wakacji letnich, czyli w ciągu ostatnich dwóch tygodni, liczba infekcji w Monachium gwałtownie wzrosła. Wskaźnik nowych zakażeń wyniósł tu 56,1, znacząco przekraczając poziom krytyczny. Sytuacja w Monachium jest uważana za szczególnie niepokojącą, ponieważ nie można tu wskazać konkretnych ognisk zakażeń, takich jak szkoła czy przyjęcie. Do infekcji dochodzi w różnych grupach mieszkańców stolicy Bawarii.

  Miasto zdecydowało się więc wprowadzić ograniczenia dotyczące spotkań, gastronomii i prywatnych uroczystości. Począwszy od czwartku, w całej przestrzeni publicznej w Monachium będzie mogło spotykać się maksymalnie pięć osób. Wyjątek stanowią spotkania dwóch gospodarstw domowych, które łącznie składają się z większej liczby osób lub krewnych w linii prostej.

  Ponadto, w przypadku prywatnych uroczystości, takich jak urodziny, śluby, czy pogrzeby, obowiązywać będzie limit 25 osób w pomieszczeniach zamkniętych i 50 osób na wolnym powietrzu. Ograniczenie to nie dotyczy wydarzeń takich jak spektakle teatralne czy koncerty.

  W Bawarii obowiązują lokalne obostrzenia dotyczące spożywania alkoholu

  Miasto wprowadziło też obowiązek noszenia masek ochronnych w niektórych licznie odwiedzanych miejscach, takich jak Marienplatz i Viktualienmarkt. Rozważa się wprowadzenie ogólnego obowiązku noszenia masek na całym obszarze miasta, jednak na razie nie wydano takiej decyzji.

  Ograniczenia te zostaną wprowadzone na mocy rozporządzenia ogólnego w najbliższą środę i na razie będą obowiązywać od czwartku przez okres siedmiu dni. Niektóre obszary miasta już wcześniej były objęte nocnym zakazem spożywania alkoholu. Na razie nie zdecydowano się na kolejne obostrzenia w tym zakresie, decyzja w tej sprawie ma zapaść we wtorek.

  Lider CSU Markus Söder chce, aby używanie masek było obowiązkowe także w przestrzeni publicznej we wszystkich bawarskich miastach, w których odnotowuje się nadzwyczaj wysokie wskaźniki zakażeń – obecnie oprócz Monachium dotyczyłoby to także Würzburga. Od kilku dni w regionie, który już od wiosny jest poważnie dotknięty pandemią koronawirusa, obowiązują surowsze zasady niż w większości pozostałych regionów Bawarii. Od godziny 23:00 w karczmach w centrum miasta nie można już podawać alkoholu. Na terenie nad rzeką Men picie piwa, wina i innych napojów alkoholowych na świeżym powietrzu jest zabronione już od godz. 22:00.

  Powiat Cloppenburg wprowadza obostrzenia dotyczące restauracji i prywatnych spotkań

  Sytuacja epidemiologiczna w powiecie Cloppenburg, który w ostatnim czasie został poważnie dotknięty licznymi przypadkami zachorowań na Covid-19, nieco się uspokoiła. Wprawdzie w poniedziałek był to nadal jedyny powiat w Dolnej Saksonii, w którym próg 50 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni był przekroczony, ale i tak wskaźnik ten spadł do poziomu 58,6 z 63,9 dzień wcześniej.

  Powiat Cloppenburg już w piątek zaostrzył przepisy w niektórych regionach – do 4 października w prywatnych spotkaniach może tu uczestniczyć maksymalnie sześć osób. Stowarzyszeniom nie wolno organizować spotkań. Restauracje muszą być zamykane o 22:00. Na razie obostrzenia te dotknęły miasta Löningen oraz gmin Essen, Lastrup i Lindern. W nocy z soboty na niedzielę policja odnotowała jednak szereg naruszeń nałożonych przez władze miasta ograniczeń.

  Kilka miast w Nadrenii Północnej-Westfalii zbliża się do wartości granicznej

  Stale rośnie również liczba nowych zakażeń koronawirusem w niektórych miastach Nadrenii Północnej-Westfalii. Problem dotyczy w szczególności takich miast jak Hamm, Gelsenkirchen i Remscheid.

  W Hamm liczba nowych zakażeń znacznie przekroczyła wartość krytyczną. W ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano tu 70,9 nowych przypadków infekcji na 100.000 mieszkańców.

