Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Odpady elektryczne, rozkład jazdy pociągów, zakupy online – istotne zmiany dla konsumentów w Niemczech!

    Odpady elektryczne, rozkład jazdy pociągów, zakupy online – istotne zmiany dla konsumentów w Niemczech!

    Odpady elektryczne, rozkład jazdy pociągów, zakupy online – istotne zmiany dla konsumentów w Niemczech!

    W grudniu wchodzą w Niemczech w życie nowe regulacje. Poniżej przeczytacie czego dotyczą zmiany!

    Nowa ustawa o sprzętach elektrycznych i elektronicznych

    Od 1. grudnia w Niemczech obowiązuje nowa ustawa o sprzętach elektrycznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim mebli z wbudowaną elektroniką, np. regały z wbudowanym oświetleniem będą teraz zaliczane do elektro-śmieci. Nowością jest też inny zapis: jako produkty elektryczne, mogą zostać zakwalifikowane również takie, które na pierwszy rzut oka, wcale tak nie wyglądają. Mowa np. o elektronicznych fotelach do masażu czy butach z migającymi światełkami. Takie sprzęty nie mogą być już traktowane jak zwykłe odpady, tylko trzeba je oddać do autoryzowanego punktu zbiórki odpadów elektrycznych.

    Zimowy rozkład jazdy pociągów Deutsche Bahn

    Od 9. grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów na sezon 2018/2019. Zdrożeją bilety w ruchu dalekobieżnym (informawiliśmy o tym już w sierpniu: czytaj). Podwyżka będzie wynosić 0,9%. Bilety w stałych cenach (tak zwany „Flexpreis“ – więcej na temat różnych cen biletów Deutsche Bahn tutaj: czytaj) zdrożeją nawet o 1,9%. Jeśli zabukujecie podróż przed 8.grudnia, zapłacicie jeszcze starą, niższą cenę. Bilety zgodne z nowym zimowym rozkładem można kupować już od 16. października.

    Podczas, gdy nowy system cen zbiera krytykę ze strony ochrony konsumenckiej, to na słowa uznania zasługuje nowy system połączeń. Będzie np. więcej połączeń bezpośrednich miedzy Düsseldorfem i Stuttgartem, przez lotnisko we Frankfurcie. Od kwietnia 2019, linia Frankfurt-Köln-Aachen-Brüssel będzie jeździć bez przerwy co dwie godziny. Nowością jest też połączenie szczególnie dla Was istotne – Eurocity z Berlina do Wrocławia i Krakowa.

    Geoblocking zakazany w Unii Europejskiej

    Od 3. grudnia, a więc od dzisiaj, zakazane będzie stosowanie przez e-biznes tzw. geoblockingu, czyli różnicowania dostępności i atrakcyjności swojej oferty usługowej i handlowej w stosunku do klientów, składających zamówienia za pośrednictwem internetu z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Oznacza to między innymi, że sklepy internetowe nie będą mogły stosować popularnych obecnie automatycznych przekierowań ze strony głównej e-sklepu na stronę lokalnego (właściwego dla miejsca pobytu klienta) dystrybutora, który narzuca znacznie wyższe niż na rodzimej stronie internetowej ceny, lub gdzie dany produkt jest niedostępny. Wszyscy użytkownicy w obrębie Unii Europejskiej mają mieć dostęp do danego sklepu internetowego na takich samych warunkach, niezależnie od tego, czy wejdą na włoską czy polską stronę sklepu. Nie mogą wtedy zostać przekierowani np. na niemiecką stronę sklepu.

    Regulacje dotyczące trzeciej płci

    Ustawodawca ma przygotować do końca tego roku, regulacje w sprawie oficjalnego nazewnictwa dla tak zwanej trzeciej płci (pisaliśmy o tym już w maju: czytaj). Tak zadecydował Federalny Trybunał Konstytucyjny w październiku 2017. Schemat funkcjonujący do tej pory, czyli zostawienie rubryki „płeć” w przypadku osób interseksualnych pustej, został uznany za sprzeczny z konsytuacją. Niepodanie płci może np. stanowić problem w przypadku wyjazdów za granicę. Projekt ustawy przygotowany przez rząd przewiduje określanie trzeciej płci jako „divers”. Odpowiednia ustawa ma zostać uchwalona jeszcze w grudniu tego roku.

    Winiety 2019: Austria i Szwajcaria podnoszą ceny

    Jak wynika z danych ADAC, kierowcy regularnie podróżujący do Austrii, Szwajcarii czy Słowenii, mogą korzystać już od 1. grudnia z winiet tych państw na rok 2019. Austria i Szwajcaria nieco podniosły ceny za winiety na samochody osobowe. W Austrii opłata roczna będzie wynosić teraz 89,20 euro (o 1,90 euro więcej), a w Szwajcarii 36,50 euro (o 75 centów więcej). Zdrożeją tez austriackie winiety na dwa miesiące czy dziesięć dni, a także winiety dla motocyklistów. Z kolei w Słowenii ceny pozostają bez zmian.

    Winiety 2019 są ważne w Szwajcarii, Austrii i w Słowenii już od 1. grudnia tego roku. Natomiast winiety roczne z 2018 r. można wykorzystać do końca stycznia 2019 r. W Austrii poza klasycznym wariantem, do naklejenia na szybie, istnieje dodatkowo też wersja cyfrowa.

    Źródło: rundschau-online.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x