Niezdolność do pracy w Niemczech: czy podczas zwolnienia można jechać na urlop?

0
5657

Podróż nie może szkodzić wyzdrowieniu

Peter Meyer, prawnik specjalizujący się w prawie pracy i członek w Niemieckim Związku Prawników na zapytanie z naszej strony odpowiada, że można jechać podczas choroby na urlop, gdyż nie jest to zakazane. Jednak podróż nie może zagrażać wyzdrowieniu, chodzi tu np. o tzw. „przechodzenie” grypy. Ważne jest tutaj, że to nie pracodawca decyduje, co jest dla pacjenta dobre, a co nie. Jeśli lekarz mówi, że podróż nie będzie szkodliwa w procesie powrotu do zdrowia, pracodawca powinien to przyjąć do wiadomości i zaakceptować.

Lekarz może udzielić zezwolenia

Potocznie mówi się, że pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, na chorobowym (niem. krankgeschrieben). Ale w zasadzie powinno się używać określenia „niezdolny do pracy” (niem. arbeitsunfähig). Nie zawsze najlepszym lekarstwem będzie leżenie plackiem w łóżku. Peter Meyer podaje przykład, gdy pracownik cierpi na tzw. „Burnout”, czyli wypalenie zawodowe, spowodowane sytuacją w pracy. Prawnik uważa, że: „ jeśli lekarz zaleci w przypadku wypalenia zawodowego pójście na basen, czy nawet wyjazd nad morze, żeby zmienić otoczenie, wtedy jest to jak najbardziej na miejscu – nawet, jeśli takie zachowanie zirytuje pracodawcę”.

Powód niezdolności do pracy nie powinien interesować pracodawcy

Pracodawca nie wie tak dokładnie, na jaką chorobę cierpi pracownik, ponieważ nie wynika to bezpośrednio z zaświadczenia od lekarza o niezdolności do pracy. Pracodawca nie jest uprawniony do tego, aby posiadać wiedzę na temat choroby pracownika. Mimo to, często dochodzi do sytuacji spornych, dotyczących zachowania pracownika w trakcie niezdolności do pracy.

Z kolei oszukane, tzw. „lewe” zwolnienie lekarskie może mieć konsekwencje prawne – nawet zwolnienie z pracy. W praktyce jest jednak trudno zakwestionować pracodawcy zwolnienie lekarskie pracownika (Czy w Niemczech pracodawca może w razie wątpliwości sprawdzić wiarygodność zaświadczenia lekarskiego?).

W tym temacie warto również wiedzieć:

Zwolnienie lekarskie w Niemczech – prawa i obowiązki pracowników!
Jakie prawa ma pracownik w Niemczech, gdy zachoruje mu dziecko?

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika