Niemcy: Wzrasta przemoc wobec nauczycieli

    Obelgi, groźby, mobbing: w ostatnich latach wzrasta liczba ataków na nauczycieli w Niemczech we wszystkich rodzajach szkół. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie stowarzyszenia działającego na rzecz kształcenia i wychowania (Verband Bildung und Erziehung – VBE) w styczniu i lutym tego roku wśród dyrekcji 1.302 placówek.

    Przemoc fizyczna w co trzeciej niemieckiej szkole

    34% respondentów stwierdziło, że w ciągu ostatnich pięciu lat nauczyciele zatrudnieni w ich placówce doznali przemocy fizycznej. W analogicznym badaniu przeprowadzonym w 2018 roku 26% dyrektorów szkół przyznało, że w prowadzonych przez nich placówkach miały miejsce takie incydenty. Widać więc wyraźny wzrost agresywnych zachowań.

    W porównaniu z rokiem 2018, znacznie więcej szkół zgłosiło również przypadki znieważania, gróźb, obelg, nękania lub stosowania mobbingu wobec nauczycieli. 61% dyrektorów stwierdziło, że takie zdarzenia miały miejsce w ich placówkach w ostatnich latach.

    Prezes VBE: „To wstrząsające dane”  

    Prezes VBE Udo Beckmann uznał wyniki badania za wstrząsające. Według przeprowadzonej ankiety, 73% nauczycieli w szkołach średnich dotkniętych jest przemocą psychiczną, jedynie w gimnazjach odsetek ten jest nieco niższy i wynosi 61%.

    Przemoc fizyczna natomiast jest skierowana częściej przeciwko nauczycielom szkół podstawowych, 40% z nich zgłasza takie przypadki. Może to wynikać z tego, że młodsze dzieci nie są jeszcze w stanie tak dobrze kontrolować swoich emocji. Niemniej jednak, są to niepokojące dane.

    Obelgi lub groźby, zarówno te wypowiadane na co dzień w szkołach, jak i te umieszczane w internecie, są najczęściej zgłaszane przez dyrektorów szkół głównych, realnych i zespołów szkół ponadpodstawowych. Według ankiety, w 73% tego typu placówek odnotowano w ostatnich latach wystąpienie takich incydentów w codziennym życiu szkolnym. 52% respondentów zgłosiło przypadki zniewag lub gróźb zamieszczanych w internecie.

    Stosunkowo najbardziej spokojnie jest w gimnazjach, ale i tutaj w porównaniu do 2018 roku więcej dyrektorów zgłaszało przypadki przemocy psychicznej i fizycznej wobec nauczycieli.

    Nienawiść w internecie staje się coraz bardziej problematyczna

    Wzrosła również liczba respondentów zgłaszających ataki i nękanie z wykorzystaniem internetu. Podczas gdy w 2018 roku takie incydenty odnotowywano w 20% placówek, w 2020 roku odsetek ten wzrósł aż do 32%.

    Prezes Niemieckiego Związku Nauczycieli Heinz-Peter Meidinger powiedział, że nienawiść i agresja wobec nauczycieli przejawiające się w atakach i obelgach, często na portalach społecznościowych, niewątpliwie stały się poważnym problemem.

    Na YouTube publikowane są filmy z nielegalnie nagranymi lekcjami i komentarzami na ich temat, grupy tworzone przez całe klasy w aplikacji WhatsApp prowadzą nagonkę przeciwko nauczycielom. Niestety wielu rodziców stawia siebie w roli adwokatów swoich dzieci i zamiast piętnować takie zachowania, kryje je.

    Brak pomocy, brak szczegółowej ewidencji

    Z badania wynika również, że brakuje zasobów, aby pomóc poszkodowanym. 56% dyrektorów szkół stwierdziło, że nie są w stanie zapewnić wystarczającego wsparcia swoim kolegom i koleżankom.

    Według prezesa VBE Udo Beckmanna, potrzeba do tego więcej wyszkolonego personelu. Wezwał do utworzenia we wszystkich szkołach zespołów, w skład których powinni wejść specjaliści w dziedzinie edukacji i psychologii.

    Nie można z całą pewnością stwierdzić, czy rzeczywiście nastąpił wzrost ataków na nauczycieli i na czym dokładnie one polegały. Nie ma żadnych danych liczbowych ani szczegółowych informacji o rzeczywistych zdarzeniach. Beckmann powiedział, że gromadzenie tych danych należy do zadań polityków. Celem ankiet przeprowadzanych wśród dyrektorów jest wywarcie na nich odpowiedniej presji. Wezwał do rejestrowania takich incydentów w szkołach dla celów statystycznych i zgłaszania ich do ministerstw edukacji.

    Niemiecki Związek Nauczycieli otrzymuje sygnały potwierdzające wyniki badania VBE

    Niemiecki Związek Nauczycieli skrytykował metodykę badania, ze względu na to, że porównuje ono wyniki dwóch ankiet, które zostały przeprowadzone w odstępie dwóch lat, ale w każdej z nich pytano o  incydenty, do których doszło w ciągu ostatnich pięciu lat.

    Niemniej jednak, jak powiedział prezes związku Heinz-Peter Meidinger: „Zasadniczo informacje otrzymywane od naszych członków potwierdzają wynik badania przeprowadzonego na zlecenie VBE pokazujący, że wzrosła słowna, a często również fizyczna agresja wobec nauczycieli ze strony uczniów i rodziców.”

    Źródło: www.tagesschau.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Admin

    Strach pójść do roboty.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x