Po długiej zimie, Wielkanoc w Niemczech jest dla wielu rodzin pierwszą okazją do świętowania na świeżym powietrzu. Dzieci szukają jaj wielkanocnych w ogrodzie, podczas gdy dorośli idą na spacery i cieszą się łagodnym wiosennym powietrzem. Różnorodne tradycje i zwyczaje zapewniają zabawę wokół Wielkanocy, najważniejszego święta chrześcijańskiego. Mimo to, szczególnie w ostatnich latach pojawiają się krytyczne głosy odnośnie nadmiernej konsumpcji.

Niemieckie tradycje wielkanocne

Czy słyszeliście już o takich niemieckich tradycjach wielkanocnych jak „Ostereier-Kitschen“ albo „Osterspaziergang“ Goethego? Od tysięcy lat Wielkanoc w Niemczech to pierwsze wielkie święto, podczas którego celebruje się różne tradycje i zwyczaje.

„Zadowoleni, wielcy i mali, radujcie się: oto jestem człowiekiem, oto mogę nim być!” – Ten cytat pochodzi z wiersza „Osterspaziergang” Johanna Wolfganga von Goethego. Opisuje on bardzo trafnie uczucie, z jakim wielu ludzi w Niemczech wita się z wiosną po mroźnych zimowych dniach Wielkanocy. Parki i ogrody zapraszają do zostawienia ciepłych szalików i kapeluszy w domu i cieszenia się pierwszymi promieniami słońca z rodziną i przyjaciółmi.

Pochodzenie niemieckich tradycji wielkanocnych

W Wielkanoc Chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W dzisiejszych tradycjach wielkanocnych można jednak dostrzec również ślady po elementach pogańskich, na przykład malowane jajka wielkanocne pochodzą z okresu przedchrześcijańskiego i są symbolem płodności. Na przestrzeni wieków w regionach Niemiec wykształciły się różne zwyczaje, z których część kultywowana jest do dziś z wielką miłością i poczuciem tradycji.

Wielkanoc w Niemczech – ukrywanie jajek i „Ostereier-Kitschen”

Tradycja, która jest w Niemczech nadal popularna, to ukrywanie jaj wielkanocnych (Ostereier-Verstecken). Szczególnie dzieci świetnie się bawią szukając w Wielką Niedzielę wielkanocnych jajek w ogrodzie lub w mieszkaniu – lub w gniazdach ptaków, gdzie czekają na nie małe prezenty. Oprócz tego podczas rodzinnych śniadań odbywają się małe konkursy: Dwa jajka na twardo zderza się ze sobą szpicami. Ten, którego jajko nie pęknie, wygrywa. W zależności od regionu, gra ta nosi nazwę „Ostereier-Ticken, -Düpfen, -Ditschen, -Tüppen” lub „Ostereier-Kitschen”.`

Śmigus-dyngus w Niemczech

Lany poniedziałek to tradycja znana i kultywowana w całej Polsce. Niemcy nie znają jednak tej tradycji. Powstrzymajcie się zatem w ten dzień od lania ludzi wodą, no chyba że we własnym, rodzinnym gronie 😉

Kiedy wypada Wielkanoc?

Na poniższej stronie znajdziecie tabelkę z wszystkimi niemieckiemi świętami!

Święta oraz dni wolne od pracy w Niemczech 2019 – dowiedz się który niemiecki land ma ich najwięcej!

Życzenia wielkanocne po Niemiecku

Poznajcie najciekawsze życzenia wielkanocne po niemiecku (zawierają wymowę w formie audio!):

Życzenia wielkanocne po niemiecku

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika