Więcej

  Niższe opłaty przedszkolne, luzowanie obostrzeń i inne zmiany, które wejdą w Niemczech w życie od sierpnia!

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Jak co miesiąc, czas na nowe regulacje prawne, które zaczną obowiązywać od 1. sierpnia. Przeczytajcie, co się zmieni dla uczniów, studentów, rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i co nowego w kwestii przepisów koronawirusowych!

  Niższe opłaty za przedszkola w Niemczech

  Wraz z reformą ustawy o edukacji dzieci, opłaty za przedszkola będą w Niemczech od sierpnia niższe. Za drugi rok opieki przedszkolnej lub w placówce opieki dziennej nie będą pobierane żadne opłaty. Wcześniej tylko ostatni rok przed rozpoczęciem szkoły był bezpłatny (w Meklemburgii Pomorzu-Przednim opłaty za przedszkola zostały zniesione już na początku roku). Zmieniono także przepisy dotyczące rodzeństwa: teraz składki rodziców będą musiały być opłacane tylko raz, nawet jeśli opieka obejmuje kilkoro rodzeństwa.

  Rozpoczynają się regularne zajęcia w wielu przedszkolach i szkołach

  Po zakończeniu letnich wakacji, w sierpniu szkoły w wielu niemieckich landach powinny wrócić do normalnego funkcjonowania; m.in. w Berlinie, Hesji, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Saksonii i Turyngii. W sierpniu w wielu krajach związkowych przedszkola również wrócą do normalnego funkcjonowania.

  Wygasa ustawa o czasie pracy w czasie koronawirusa

  Na początku kwietnia wprowadzono w Niemczech ustawę Covid 19 o czasie pracy, która pozwoliła pracodawcom na wydłużenie czasu pracy dla swoich pracowników, jeśli nie było innej możliwości. Dozwolone było do dwunastu godzin pracy dziennie, w sumie 60 godzin tygodniowo. Można było również pracować w niedziele i święta. Te regulacje tracą teraz swoją moc prawną i jak dotychczas nie planuje się ich przedłużenia; ew. dopuszcza się taką możliwość w pojedynczych przypadkach.

  Imprezy z większą liczbą uczestników

  Jeśli chodzi o ograniczenia dotyczące koronawirusa, w sierpniu wielu krajach związkowych wejdą w życie poluźnienia. Od 1. sierpnia w Badenii-Wirtembergii ponownie dozwolone są imprezy z udziałem do 500 osób. Te wytyczne obowiązują już w Kraju Saary w przypadku imprez plenerowych, gdzie górna granica zostanie zwiększona od 24.sierpnia do 1.000 uczestników w plenerze i do 500 w zamkniętych pomieszczeniach. Saksonia-Anhalt chce również zezwolić na imprezy do 500 osób w zamkniętych pomieszczeniach od 29. sierpnia.

  Wyższe pożyczki (BAföG) dla uczniów i studentów

  W semestrze zimowym 2020/2021 maksymalna stawka BAföG dla studentów wzrasta z 853 do 861 euro miesięcznie. Dzieci w wieku szkolnym również mogą liczyć na większe fundusze: wcześniej było to maksymalnie 825 euro miesięcznie, od sierpnia 832 euro. Ponadto w przyszłości więcej uczniów i studentów będzie się kwalifikować do otrzymywania takiego wsparcia finansowego.

  BAföG a kształcenie zawodowe

  BAföG wspiera nie tylko studentów i uczniów – istnieje też tak zwany „Aufstiegs-BAföG” jako wsparcie szkolenia zawodowego, z ulepszeniami dla uczestników dalszego kształcenia, począwszy od 1.sierpnia. W przyszłości udział w dalszym kształceniu będzie dotowany w 50% zamiast 40%, jak dotychczas. Uczestnikom, którzy pomyślnie zdadzą egzamin po 1.sierpnia, zostanie również anulowane 50% pożyczki zamiast 40% jak dotychczas.

  Dobra wiadomość dla osób otrzymujących wsparcie finansowe w pełnym wymiarze godzin: zostanie ono rozszerzone do pełnej 100%-owej dotacji; wcześniej było to 40% i 60%. Rośnie również maksymalna stawka w przypadku tzw. „Meister-BAföG”: dotychczas wsparcie wynosiło 768 euro miesięcznie dla osób samotnych, od 1.sierpnia 2020 będzie wynosić 892 euro.

  Unowocześnienie zawodów, których można się uczyć w ramach Ausbildung

  W samą porę na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, unowocześniono zawody, których można się uczyć w ramach kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung). W ten sposób stażyści powinni być lepiej przygotowani do zmienionego, bardziej cyfrowego świata pracy. Według Federalnego Instytutu Kształcenia i Szkolenia Zawodowego (BIBB) dotyczy to następujących stażów zawodowych:

  Urzędnik bankowy
  Asystent w laboratorium biologicznym
  Asystent w laboratorium chemicznym
  Informatyk
  Inżynier elektronik systemów IT
  Specjalista ds. zarządzania cyfryzacją
  Specjalista ds. zarządzania handlem hurtowym i zagranicznym
  Specjalista ds. zarządzania systemami informatycznymi
  Asystent w laboratorium lakierniczym
  Projektant mediów (obraz i dźwięk)

  Verkehrsverbund Rhein-Ruhr obniża ceny

  Verkehrsverbund Rhein-Ruhr (VRR) w Nadrenii Północnej-Westfalii obniży ceny biletów od 1.sierpnia, przenosząc obniżony podatek VAT na swoich klientów. Spadnie on z 7 do 5%. Ceny te będą obowiązywać do końca 2020 roku. W nadchodzącym roku prawdopodobnie powrócą stare ceny, na razie podwyżka nie jest planowana.

  Ikea dodaje do swojej oferty klopsiki wegańskie

  Słynne klopsiki z Ikei od sierpnia dostępne będą również w wersji wegańskiej. „Plantbullar” jest ziołowym odpowiednikiem „Köttbullar” i zdaniem firmy powinien być również tańszy.

  Statki wycieczkowe wznawiają działalność

  Przez długi czas trudno było sobie wyobrazić, że rejsy znów będą możliwe – ale wkrótce tak się stanie: statki „Aida” i „Tui Cruises” wyruszą ponownie w rejs 1. sierpnia – oczywiście w reżimie sanitarnym i ze zmniejszoną liczbą pasażerów.

  Źródło: www.rtl.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Patrycja

  Bzdura z tymi darmowymi przedszkolami. Niby gdzie takie zmiany? Jakieś niemieckie źródło?

  Admin

  oczywiście, w artykule, jak w każdym newsie 🙂

  171,546FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x