11.08.2020

Niższe opłaty przedszkolne, luzowanie obostrzeń i inne zmiany, które wejdą w Niemczech w życie od sierpnia!

Ostatnio dodane

Hamburg: 40 euro grzywny za brak maski ochronnej w autobusie i pociągu

W poniedziałek Senat w Hamburgu ogłosił, że każda osoba przyłapana na braku odpowiedniej osłony ust i nosa w środkach...

Bawaria planuje ponad 100 centrów testowych z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem

Markus Söder, premier kraju związkowego Bawarii, po raz kolejny wydał pilne ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem zarażenia koronawirusem. Powiedział, że jest...

Niemcy: Liczba noclegów spadła w pierwszym półroczu o 47%

Gastronomia i przemysł hotelarski w Niemczech zostały szczególnie dotknięte z powodu zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa. Dane z Federalnego...

Niemcy: Polak wyskoczył z jadącego samochodu podczas pościgu!

W pobliżu Fuldy (Hesja) wczesnym rankiem z pewnej firmy zniknął transporter (Mercedes Sprinter). Tuż przed 7:00 rano funkcjonariusze policji...

Jak co miesiąc, czas na nowe regulacje prawne, które zaczną obowiązywać od 1. sierpnia. Przeczytajcie, co się zmieni dla uczniów, studentów, rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i co nowego w kwestii przepisów koronawirusowych!

Niższe opłaty za przedszkola w Niemczech

Wraz z reformą ustawy o edukacji dzieci, opłaty za przedszkola będą w Niemczech od sierpnia niższe. Za drugi rok opieki przedszkolnej lub w placówce opieki dziennej nie będą pobierane żadne opłaty. Wcześniej tylko ostatni rok przed rozpoczęciem szkoły był bezpłatny (w Meklemburgii Pomorzu-Przednim opłaty za przedszkola zostały zniesione już na początku roku). Zmieniono także przepisy dotyczące rodzeństwa: teraz składki rodziców będą musiały być opłacane tylko raz, nawet jeśli opieka obejmuje kilkoro rodzeństwa.

Rozpoczynają się regularne zajęcia w wielu przedszkolach i szkołach

Po zakończeniu letnich wakacji, w sierpniu szkoły w wielu niemieckich landach powinny wrócić do normalnego funkcjonowania; m.in. w Berlinie, Hesji, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Saksonii i Turyngii. W sierpniu w wielu krajach związkowych przedszkola również wrócą do normalnego funkcjonowania.

Wygasa ustawa o czasie pracy w czasie koronawirusa

Na początku kwietnia wprowadzono w Niemczech ustawę Covid 19 o czasie pracy, która pozwoliła pracodawcom na wydłużenie czasu pracy dla swoich pracowników, jeśli nie było innej możliwości. Dozwolone było do dwunastu godzin pracy dziennie, w sumie 60 godzin tygodniowo. Można było również pracować w niedziele i święta. Te regulacje tracą teraz swoją moc prawną i jak dotychczas nie planuje się ich przedłużenia; ew. dopuszcza się taką możliwość w pojedynczych przypadkach.

Imprezy z większą liczbą uczestników

Jeśli chodzi o ograniczenia dotyczące koronawirusa, w sierpniu wielu krajach związkowych wejdą w życie poluźnienia. Od 1. sierpnia w Badenii-Wirtembergii ponownie dozwolone są imprezy z udziałem do 500 osób. Te wytyczne obowiązują już w Kraju Saary w przypadku imprez plenerowych, gdzie górna granica zostanie zwiększona od 24.sierpnia do 1.000 uczestników w plenerze i do 500 w zamkniętych pomieszczeniach. Saksonia-Anhalt chce również zezwolić na imprezy do 500 osób w zamkniętych pomieszczeniach od 29. sierpnia.

Wyższe pożyczki (BAföG) dla uczniów i studentów

W semestrze zimowym 2020/2021 maksymalna stawka BAföG dla studentów wzrasta z 853 do 861 euro miesięcznie. Dzieci w wieku szkolnym również mogą liczyć na większe fundusze: wcześniej było to maksymalnie 825 euro miesięcznie, od sierpnia 832 euro. Ponadto w przyszłości więcej uczniów i studentów będzie się kwalifikować do otrzymywania takiego wsparcia finansowego.

BAföG a kształcenie zawodowe

BAföG wspiera nie tylko studentów i uczniów – istnieje też tak zwany „Aufstiegs-BAföG” jako wsparcie szkolenia zawodowego, z ulepszeniami dla uczestników dalszego kształcenia, począwszy od 1.sierpnia. W przyszłości udział w dalszym kształceniu będzie dotowany w 50% zamiast 40%, jak dotychczas. Uczestnikom, którzy pomyślnie zdadzą egzamin po 1.sierpnia, zostanie również anulowane 50% pożyczki zamiast 40% jak dotychczas.

Dobra wiadomość dla osób otrzymujących wsparcie finansowe w pełnym wymiarze godzin: zostanie ono rozszerzone do pełnej 100%-owej dotacji; wcześniej było to 40% i 60%. Rośnie również maksymalna stawka w przypadku tzw. „Meister-BAföG”: dotychczas wsparcie wynosiło 768 euro miesięcznie dla osób samotnych, od 1.sierpnia 2020 będzie wynosić 892 euro.

Unowocześnienie zawodów, których można się uczyć w ramach Ausbildung

W samą porę na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, unowocześniono zawody, których można się uczyć w ramach kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung). W ten sposób stażyści powinni być lepiej przygotowani do zmienionego, bardziej cyfrowego świata pracy. Według Federalnego Instytutu Kształcenia i Szkolenia Zawodowego (BIBB) dotyczy to następujących stażów zawodowych:

Urzędnik bankowy
Asystent w laboratorium biologicznym
Asystent w laboratorium chemicznym
Informatyk
Inżynier elektronik systemów IT
Specjalista ds. zarządzania cyfryzacją
Specjalista ds. zarządzania handlem hurtowym i zagranicznym
Specjalista ds. zarządzania systemami informatycznymi
Asystent w laboratorium lakierniczym
Projektant mediów (obraz i dźwięk)

Verkehrsverbund Rhein-Ruhr obniża ceny

Verkehrsverbund Rhein-Ruhr (VRR) w Nadrenii Północnej-Westfalii obniży ceny biletów od 1.sierpnia, przenosząc obniżony podatek VAT na swoich klientów. Spadnie on z 7 do 5%. Ceny te będą obowiązywać do końca 2020 roku. W nadchodzącym roku prawdopodobnie powrócą stare ceny, na razie podwyżka nie jest planowana.

Ikea dodaje do swojej oferty klopsiki wegańskie

Słynne klopsiki z Ikei od sierpnia dostępne będą również w wersji wegańskiej. „Plantbullar” jest ziołowym odpowiednikiem „Köttbullar” i zdaniem firmy powinien być również tańszy.

Statki wycieczkowe wznawiają działalność

Przez długi czas trudno było sobie wyobrazić, że rejsy znów będą możliwe – ale wkrótce tak się stanie: statki „Aida” i „Tui Cruises” wyruszą ponownie w rejs 1. sierpnia – oczywiście w reżimie sanitarnym i ze zmniejszoną liczbą pasażerów.

Źródło: www.rtl.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x