W Niemczech jest do obsadzenia 315.000 miejsc pracy w dziedzinie „MINT”!

0
1562

Liczba specjalistów w tzw. zawodach „MINT”, a raczej ich brak, osiągnął w Niemczech nowy, rekordowy poziom. Tak wynika z badań Instytutu ds. Niemieckiej Gospodarki (niem. Institut der deutschen Wirtschaft, w skrócie IW). Co to są „MINT-Berufe”? Mianem tym określa się wszystkie zawody z dziedziny matematyki, informatyki, nauk przyrodniczych i techniki. Instytut dwa razy w roku zbiera dane na ten temat na zlecenie Zrzeszenia Pracodawców BDA, Związku Przemysłowego BDI oraz Zrzeszenia Pracodawców Gesamtmetall.

W Niemczech brakuje tak dużo specjalistów w zawodach technicznych, jak jeszcze nigdy od roku 2011. Instytut ds. Niemieckiej Gospodarki szacuje deficyt aktualnie na ok. 315.000 nieobsadzonych miejsc pracy. W kwietniu tego roku liczba ta była większa o 1/3 niż w kwietniu 2017 i dwa razy większa niż jeszcze na początku roku 2015. Z badań wynika, że największy problem jest ze specjalistami z branży IT, którzy potrzebni są do tworzenia cyfrowych przemian w przedsiębiorstwach.

Wykwalifikowani imigranci i uchodźcy nieco poprawiają sytuację

Aktualny deficyt pracowników w zawodach „MINT” byłby w Niemczech jeszcze wyższy i to o ok. 148.000, gdyby nie dynamiczny wzrost zatrudnienia cudzoziemców. Tak uważa ekspert z Instytutu ds. Niemieckiej Gospodarki, Axel Plünnecke. W tej chwili ok. 15% osób czynnych zawodowo w dziedzinach „MINT” to właśnie imigranci. Tworzą oni wartość dodaną w postaci 170,4 miliardów euro rocznie.

Wielu specjalistów zostało specjalnie sprowadzonych do Niemiec – z Indii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Chin. Dodatkowo pracę w zawodach „MINT” znajdują też uchodźcy z Erytrei, Iraku, Afganistanu i Syrii. W trzecim kwartale 2017 roku zatrudnionych było prawie 16.400 specjalistów, a rok wcześniej tylko 8.000. Autorzy badania są przekonani, że integracja uchodźców przyczyni się do dalszego wzrostu ich zatrudnienia.

O deficycie wiadomo już od dawna, jednak zmienia się jego struktura. Teraz np. wzrósł udział zawodów nieakademickich: majstrów czy techników. Poza tym brakuje więcej specjalistów z branży IT niż w latach ubiegłych.

źródło: www.zeit.de

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika