Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Niemieccy naukowcy donoszą: Bezrobocie zwiększa ryzyko śmierci!

    Niemieccy naukowcy donoszą: Bezrobocie zwiększa ryzyko śmierci!

    Niemieccy naukowcy donoszą: Bezrobocie zwiększa ryzyko śmierci!

    Naukowcy z Rostoku zbadali rolę, jaką odgrywa bezrobocie w przeciętnej długości życia. Zgodnie z badaniem, ubóstwo i poziom wykształcenia są decydującymi czynnikami.

    Ubóstwo i bezrobocie idą w parze ze skróceniem średniej długości życia

    W Niemczech ubóstwo, bezrobocie i słabe wykształcenie idą w parze ze znacznym skróceniem średniej długości życia. Naukowcy z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka (MPIDR) w Rostoku dokonali analizy 27 milionów zesstawów danych. Okazało się, że wskaźnik umieralności wśród mężczyzn w wieku od 30 do 59 lat jest o 150 procent wyższy w grupie zarabiającej najmniej, niż w przypadku grupy zarabiającej najwięcej.

    W tej grupie wiekowej bezrobocie podwaja ryzyko śmierci, a gorsze wykształcenie zwiększa je dla mężczyzn o około 30 procent, pisze zespół badaczy w czasopiśmie branżowym „BMJ Open”. W przypadku kobiet różnice w dochodach są mniej wyraźne. Z drugiej strony, również w przypadku kobiet bezrobocie i edukacja mają takie samo znaczenie, jak w przypadku mężczyzn.

    Jak ekstremalne dochody i status pracy mogą czasem wpływać na średnią długość życia, pokazuje najbardziej pokrzywdzona grupa mężczyzn w Niemczech Wschodnich. Tam aż 14% mężczyzn należy do grupy o najniższych dochodach i wykształceniu. Ta jest ponad ośmiokrotnie bardziej narażona na śmiertelność, niż mężczyźni z grupy o najwyższych dochodach i z najwyższym wykształceniem – informują naukowcy.

    Bezrobociu często towarzyszą choroby

    Dla porównania: Na Zachodzie grupa najbardziej pokrzywdzonych mężczyzn jest nieco niższa i stanowi około 11%. Wśród nich ryzyko śmierci wynosi 5 procent. Dennis Nowak ze szpitala uniwersyteckiego Ludwiga Maximiliana w Monachium podkreśla, że związek między ubóstwem, bezrobociem i oczekiwaną długością życia nie został jeszcze wyjaśniony. Naukowcy twierdzą jednak, iż są to ogólnie znane czynniki.

    Przeciętnie bezrobotni palą więcej i odżywiają się mniej zdrowo. Oprócz tego, osoby które straciły pracę częsciej dotykają choroby fizyczne i psychiczne. Z tego można wyciągnąć wniosek, że „miejsce pracy, które nie jest idealne, mimo to jest często lepsze niż żadne”. Jednocześnie jasne jest, że edukacja jest kluczem do pracy i dobrego dochodu.

    Naukowcy z Rostoku przeanalizowali dane ubezpieczalni emerytalnych 27 milionów niemieckich pracowników, którzy w roku 2013 byli w wieku od 30 do 59 lat. W tym samym roku zmarło ponad 42.000 osób z tej grupy. „Po raz pierwszy dysponujemy wiarygodną bazą danych do oceny poszczególnych czynników i ich wpływu na śmiertelność w Niemczech” – mówi Pavel Grigoriew, jeden z autorów badania.

    źródło: n-tv.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x