  W Hamm za naruszenie obostrzeń grożą grzywny w wysokości co najmniej 2.000 euro

  Miasto chce nałożyć znaczne ograniczenia dotyczące prywatnych uroczystości. Od wtorku trzeba będzie zgłaszać imprezy prywatne, w których ma uczestniczyć od 25 do 50 osób. Aby zorganizować przyjęcie z udziałem od 50 do 150 gości, należy wcześniej uzyskać zgodę władz miasta. Nie mogą już odbywać się uroczystości, w których uczestniczyłoby ponad 150 osób. Naruszenie przepisów podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 2.000 euro. Kilka dni temu miało tu miejsce wesele, po którym wszyscy goście, czyli 263 osoby, zostali poddani kwarantannie i testom na obecność koronawirusa.

  Postanowienia te będą na razie obowiązywać przez okres dwóch tygodni. W wydarzeniach sportowych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 widzów. Na razie nie wprowadza się ograniczeń dotyczących funkcjonowania szkół, przedszkoli, obiektów gastronomicznych i organizowania wydarzeń kulturalnych. Władze miasta nie chcą całkowitego lockdownu. Jeśli jednak wskaźniki zakażeń będą nadal rosły, nie wykluczają podjęcia kolejnych kroków – na przykład wprowadzenia ograniczenia liczby osób spotykających się w przestrzeni publicznej do pięciu osób lub do osób będących członkami tylko dwóch gospodarstw domowych.

  Otwarty w zeszły piątek park rozrywki początkowo mógł przyjąć jednocześnie 1.500 gości. Już od niedzieli na jego terenie może przebywać nie więcej niż 1.000 odwiedzających.

  Władze Gelsenkirchen apelują o ograniczenie liczby uczestników prywatnych imprez

  W Gelsenkirchen w prywatnych imprezach organizowanych w lokalach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Do tej pory obowiązywał maksymalny limit 150 gości. Odwołano również duży pchli targ, który miał się odbyć we wtorek na stadionie piłkarskim klubu FC Schalke 04. Miasto zaapelowało do mieszkańców, aby tymczasowo w prywatnych przyjęciach nie uczestniczyło więcej niż 25 osób. W poniedziałek rano w Gelsenkirchen odnotowano 44,1 nowych przypadków zakażeń na 100.000 mieszkańców, co stanowi drugi najwyższy wskaźnik infekcji w całej Nadrenii Północnej-Westfalii.

  W najbliższy wtorek także w Remscheid zapadną decyzje odnośnie dalszych działań. Według danych z niedzieli liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni wyniosła tu 37,05. Mieszkańcy muszą więc być przygotowani na to, że może dojść do nałożenia pewnych ograniczeń dotyczących życia społecznego.

  We wtorek w Remscheid zespół ds. zarządzania kryzysowego zadecyduje o tym, czy wprowadzić zalecenie noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz czy zwiększyć liczbę kontroli dotyczących stosowania się do aktualnie obowiązujących przepisów. Nagły wzrost liczby zakażeń w Remscheid przypisuje się temu, że w ostatnim czasie miały miejsce liczne powroty z wakacji rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

  Niepokoją także wskaźniki zakażeń dla Kolonii (34,7) oraz powiatu Oberberg (33,0). Dopiero w piątek wieczorem Kolonia zdecydowała, że ze względu na rosnące wskaźniki infekcji, klub 1. FC Köln będzie musiał w weekend rozegrać swój mecz z TSG 1899 Hoffenheim bez udziału kibiców.

  Niepokojący wzrost współczynnika R w Berlinie

  W berlińskiej dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg wskaźnik nowych zakażeń przekroczył wartość krytyczną (50 przypadków na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni), a wskaźnik reprodukcji wzrósł do 1,52. Senator ds. zdrowia Dilek Kalayci (SPD) zaprosiła na wtorkowe popołudnie burmistrzów miasta w celu omówienia niepokojącej sytuacji epidemiologicznej w Berlinie.

  Burmistrz miasta Neumünster apeluje do mieszkańców

  W Neumünster w Szlezwiku-Holsztynie także odnotowuje się gwałtownie rosnące wskaźniki zakażeń koronawirusem, wskutek czego może tu dojść do ponownego wprowadzenia ograniczeń w życiu publicznym. Jak wynika z danych Instytutu Roberta Kocha, w poniedziałek wskaźnik nowych zakażeń kształtował się na poziomie 31,5.

  Burmistrz Neumünster Olaf Tauras (CDU) zaapelował do mieszkańców o to, by zachowywali się rozsądnie i nie narażali siebie i innych. Ostrzegł też, że jeśli liczba przypadków zakażeń koronawirusem będzie nadal silnie wzrastać, władze Neumünster będą zmuszone do przywrócenia w mieście niektórych wcześniej obowiązujących obostrzeń.

  Źródło: www.welt.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x