Więcej

  Od gastronomii do turystyki: Oto co planują poszczególne landy Niemiec w kwestii luzowania obostrzeń!

  Wiele krajów związkowych Niemiec zapowiada łagodzenie restrykcji wprowadzonych w celu walki z pandemią koronawirusa, gdy tylko liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni będzie przez co najmniej 5 dni z rzędu utrzymywać się poniżej progu 100. Znowu mają być możliwe wizyty w restauracjach i teatrach, a niektóre landy chcą nawet zezwolić na podróżowanie w celach turystycznych. Oto przegląd.

  Badenia-Wirtembergia

  W związku z nieznacznie spadającym wskaźnikiem zapadalności na COVID-19, wynoszącym aktualnie 173,1, rząd Badenii-Wirtembergii liczy na to, że w okresie Zielonych Świątek w regionach, które są w mniejszym stopniu dotknięte pandemią, będą mogły być otwarte ogródki piwne i hotele. Premier Winfried Kretschmann powiedział, że widzi taką możliwość pod koniec maja w tych miastach i powiatach, w których wskaźniki nowych zakażeń koronawirusem przez kilka kolejnych dni będą utrzymywać się na niskim poziomie. Premier przypomniał, że ryzyko zarażenia się od innych na wolnym powietrzu jest znacznie niższe niż w pomieszczeniach. Podkreślił przy tym znaczenie odpowiedniej strategii testowania oraz ochrony, jaką daje prowadzona kampania szczepień.

  W powiatach i regionach, w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni będzie przez co najmniej 5 dni z rzędu utrzymywać się poniżej progu 100, mogłyby zostać otwarte ogródki gastronomiczne, sklepy i hotele, powiedział minister zdrowia Manne Lucha.

  Bawaria

  Rząd Bawarii podjął decyzję o daleko idącym luzowaniu obostrzeń w tych powiatach i miastach na prawach powiatu, w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni przez kilka dni z rzędu nie przekroczy wartości progowej 100. Do tych właśnie regionów będzie można udać się na urlop w okresie Zielonych Świątek, które rozpoczynają się 21 maja – hotele, mieszkania wakacyjne i pola namiotowe znów będą mogły przyjmować turystów.

  Już od najbliższego poniedziałku w regionach o stabilnym współczynniku zachorowalności poniżej 100 ponownie będą mogły być otwarte ogródki  gastronomiczne, teatry, sale koncertowe, opery i kina – pod pewnymi warunkami. Na przykład lokale gastronomiczne będą musiały być zamykane o godzinie 22:00. Reżim sanitarny, obowiązek stosowania maseczek, testy na koronawirusa, konieczność rezerwacji terminu – pod tym kątem na razie nic się nie zmieni.

  Berlin i Brandenburgia

  Zgodnie z decyzją podjętą przez Senat Berlina, w Zielone Świątki znowu będą mogły być otwarte ogródki kawiarniane i restauracyjne – pod warunkiem, że nie nastąpi pogorszenie sytuacji pandemicznej. Burmistrz Michael Müller powiedział, że Berlin będzie koordynować działania w tym zakresie z Brandenburgią.

  Czerwono-czarno-zielona koalicja w Poczdamie porozumiała się co do tego, że restauracje na świeżym powietrzu będą mogły być otwarte w Zielone Świątki, jeśli w ciągu najbliższych dwóch tygodni sytuacja pandemiczna pozostanie stabilna. Müller zapowiedział, że odpowiednie zasady w tym zakresie muszą dopiero zostać opracowane w Berlinie, w porozumieniu z Niemieckim Stowarzyszeniem Hoteli i Restauracji (Dehoga), co ma nastąpić w najbliższych dniach. W Berlinie liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni wyniosła ostatnio 111,2 i wykazuje tendencję spadkową.

  Hamburg

  Mimo że wartości wskaźnika zachorowalności w Hamburgu wyglądają obecnie optymistycznie, Senat konsekwentnie trzyma się swojego restrykcyjnego kursu. Jeśli jednak liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni utrzyma się w Hamburgu na poziomie poniżej 100 przez co najmniej pięć dni z rzędu, wówczas władze dopuszczają możliwość złagodzenia obostrzeń. Niestety we wtorek wskaźnik zapadalności w tej metropolii ponownie przekroczył istotną wartość progową 100.

  Meklemburgia-Pomorze Przednie

  Meklemburgia-Pomorze Przednie ponownie zezwala na wjazd do swojego kraju związkowego w pełni zaszczepionym turystom przyjeżdżającym na jeden dzień i mieszkańcom innych landów posiadającym tutaj swój drugi dom. Noclegi w hotelach, pensjonatach, mieszkaniach wakacyjnych lub na polach namiotowych pozostają jednak zabronione, potwierdził minister zdrowia Harry Glawe po posiedzeniu rządu w Schwerinie. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie w środę.

  Problem może się pojawić w momencie, gdy cała rodzina zechce wyjechać do własnego mieszkania wakacyjnego nad Morzem Bałtyckim lub na Pojezierzu Meklemburskim, a na przykład tylko matka jest już w pełni zaszczepiona. W takim przypadku tylko ona jedna będzie mogła przyjechać, wyjaśnił Glawe.

