Niezdolność do pracy w Niemczech: czy podczas zwolnienia można jechać na urlop?

0
4994

Podróż nie może szkodzić wyzdrowieniu

Peter Meyer, prawnik specjalizujący się w prawie pracy i członek w Niemieckim Związku Prawników na zapytanie z naszej strony odpowiada, że można jechać podczas choroby na urlop, gdyż nie jest to zakazane. Jednak podróż nie może zagrażać wyzdrowieniu, chodzi tu np. o tzw. „przechodzenie” grypy. Ważne jest tutaj, że to nie pracodawca decyduje, co jest dla pacjenta dobre, a co nie. Jeśli lekarz mówi, że podróż nie będzie szkodliwa w procesie powrotu do zdrowia, pracodawca powinien to przyjąć do wiadomości i zaakceptować.

Lekarz może udzielić zezwolenia

Potocznie mówi się, że pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, na chorobowym (niem. krankgeschrieben). Ale w zasadzie powinno się używać określenia „niezdolny do pracy” (niem. arbeitsunfähig). Nie zawsze najlepszym lekarstwem będzie leżenie plackiem w łóżku. Peter Meyer podaje przykład, gdy pracownik cierpi na tzw. „Burnout”, czyli wypalenie zawodowe, spowodowane sytuacją w pracy. Prawnik uważa, że: „ jeśli lekarz zaleci w przypadku wypalenia zawodowego pójście na basen, czy nawet wyjazd nad morze, żeby zmienić otoczenie, wtedy jest to jak najbardziej na miejscu – nawet, jeśli takie zachowanie zirytuje pracodawcę”.

Powód niezdolności do pracy nie powinien interesować pracodawcy

Pracodawca nie wie tak dokładnie, na jaką chorobę cierpi pracownik, ponieważ nie wynika to bezpośrednio z zaświadczenia od lekarza o niezdolności do pracy. Pracodawca nie jest uprawniony do tego, aby posiadać wiedzę na temat choroby pracownika. Mimo to, często dochodzi do sytuacji spornych, dotyczących zachowania pracownika w trakcie niezdolności do pracy.

Z kolei oszukane, tzw. „lewe” zwolnienie lekarskie może mieć konsekwencje prawne – nawet zwolnienie z pracy. W praktyce jest jednak trudno zakwestionować pracodawcy zwolnienie lekarskie pracownika (Czy w Niemczech pracodawca może w razie wątpliwości sprawdzić wiarygodność zaświadczenia lekarskiego?).

W tym temacie warto również wiedzieć:

Zwolnienie lekarskie w Niemczech – prawa i obowiązki pracowników!
Jakie prawa ma pracownik w Niemczech, gdy zachoruje mu dziecko?

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!
Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika