Niemiecki Związek Policji wzywa do zwiększenia kontroli na granicach

    Niemiecki Związek Policji wzywa do zwiększenia kontroli granicznych w celu opanowania koronawirusa. „Jeśli chcemy powstrzymać pandemię koronawirusa, musimy unikać niepotrzebnych podróży z zagranicznych obszarów ryzyka”, powiedział przewodniczący Federalnego Związku Policji Heiko Teggatz redaktorom WELT. „Zadziała to tylko dzięki lepszej kontroli policyjnej na granicach z krajami sąsiednimi, które są w czerwonej strefie”.

    Aktualnie niemiecka policja kontroluje tylko wyrywkowo na granicach

    Obecnie policja federalna „tylko bardzo powierzchownie przeprowadza kontrole wyrywkowe” na granicach państwowych, powiedział Teggatz. „Nie jest możliwe sprawdzenie w ten sposób różnych przepisów dotyczących wjazdu osób z zagranicznych obszarów ryzyka”.

    Już wiosną Związek naciskał na wprowadzenie kontroli granicznych na wczesnym etapie. W tym czasie obszary we Włoszech i Austrii były punktami zapalnymi pandemii, dalsze przenoszenie wirusa przez podróżnych zostało już udowodnione. Ponadto Polska wprowadziła już wtedy kontrole na granicach z Niemcami.

    W połowie marca rząd federalny zamknął wiele przejść granicznych z Francją, Szwajcarią, Austrią, Danią i Luksemburgiem. Od tego momentu policjanci federalni na pozostałych przejściach granicznych zapewniali, że do Niemiec wjeżdżać będą tylko osoby „mające dobry powód”. Byli to zarówno Niemcy, jak i osoby dojeżdżające do pracy i handlarze.

    Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało to wtedy za ważny krok w walce z pandemią. Kontrole „przyczyniły się już do przerwania łańcuchów zakażeń w związku z silnym ograniczeniem ruchu transgranicznego”, ogłosił w maju Horst Seehofer (CSU). Ponadto, odniesiono sukcesy w walce z przestępczością. Jak donosi WELT AM SONNTAG, w pierwszych tygodniach urzędnicy graniczni złapali prawie 2000 osób, które były poszukiwane.

    Silny opór szczególnie z południa Niemiec

    Opór wobec reżimu był jednak również silny – zwłaszcza w strefie przygranicznej. Radni państwowi, burmistrzowie i posłowie do Bundestagu z południowych Niemiec skarżyli się na kontrole, które doprowadziły do rozdzielania rodzin i drastycznych strat w handlu transgranicznym.

    W czerwcu ponownie zniesiono kontrole na granicach wewnętrznych

    W czerwcu, Seehofer ponownie zniósł ostatnie kontrole na granicach wewnętrznych – ponieważ liczba zakażeń spadła latem. W maju ministerstwo ostrzegło jednak również: „Jeśli wskaźnik infekcji w danym państwie sąsiednim ulegnie zmianie, intensywność kontroli można szybko ponownie zwiększyć w porozumieniu z sąsiadem. Punktem odniesienia jest niemiecka wartość orientacyjna dla wskaźnika infekcji wynoszącego ponad 50 nowych infekcji na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni.

    Próg ten został obecnie znacznie przekroczony w kilku sąsiednich krajach. W Republice Czeskiej, według najnowszych danych UE, które wskazują jedynie na wzrost zachorowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni, wskaźnik ten wynosi 770 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni.

    W Holandii liczba ta wynosi 485, a we Francji 365. Według danych Federalnego Urzędu Spraw Zagranicznych za zagrożone uważa się również poszczególne kantony w Szwajcarii – na przykład Zurych, który znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Niemcami.

    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec jest niezdecydowane

    W tym kontekście Niemiecki Związek Policyjny po raz kolejny wzywa do wprowadzenia bardziej rygorystycznych kontroli. „Żądamy intensywnego mobilnego patrolu obszarów przygranicznych”, mówi Teggatz. „Policja federalna mogłaby sprawdzić, czy istnieje uzasadniony powód wjazdu lub czy w przeciwnym razie spełnione są aktualne wymogi kwarantanny i testu na koronawirusa”. Więc nie chodzi o zamykanie granic dla wielu podróżnych, jak w maju.

    Niemniej jednak „mobilne patrolowanie” byłoby drastycznym krokiem: „Intensywne patrolowanie strefy przygranicznej stanowi tzw. nadzór graniczny zgodnie z kodeksem granicznym Schengen”, mówi Daniel Thym, ekspert prawa europejskiego na Uniwersytecie w Konstanz WELT. Zostałoby to uznane za „przywrócenie kontroli granicznych” i musiałoby zostać odpowiednio „zgłoszone”, tj. zarejestrowane w Komisji UE.

    Rząd niemiecki do tej pory reagował na takie rozważania z wahaniem – inaczej niż na wiosnę. Zapytany, czy musiałyby nastąpić „zmiany na granicy”, rzecznik Seehofer powiedział w zeszłym tygodniu: „Oczywiście obserwujemy również występowanie infekcji w krajach sąsiednich. W niektórych przypadkach można było zaobserwować „bardzo silny wzrost”. Środki w zakresie kwarantanny i testowania są obecnie wykorzystywane do „zapewnienia tego, co jest konieczne, bez konieczności zastanawiania się nad innymi środkami na granicach”.

    Chodzi o nowy system kwarantanny dla osób podróżujących z zagranicznych obszarów ryzyka, który ma wejść w życie we wszystkich krajach związkowych najpóźniej do 8 listopada. Zgodnie z obecnymi planami, podróżni z zagranicznych obszarów ryzyka będą musieli w przyszłości przejść kwarantannę trwającą dziesięć dni. Ponadto będą oni musieli udokumentować swój wjazd za pomocą „cyfrowej deklaracji wjazdu”.

    źródło: www.welt.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x