Więcej >>

  Praca w Niemczech

  Niemcy: Spór o kary za przekroczenie prędkości – mniej zakazów jazdy, ale wyższe mandaty za szybką jazdę?

  Praca w Niemczech

  W Niemczech trwa spór o kary dla osób przekraczających dozwoloną prędkość. Jest jednak szansa, że niebawem dojdzie do porozumienia: Przewodnicząca Konferencji Ministrów Transportu przedstawiła dokument, w którym oznajmia swoją gotowość pójścia na ustępstwo Zielonym i Unii.

  Do niedawna wydawało się, że kontrowersyjna reforma ustawy o ruchu drogowym (StVO) nie zostanie zmieniona przed wyborami federalnymi w październiku 2021 roku. Prawny błąd formalny, który Federalnego Ministerstwa Transportu Andreasa Scheuera (CSU) wpisało do rozporządzenia, spowodował jego unieważnienie, a wraz z nim zniesienie wielu nowych kar, które miały na celu uczynienie ruchu drogowego w NIemczech bezpieczniejszym, zwłaszcza dla pieszych i rowerzystów. Na niemieckich drogach oraz sądach pojawiła się wielka niepewność prawna.

  Wygląda na to, że sprawę uda się załatwić szybciej, niż początkowo zakładano. Z pomocą przychodzi bowiem Anke Rehlinger (SPD) z Kraju Saary, która jest obecnie przewodniczącą Konferencji Ministrów Transportu. Przedstawiła ona bowiem dokument zawierający propozycję kompromisu, który będzie omawiany na posiedzeniu Komisji Transportu Bundesratu w najbliższą środę. Oprócz kwestii, kiedy należy cofnąć prawo jazdy na miesiąc w przypadku przekroczenia prędkości, w dokumencie omówiono również kontrowersyjne tzw. ścieżki rowerowe “pop-up”.

  Zgodnie z dokumentem, który został przedłożony redakcji SPIEGEL, prawo jazdy zostanie natychmiast odebrane tylko wtedy, gdy kierowcy przekroczą dozwoloną prędkość o 26 km/h w miastach i 36 km/h poza nimi. Zgodnie z pierwotną poprawką, powinno to nastąpić już przy zbyt dużej prędkości odpowiednio 21 i 26 km/h. Nalegali na to w szczególności państwowi ministrowie transportu z ramienia Zielonych, ale Scheuer odrzucił te propozycje. Ministerstwo transportu Kraju Saary postanowiło teraz wyjść na przeciw ministrowi federalnemu.

  Podwyższenie grzywien dla piratów drogowych

  Jako ustępstwo dla Zielonych, którzy prowadzą kampanię na rzecz ochrony rowerzystów i pieszych przed piratami drogowymi, propozycja Rehlinger przewiduje drastyczne zwiększenie kar. “Grzywny za przekroczenie dozwolonej prędkości […] zostaną zbliżone do poziomu wielu sąsiadujących krajów europejskich i prawie podwojone w interesie bezpieczeństwa drogowego” – mówi w swoim dokumencie propozycji. W przyszłości każdy, kto w terenie zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 21 km/h, zapłaci około 160 euro zamiast 80 euro. Przy przekroczeniu prędkości o 61 km/h obecna grzywna na obszarach zabudowanych wynosi w Niemczech 480 euro, a w przyszłości ma ona wynieść nieco poniżej 1000 euro. Rehlinger wyjaśnia: “Dostosowanie wysokości grzywien uwzględnia prawny maksymalny limit w wysokości 1000 euro”.

  Kolejnym ustępstwem dla Zielonych jest prawdopodobnie to, że ministrowie transportu chcą dokonać prawnych wyjaśnień dotyczących tzw. pop-up-owych ścieżek rowerowych. Te ścieżki rowerowe, które zostały tymczasowo wprowadzone w Berlinie i innych miastach, zostały początkowo zakazane w wyniku skargi AfD, ale będą obowiązywały do czasu wydania orzeczenia przez sąd wyższej instancji. Odpowiednie wyjaśnienie w ustawie o ruchu drogowym usunęłoby tę niepewność prawną i raz na zawsze zatwierdziłoby te nowe ścieżki rowerowe.

  Więcej ograniczeń do 30 km/h w miastach

  Ponadto propozycja Kraju Saary przewiduje, że miasta będą mogły wprowadzić ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w większej liczbie miejsc niż dotychczas. Ukryte jest to za zdaniem: “Dzięki rozszerzonej klauzuli eksperymentalnej, StVO stwarza warunki do testowania nowych przepisów lub środków dotyczących ruchu drogowego, wykraczających poza obecne ramy prawne”. W szczególności Zieloni od dawna domagają się ogólnego ograniczenia prędkości w mieście do 30 km/h, gdzie wyjątkiem miałaby być dozwolona prędkość wynosząca 50 km/h. Jak dotąd było dokładnie odwrotnie, co Unia i FDP chcą utrzymać.

  Bundesrat zdecyduje na początku listopada

  Rehlinger, ma nadzieję, że uda jej się w końcu położyć kres “męczącemu tematowi ustawy o ruchu drogowym (StVO)”, powiedziała redaktorom SPIEGEL. Jak podkreśliła, jest to wniosek, który łączy w sobie bezpieczeństwo prawne i bezpieczeństwo drogowe. Polityk ma nadzieję na uzyskanie poparcia większościowego w Komisji Transportu Bundesratu, zwłaszcza w krajach związkowych, w których rządzą Zieloni. Ma ona nadzieję, że kraje, w których Zieloni są w rządzie z CDU, również zagłosują za jego przyjęciem.

  Gdyby tak było, propozycja kompromisowa mogłaby znaleźć większość na nadchodzącej sesji Bundesratu 6 listopada i pozwolić na wejście w życie poprawki ustawy o ruchu drogowym w nowej formie. To, według Rehlinger, w końcu wyeliminowałoby zamieszanie, które towarzyszy kierowcom podczas jazdy po niemieckich drogach. Według informacji SPIEGEL, Ministerstwo Transportu Badenii-Wirtembergii, któremu przewodzą Zieloni, chce się zgodzić na propozycję Rehlinger. Byłby to ważny krok w kierunku porozumienia.

  źródło: www.spiegel.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kacper

  Moim zdaniem jako kierowcy zawodowego stykającego się na codzień z przypadkami łamania przepisów przez kierowców w niemczech, uważam iż niemieccy kierowcy są źle szkoleni przez instruktorów!!! Sam wielokrotnie tego doświadczyłem na autostradzie jak i land strasse. Często zajeżdżają drogę i hamują, zmieniają pas bez zachowania odległości i inne. A wszystko to pod szyldem nauki jazdy!!! Uważam to za najpoważniejszy problem dla bezpieczeństwa w ruchu!!!

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x