Instytut ds. Niemieckiej Gospodarki z Kolonii przygotował na zlecenie Stowarzyszenia Właścicieli Domów „Haus+Grund” zestawienie, w których niemieckich miastach zapłacicie najwięcej, a w których najmniej za odpady, ścieki i podatek gruntowy. Jak wynika z raportu, najdroższe miasto w Niemczech to Leverkusen, a najtańsze Regensburg. Czteroosobowa rodzina mieszkająca w średniej wielkości mieszkaniu zapłaci w Leverkusen prawie 2000 euro rocznej opłaty komunalnej, a w Regensburgu raptem 860 euro rocznie.

Pod uwagę nie zostały tutaj wzięte koszty ogrzewania i np. odczyt kosztów dodatkowych czy konserwacja – te koszty wynajmujący może przerzucić na najemcę. Berlin zajmuje w rankingu miejsce 94 ze średnimi kosztami rzędu 1619 euro. Hamburg uplasował się na pozycji 64, a tak drogie pod wieloma względami Monachium, w tej kwestii okazało się dość przystępne cenowo – miejsce 19. Łącznie przeanaliowano ceny w 100 niemieckich miastach.

Wśród dziesięciu najdroższych miast znajdziecie też NRW

Miasta na południu Niemiec, których sytuacja finansowa jest z reguły lepsza, pobierają mniejsze opłaty za odpady, ścieki i podatek gruntowy, niż gminy w Nadrenii Północnej-Westfalii czy w Brandenburgii.

Pośród dziecięciu miast z najdroższymi opłatami komunalnymi znajdziecie aż osiem z NRW. Są to poza Leverkusen: Wuppertal, Bergisch Gladbach, Duisburg, Lünen, Witten, Mönchengladbach oraz Moers. Z kolei w pierwszej dziesiątce miast z najniższymi opłatami znajduje się tylko jedna gmina z NRW: Ratingen, ale za to aż cztery miasta z Badenii-Wirtembergii: Ludwigsburg, Heidelberg, Esslingen oraz Heilbronn.

Źródło: ksta.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika