W związku z konfliktami w handlu światowym, eksperci zapowiedzieli koniec boomu gospodarczego. Jednak najnowsze liczby wskazują, że być może było to tylko chwilowe załamanie.

Boom budowlany sprzyja rozwojowi gospodarki

W związku z boomem budowlanym oraz konsumpcyjnym, niemiecka gospodarka nabrała tempa na początku bieżącego roku. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, produkt krajowy brutto wzrósł w pierwszym kwartale 2019 w porównaniu do poprzedniego kwartału o 0,4%. Tym samym potwierdzone zostały wcześniejsze szacunki.

Niemiecki rynek pracy jest świetnej formie, wynagrodzenia wzrosły, tak więc konsumenci wydają więcej pieniędzy. Wydatki konsumpcyjne wzrosły o 1,2% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Podobny wzrost zarejestrowano ostatnio w roku 2011. Inwestycje budowlane wzrosły o 1,9%. Warto dodać, że wzrostowi sprzyjała dość łagodna zima, co w branży budowlanej jest nie bez znaczenia.

Wzrost inwestycji z zagranicy

Do rozwoju gospodarczego przyczynił się też wzrost inwestycji, zwłaszcza w branży maszynowej. Odnotowano wzrost popytu z zagranicy. Eksport towarów i usług wzrósł szybciej niż import. Spadły natomiast wydatki państwowe na konsumpcję, do których zalicza się m. in. rzeczowe świadczenia socjalne oraz wynagrodzenia pracowników.

W drugiej połowie 2018 r. największa gospodarka narodowa Europy ucierpiała na skutek międzynarodowych konfliktów handlowych i problemów w przemyśle samochodowym, w związku z przechodzeniem na normy WLPT dotyczące zużycia oraz pomiaru poziomu spalin. Na koniec roku rozwój gospodarki się zatrzymał, a w trzecim kwartale poziom PKB nawet się obniżył.

Źródło: www.spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Praca w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika