Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Nowe regulacje dotyczące Kindergeld, deklaracji podatkowych i opłat pocztowych, czyli zmiany w niemieckich przepisach od 1. lipca!

    Nowe regulacje dotyczące Kindergeld, deklaracji podatkowych i opłat pocztowych, czyli zmiany w niemieckich przepisach od 1. lipca!

    Nowe regulacje dotyczące Kindergeld, deklaracji podatkowych i opłat pocztowych, czyli zmiany w niemieckich przepisach od 1. lipca!

    Nowe regulacje prawne, które wejdą w Niemczech w życie już od 1. lipca oznaczają więcej pieniędzy dla rodziców i emerytów, ponieważ wzrośnie Kindergeld oraz emerytury. Z kolei więcej pieniędzy trzeba będzie wydać wysyłając list, ponieważ placówki pocztowe podniosły ceny swoich usług. Jakie zmiany czekają jeszcze konsumentów w Niemczech? Poniżej znajdziecie informacje na temat nowych przepisów w Niemczech!

    1. W Niemczech wzrośnie od lipca Kindergeld

    Od nowego miesiąca rodzice otrzymają 10 euro więcej Kindergeld na każde dziecko. Kwota przypadająca za pierwsze i drugie dziecko wyniesie teraz 204 euro (dotychczas było to 194 euro). Za trzecie dziecko stawka będzie wynosić 210 euro. Natomiast za czwarte i każde kolejne dziecko rodzice otrzymają po 235 euro miesięcznie.

    Jedynie odbiorcy zasiłku dla bezrobotnych Hartz IV nie odniosą żadnych korzyści w związku z nowymi regulacjami. Podwyższona stawka zostanie bowiem zrównoważona z podstawową stawką świadczeń socjalnych dla dzieci, a ta nie zostanie podwyższona.

    2. Nowe terminy składania deklaracji podatkowych w Niemczech

    Podatnicy, którzy sami zajmują się swoim zeznaniem podatkowym (tzn. nie korzystają przy tym z pomocy doradcy podatkowego), mają czas do 31 lipca na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym (niem. Finanzamt). Jeśli nie dotrzymacie tego terminu, Urząd Skarbowy może nałożyć karę do 25 euro miesięcznie. Podatnicy, korzystający z pomocy doradcy podatkowego mają czas na złożenie deklaracji aż do lutego 2020.

    3. Wzrosną emerytury w Niemczech 

    Dobra wiadomość dla wszystkich emerytów: od 1. lipca wzrosną świadczenia emerytalne. W Niemczech zachodnich emerytury wzrosną o 3,18%, a w Niemczech wschodnich nawet o 3,91%. Jest tu mały haczyk, ponieważ przez to 48.000 emerytów będzie podlegało opodatkowaniu.

    4. Od lipca droższe opłaty pocztowe w Niemczech

    Wysyłanie listów i kartek będzie w Niemczech niestety droższe. Za przesyłki krajowe zapłacicie 10-15 centów więcej. Do kupionych już znaczków, będziecie mogli dokupić tzw. znaczki uzupełniające.

    Nowe ceny będą się kształtowały następująco:

    – Kartka pocztowa: 60 centów, zamiast dotychczasowych 45 centów
    – Przesyłka listowa standardowa (Standardbrief) do 20 g.: 80 centów, zamiast dotychczasowych 70 centów
    – Przesyłka listowa standardowa (Standardbrief) do 50 g.: 95 centów, zamiast dotychczasowych 85 centów
    – Przesyłka listowa większa niż standardowa (Großbrief) do 500 g.: 1,55 euro, zamiast dotychczasowych 1,45 euro
    – Przesyłka listowa o większych gabarytach (Maxibrief) do 1000 g.: 2,70 euro, zamiast dotychczasowych 2,60 euro
    – Przesyłka listowa o większych gabarytach (Maxibrief) do 2000 g.: 4,90 euro, zamiast dotychczasowych 4,80 euro

    5. Wzrosną limity w przypadku zajęcia mienia

    Osoby, których wynagrodzenie zajął komornik, będą miały od lipca do dyspozycji więcej pieniędzy. Jak wynika z danych Centrali Konsumenckiej NRW, kwota, której nie można zająć, będzie wynosiła 1179,99 euro miesięcznie.

    6. Większe zarobki dla Midi-Jobberów

    Osoby, zarabiające więcej niż 450 euro miesięcznie, ale mniej niż 850 euro to tzw. Midi-Jobberzy. Ustawodawca zmieni ten system wynagrodzeń i od lipca Midi-Jobberzy będa mogli zarabiać do 1.300 euro brutto. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne, które zostanie obniżone do tej kwoty.

    7. Berlin uruchomi projekt dotyczący „solidarnego dochodu podstawowego” (niem. das solidarische Grundeinkommen)

    Na czym polega ten projekt? Bezrobotni Berlińczycy będą pracować w państwowych i publicznych instytucjach i otrzymają za to pieniądze. Wynagradzani będą w oparciu o płacę minimalną lub zbiorowy układ pracy. Podejmą oni pracę np. jako opiekunowie, dozorcy czy asystenci w szkołach lub placówkach opiekuńczych.

    W pierwszym etapie, miasto zapłaci 250 bezrobotnym, docelowo projekt ma objąć nawet 1000 osób. Projekt przewidziany jest na 5 lat i dotyczy tych, którzy są zarejestrowani jako bezrobotni krócej niż rok i których szanse na znalezienie zatrudnienia są nieduże. Kandydatów do projektu wybierają agencje pracy.

    Źródło: www.focus.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x