Niemcy: Sąd uznał zakaz wjazdu do Meklemburgii-Pomorza Zachodniego za niezgodny z prawem, ale go nie uchylił

Wyższy Sąd Administracyjny w Greifswaldzie uznał zakaz wjazdu do Meklemburgii-Pomorza Zachodniego oraz związany z nim zakaz opuszczania kraju związkowego za niezgodne z prawem. Regulacja przewidziana w rozporządzeniu koronawirusowym kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Zachodniego jest samowolna, ponieważ traktuje jednakowo osoby w pełni zaszczepione i nieszczepione – stwierdził sąd.

Sąd nie uchylił jednak rozporządzenia

Sąd nie uchylił jednak rozporządzenia, powołując się na daleko idące konsekwencje, jakie takie posunięcie miałoby dla ochrony przed pandemią. Według sądu, kraj związkowy jest teraz zobowiązany do zmiany odpowiednich przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem Meklemburgii-Pomorza Zachodniego, osoby posiadające dodatkowe miejsce zamieszkania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim nie mogą przebywać na terenie tego kraju związkowego (poza pewnymi wyjątkami).

Naruszenie zasady równości zawartej w prawie podstawowym

Sąd przychylił się do argumentacji skarżącej z drugim miejscem zamieszkania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, zgodnie z którą osoby całkowicie zaszczepione nie odgrywają już istotnej roli w epidemiologii, również według Instytutu Roberta Kocha. Fakt, że mimo to traktowano te osoby jak osoby nieszczepione, narusza zasadę równości zawartą w ustawie zasadniczej. Przy dostosowywaniu przepisów kraj związkowy musi sprawdzić, czy dotyczy to również innych grup, np. ozdrowieńców.

Sąd: zniesienie zakazu wjazdu miałoby zbyt daleko idące konsekwencje

Swoją decyzję o odrzuceniu wniosku skarżącej o ochronę prawną sąd uzasadnił m.in. tym, że w przeciwnym razie osoby z całego terytorium Niemiec mogłyby podróżować do Meklemburgii-Pomorza Przedniego, co zwiększyłoby zagrożenie “dla zdrowia, życia i zdrowia nieobliczalnej liczby osób”. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Wyższy Sąd Administracyjny potwierdził obowiązek opuszczenia kraju związkowego przez osoby posiadające w Meklemburgii-Pomorzu Przednim dodatkowe miejsce zamieszkania.

źródło: Wyższy Sąd Administracyjny w Greifswaldzie, decyzja z dnia 30.04.2021 r., sygn. 1 KM 272/21 OVG

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

1 KOMENTARZ

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia samosia

Dom wariatów nic więcej

188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x