Strona główna Wiadomości Aktualności Niemieccy rolnicy ostrzegają: Psie odchody zanieczyszczają żywność!

  Niemieccy rolnicy ostrzegają: Psie odchody zanieczyszczają żywność!

  Niemieccy rolnicy ostrzegają: Psie odchody zanieczyszczają żywność!

  Ludzie wyprowadzający psa na spacer nie widzą w tym żadnego problemu, jeśli ich pupil załatwi się na polu. Jednak jest to duży problem, przed którym ostrzegają rolnicy w Nadrenii-Palatynacie.

  Psie odchody mogą być bardzo groźne – dla ludzi i dla zwierząt

  Jak mówi rzecznik Stowarzyszenia Rolników i Winiarzy, wielu właścicieli psów w ogóle nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niosą za sobą psie odchody na polach uprawnych. Niestety, posiadacze psów bywają bardzo nierozsądni.

  Jak tłumaczą rolnicy, psie odchody to naprawdę spory problem natury higienicznej. Zawierają one bowiem zarazki zanieczyszczające żywność – np. sałatę czy zboże. Ponadto istnieje obawa, że zanieczyszczają też paszę. W najgorszym wypadku może to prowadzić do poronień u ciężarnego bydła. Jak dodaje przewodniczący rolników z Moguncji: „Ludzie myślą, że załatwienie się psa na polu jest w porządku i nie zbierają tych odchodów, a powinni”.

  Parazytolodzy z instytutu im. Friedricha Loefflera w Braunschweig ostrzegają: odchody mogą zawierać nie tylko salmonellę, ale również zarazki neospora caninum. Jak wynika z badań naukowców, ten pasożyt przenoszony jest właśnie przez psy. U ciężarnego bydła atakuje płód i pęcherz płodowy. Często konsekwencją są poronienia. Jeśli młode cielaki przeżyją, do końca życia będą już zarażone tym pasożytem.

  Psy powinny chodzić na smyczy

  Rolnicy próbują się bronić przed zagrożeniem ze strony psów, a właściwie ich nieodpowiedzialnych właścicieli. Ulotki, informacje w internecie, znaki przy polach – to wszystko ma „dokształcić” posiadaczy psów i wpłynąć na ich zachowanie. W okolicy Moguncji jest to spory problem i dużo się mówi na ten temat. Rolnicy wspólnie z władzami miasta postawili tam ok. 90 znaków – między innymi też takie, które zabraniają psom biegania po polach.

  Niestety Willi Enders, przewodniczący rolników z Mainz (jest ich ok. 160) dodaje, że te działania jak na razie przynoszą raczej słabe rezultaty. Sam uprawia ziemniaki, buraki cukrowe i zboża. Do tej pory nie stwierdzono w jego żywności żadnych zanieczyszczeń. Jednak wobec właścicieli psów ma konkretne żądania: „Trzymajcie psy na smyczy i nie wpuszczajcie ich na pola”.

  Źródło: www.swr.de

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x