  Dolna Saksonia

  Po miesiącach twardego lockdownu, Dolna Saksonia chce od przyszłego poniedziałku przystąpić do stopniowego luzowania obostrzeń. W powiatach i dużych miastach, w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni będzie utrzymywać się poniżej progu 100, ponownie będą mogły być otwarte sklepy, lokale gastronomiczne i obiekty turystyczne. Mają się też odbywać imprezy kulturalne na świeżym powietrzu. Zostało to ogłoszone przez premiera Stephana Weila po posiedzeniu rządu w Hanowerze. Warunkiem jest przedłożenie aktualnego negatywnego wyniku szybkiego testu na koronawirusa lub certyfikatu potwierdzającego pełną ochronę uzyskaną dzięki szczepieniom przeciwko COVID-19.

  Wszystkie sklepy detaliczne mają być ponownie dostępne dla osób zaszczepionych i tych, które są w stanie przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa, i to bez konieczności umawiania terminu. Od poniedziałku lokale gastronomiczne znów będą mogły przyjmować gości, początkowo na zewnątrz, a dwa tygodnie później również w środku. Mają obowiązywać limity ilościowe, a same lokale mają oczywiście nadal działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Ponadto, będą one musiały być zamykane o godzinie 23:00.

  Turystyka będzie początkowo otwarta tylko dla mieszkańców Dolnej Saksonii przez około trzy tygodnie. Turyści będą mogli przenocować w hotelach, mieszkaniach wakacyjnych i na polach kempingowych, przy czym dodatkową ochronę ma zapewnić konieczność okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub certyfikatu szczepień. Wkrótce w Dolnej Saksonii oprócz mieszkańców landu mile widziani będą również urlopowicze z całych Niemiec i zagranicy. Nie planuje się odrębnych zasad w tym zakresie dla wysp Morza Północnego.

  Niebawem w Dolnej Saksonii będą się też mogły odbywać imprezy kulturalne na świeżym powietrzu. Dzieci będą mogły uprawiać sporty na zewnątrz w grupach liczących do 30 osób. Znów będą więc mogły zagrać na przykład w piłkę nożną. Uzasadnieniem dla poluzowania obostrzeń w tym zakresie ma być fakt, że dzieci muszą być dwa razy w tygodniu badane na obecność koronawirusa, aby móc uczęszczać do szkoły.

  Saksonia

  W przypadku dalszego spadku liczby zakażeń rząd Saksonii chce znieść pewne restrykcje wprowadzone w celu walki z pandemią koronawirusa. Nowe zasady są uregulowane w zmienionym rozporządzeniu, które przedstawiła minister zdrowia Petra Köpping. Zgodnie z tymi regulacjami, jeżeli liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni będzie utrzymywać się na poziomie poniżej wartości progowej 100, dozwolone będą noclegi na polach namiotowych i w mieszkaniach wakacyjnych, pod warunkiem zbierania danych kontaktowych wczasowiczów. Jeżeli natomiast wskaźniki zapadalności na COVID-19 spadną poniżej 50, dozwolone będą ponownie noclegi w hotelach i pensjonatach, przy czym konieczna będzie rezerwacja terminu pobytu, okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa oraz rejestracja danych kontaktowych. Będzie też wtedy można udać się do ogródka piwnego: lokale gastronomiczne będą bowiem wówczas mogły otworzyć strefy zewnętrzne swoich obiektów; konieczne będzie uzgodnienie terminu, pozostawienie swoich danych kontaktowych, jak również przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, jeśli przy jednym stole siedzieć będą goście z więcej niż dwóch gospodarstw domowych.

  Inaczej niż dotychczas, działy ogrodnicze w marketach budowlanych będą mogły być otwarte nawet wtedy, gdy liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni wyniesie ponad 150. Przepisy te wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.

  Saksonia-Anhalt

  Rząd kraju związkowego Saksonia-Anhalt chce zezwolić na poluzowanie obostrzeń w powiatach o stosunkowo niskich wskaźnikach zakażeń począwszy od przyszłego tygodnia. Ogródki gastronomiczne, niektóre atrakcje turystyczne i baseny zewnętrzne będą ponownie dostępne – ogłosił rząd w Magdeburgu. Nowe rozporządzenie w tej sprawie ma zacząć obowiązywać już w najbliższą niedzielę.

  Udając się do ogródka restauracyjnego w regionach, w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni nie przekroczy 100, należy pamiętać o konieczności okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa i pozostawienia swoich danych kontaktowych.

  Turyngia

  Jeżeli wskaźniki zachorowalności pozostaną stabilne i będą utrzymywać się na poziomie poniżej 100, znów będzie można udać się do ogródka piwnego, dozwolone będą niektóre formy turystyki. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie w czwartek, jak zapowiedziała minister zdrowia Heike Werner. Przewiduje ono automatyczne znoszenie restrykcji w zakresie m.in. gastronomii na świeżym powietrzu, biwakowania na polu kempingowym, rezerwacji domów wakacyjnych i usług związanych z pielęgnacją ciała.

  Wymogiem jest, aby liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni przez pięć kolejnych dni utrzymywała się na poziomie poniżej 100. W Turyngii żaden powiat ani miasto na prawach powiatu nie osiągnęło we wtorek liczby zachorowań mniejszej niż 100. W skali całego kraju związkowego liczba zachorowań w ciągu siedmiu dni wyniosła 217 – najwięcej w całych Niemczech.

  Źródło: www.n-tv.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  246ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Wakacje i ferie szkolne w Niemczech w 2023 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2023/2024 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niedziele handlowe w Niemczech – aktualne terminy z podziałem na landy!

  Zgodnie z aktualną ustawą, w Niemczech dopuszczalne są niedziele handlowe, lecz o ich ilości i terminach decydują odgórnie landy, pozostawiając przy tym wolność wyboru...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x