Przedstawiciele CDU, Zielonych i FDP z landu Szlezwik-Holsztyn przedstawili właśnie założenia nowych regulacji w sprawie finansowania pobytu dzieci w placówkach przedszkolnych. Ustawa dotycząca przedszkoli, tzw. „Kita-Reform” ma wejść w życie w lecie 2020 roku. Minister ds. Społecznych Heiner Garg (FDP) jako jeden z głównych celów nowych regulacji wymienił odciążenie finansowe rodziców. Konkretnie ma to oznaczać maksymalną opłatę miesięczną w wysokości 288 euro za całodniową opiekę (8 godzin) w żłobku oraz maksymalnie 233 euro za przedszkole dla dzieci w wieku 3- 6 lat. Jeśli chodzi o pół dnia opieki (5h) to w żłóbku będzie to kosztowało maksymalnie 180 euro, a w przedszkolu 145 euro miesięcznie. Wymienione stawki mają obowiązywać w całym landzie Szlezwik-Holsztyn.

Rezygnacja z „Krippengeld”

Jaki jest powód nowego systemu finansowania przedszkoli? Koszty pobytu dziecka w przedszkolu są w Niemczech bardzo zróżnicowanie. Opieka może kosztować w jednym miejscu np. prawie 400 euro więcej niż gdzie indziej – porównano tu akurat Stormarn oraz Nordfriesland. Rodzice, którzy posyłają swoje dzieci przez pięć lat na cały dzień do przedszkola, otrzymywali do tej pory w Szlezwiku-Holsztyn w ciągu dwóch pierwszych lat dodatek, tzw. „Krippengeld”, w wysokości 2.400 euro. Heiner Garg tłumaczy, że nowy model finansowania opieki nad dziećmi odciąży rodziców, nawet, jeśli zrezygnuje się z tego dodatku żłobkowego. Rodzice, którzy poślą swoje dziecko na 5 lat do placówki wychowania przedszkolnego w Szlezwiku-Holsztyn, zaoszczędzą średnio przez cały ten okres 4.392 euro w porównaniu do dotychczasowych opłat.

Gminy miałyby jednak w dalszym ciągu możliwość ustalenia stawek poniżej tych proponowanych. Nie będą jednak mogli przekroczyć tych kwot. Osoby o niskich zarobkach, które otrzymują dodatkowe świadczenia, jak np. dodatek mieszkaniowy, czyli „Wohngeld”, zgodnie z prawem, od 1. sierpnia 2019, nie będą musieli nic płacić za przedszkole.

Lepsza jakość opieki przedszkolnej

Kolejny punkt, nad którym trzeba popracować to lepsza jakość opieki w placówkach. Minister dodaje: „Chcemy zapewnić najmłodszym jak najlepszy start w dorosłe życie”. Zapewnia, że w całym kraju określone zostaną jednolite standardy dotyczące jakości. Między innymi planowana jest zmiana z 1,5 pracownika, przypadającego na grupę 20 dzieci – na 2 pracowników. Będzie to finansowane przez państwo w ramach wsparcia. Gminy również mają zostać odciążone. Otrzymają dodatkowo od państwa w nadchodzących latach 481 milionów euro.

Plusy i minusy reformy

Gminy i organizacje społeczne, które negocjowały te kluczowe punkty, chwaliły starania jako pierwszy krok naprzód, ale nie zabrakło też krytyki. Gminy chciałyby więcej pieniędzy, a placówki więcej personelu. Dyrektor zarządzający AWO dodaje: „Planowana poprawa jakości świadczeń przedszkolnych może być jedynie wstępem do koniecznych i od dawna już potrzebnych ulepszeń. Aby zapewnić wysokiej jakości kształcenie najmłodszych, niezbędne będą dalsze nakłady finansowe.”

Źródło: ndr.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika