Niemcy: Trybunał Konstytucyjny wydał zgodę na komercjalizację eutanazji!

    Federalny Trybunał Konstytucyjny uchylił wprowadzony w 2015 r. zakaz komercyjnego udzielania „pomocy” w samobójstwie i uznał prawo do samodzielnego decydowania o własnej śmierci. Lekarze i politycy wielu partii przyjęli tę decyzję z zadowoleniem, przedstawiciele Kościołów i lekarze medycyny paliatywnej są wstrząśnięci.

    Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wydał zgodę na komercjalizację eutanazji

    Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, do osobistych praw człowieka należy również prawo do podjęcia decyzji o swojej śmierci, szukania w tym celu pomocy u osób trzecich oraz korzystania z niej.

    Sędziowie Trybunału uznali zatem zakaz komercyjnego udzielania pomocy w samobójstwie zapisany w paragrafie 217 kodeksu karnego za nieważny. Jednocześnie w uzasadnieniu stwierdzono, że nie oznacza to, że ustawodawca nie może wprowadzać regulacji dotyczących udzielania pomocy osobom chcącym dokonać eutanazji.

    Pacjenci oraz lekarze byli przeciwni zakazowi

    Przeciwko zakazowi uchwalonemu przez Bundestag pod koniec 2015 r., skargi konstytucyjne złożyli ciężko chorzy pacjenci, lekarze i stowarzyszenia działające na rzecz prawa do eutanazji. Protestowano przeciwko temu, że lekarzom groziła kara pozbawienia wolności do lat trzech za wielokrotne udzielanie pacjentom pomocy przy popełnianiu samobójstwa. Karze nie podlegali jedynie ci, którzy nie działali w sposób komercyjny.

    Trzeba uszanować wolność decyzji

    W uzasadnieniu wyroku prezes Trybunału, Andreas Voßkuhle, stwierdził, że ustawodawca może zapobiegać samobójstwom i poszerzać zakres usług medycznych o charakterze paliatywnym. Nie powinien jednak decydować o karaniu osób pomagających w przeprowadzeniu eutanazji, jako że bez osoby trzeciej pacjent nie jest w stanie samodzielnie wykonać swojej decyzji o popełnieniu samobójstwa. Stąd musi istnieć prawna możliwość udzielenia mu takiej pomocy. Warto podkreślić, że wyrok nie zobowiązuje lekarzy do przeprowadzania eutanazji wbrew ich przekonaniom.

    Prezes Trybunału powiedział również, że ustawodawca ma „szerokie spektrum możliwości” w zakresie wprowadzania regulacji dotyczących udzielania pomocy w samobójstwie. Możliwość ta nie powinna być jednak uzależniona od tego, czy np. u pacjenta występuje nieuleczalna choroba. Prawo do podjęcia decyzji o śmierci istnieje w każdej fazie życia człowieka. „Możemy żałować jego decyzji, możemy na wszelkie sposoby starać się, by zmienił zdanie, ale ostatecznie musimy zaakceptować jego wolną wolę.”

    Politycy i lekarze zadowoleni z wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego

    Część lekarzy przyjęła wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z wielką ulgą. „To dobra decyzja Trybunału dla ludzi w rozpaczliwej sytuacji, których teraz możemy normalnie leczyć zgodnie z naszym sumieniem” – powiedział lekarz medycyny paliatywnej Matthias Thöns w Karlsruhe.

    „Znowu mogę przepisywać moim pacjentom leki przeciwbólowe o silnym działaniu, bez obawy o konsekwencje wynikające z kodeksu karnego. I mogę pokazać pacjentom drogę wyjścia w niezwykle trudnych i nadzwyczajnych sytuacjach i nie muszę im wskazywać brutalnych metod samobójczych”.Thöns opiekuje się osobami nieuleczalnie chorymi w Witten w Zagłębiu Ruhry w hospicjum lub w ich domach.

    Wyrok wywołał także reakcję polityków, m.in. SPD, który domagał się podjęcia działań w tej sprawie przez ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU) w Bundestagu. „Jens Spahn musi teraz zrezygnować ze wstrzymywania dystrybucji niezbędnych leków”, powiedział wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej SPD Bärbel Bas w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową w Berlinie.

    Zdania polityków CDU/CSU są podzielone. Były federalny minister zdrowia Hermann Gröhe nie krył rozczarowania orzeczeniem Trybunału. Natomiast część polityków CDU/CSU i FDP przyjęła wyrok z zadowoleniem. „Decyzja o życiu i śmierci oraz o tym, jak wiele bólu może znieść ciężko chory pod koniec życia, jest i zawsze będzie głęboko osobistą sprawą każdego człowieka”, powiedział Jan-Marco Łuczak z CDU.

    Krytyka ze strony przedstawicieli Kościołów

    Przedstawiciele Kościołów wyrazili swoje rozczarowanie orzeczeniem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie eutanazji. Przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, Heinrich Bedford-Strohm, oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, Reinhard Marks, wydali wspólne oświadczenie w tej sprawie, wyrażając zaniepokojenie faktem, że sąd zniósł zakaz zorganizowanego wspomagania samobójstw.

    Według biskupa Rottenburga, Gebharda Fürsta, wyrok ten ma również konsekwencje dla osób, które nie zdecydowały się na popełnienie samobójstwa. Uważa on, że może to zwiększać „wewnętrzną i zewnętrzną presję na osoby starsze, ciężko chore i wymagające opieki, aby skorzystać z możliwości eutanazji o charakterze komercyjnym, by nie stanowić obciążenia dla krewnych”.

    Niemiecka Fundacja Opieki Paliatywnej również nie kryje rozczarowania: „Teraz ułatwianie samobójstwa chorym i zmęczonym życiem staje się normalną służbą”. Thomas Sitte, lekarz medycyny paliatywnej skomentował całą sprawę w ten sposób: „Doświadczenia innych krajów pokazują, że podaż tworzy popyt. Fundacja paliatywna będzie nadal działać przeciwko głównemu nurtowi, aby w pewnym momencie wszyscy mogli się przekonać, że można złagodzić cierpienie człowieka nie zabijając go”.

    Aktywna eutanazja – czyli zabijanie na żądanie, na przykład za pomocą zastrzyku – jest i pozostaje w Niemczech zabroniona. W przypadku eutanazji wspomaganej, odpowiedni lek jest udostępniany tylko wtedy, gdy pacjent przyjmuje go samodzielnie.

    Źródło: AFP/dpa/epd/krott

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

    Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

    Niemcy: Poszukiwani ochotnicy – 60 dni leżenia za 18 000 euro!

    Spanie dla nauki: Niemieckie Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) poszukuje teraz ochotników, którzy zrobią to w ramach badania w Kolonii."Ziemscy astronauci" mają symulować...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x