Coraz więcej Niemców stosuje marihuanę w celach leczniczych

0
967

Przewlekły ból, rak lub AIDS: między innymi w przypadku tego typu dolegliwości lekarze w Niemczech mogą przepisywać pacjentom medyczną marihuanę. Zgodnie z raportem „Rheinische Post” coraz więcej osób bierze w Niemczech medyczną marihuanę i wnioskuje w kasie chorych o przejęcie kosztów za taką terapię. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej w największych państwowych kasach chorych: Techniker (TK), Barmer i AOK-Bundesverband.

Z badania wynika, że w ostatnich 10 miesiącach do kas chorych wpłynęło ponad 13.000 wniosków – więcej, niż się spodziewano. Zanim medyczna marihuana została zalegalizowana, tylko ok. 1000 osób w Niemczech miało specjalne pozwolenie na jej stosowanie. Projekt ustawy dot. pozwolenia na medyczną marihuanę na receptę przewidywał zaledwie 700 osób rocznie, które miałyby potrzebować konopi jako lekarstwa.

Jak wynika z badania, większość wniosków wpłynęła w kasach AOK. Otrzymały one 7600 wniosków, z czego 64% zostało zaakceptowanych. W przypadku kas Barmer, wpłynęło do końca 2017 roku 3200 wniosków, z czego 62% rozpatrzono pozytywnie. Z kolei do kas TK wpłynęło do końca listopada 2017 2200 wniosków o przejęcie kosztów. Z tego zaakceptowanych zostało 64%.

Kiedy kasy chorych przejmują koszty leczenia marihuaną?

Rzeczniczka ds. narkotyków – Marlene Mortler z CSU uważa tak duży procent zaakceptowanych wniosków za pozytywne zjawisko. Jej zdaniem „rosnąca liczba zezwoleń pokazuje jak ważne było wprowadzenie w życie tej ustawy w ostatnim roku”. Jednak marihuana nie jest cudownym środkiem na wszystkie schorzenia.

W marcu 2017 ułatwiono w Niemczech dostęp do medycznej marihuany w przypadku ciężko chorych osób. Od tej pory lekarz może przepisać marihuanę pacjentowi, a koszty ponosi ubezpieczenie zdrowotne. Jednak kasy chorych muszą się najpierw na to zgodzić. Zgodnie z prawem warunkiem jest, że wszystkie inne metody leczenia zawiodły. Przed zmianą prawa, państwowe kasy chorych płaciły za tą drogą terapię tylko w pojedynczych uzasadnionych przypadkach.

Medyczne zastosowanie konopi indyjskich nie zostało jeszcze przebadane na szeroką skalę, nie ma szczegółowych badań na temat skutków zastosowania takiego leczenia. W 2015 roku międzynarodowy zespół naukowców przeszukał 28 baz danych w celu znalezienia badań, które zajmowałyby się działaniem marihuany jako lekarstwa.

Ile marihuany można posiadać przy sobie w Niemczech?

Tego dowiecie się z następującego artykułu: Ile marihuany można posiadać przy sobie w Niemczech?

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika