Więcej >>

  Praca w Niemczech

  Niemcy: Płaca minimalna wzrośnie do 10,45 euro za godzinę do połowy 2022 roku

  Praca w Niemczech

  Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa stanowi ogromne obciążenie dla budżetu federalnego. Trudna sytuacja nie powinna jednak wpłynąć na wynagrodzenia osób najmniej zarabiających. Z myślą o takich pracownikach, ustawowa płaca minimalna ma stopniowo wzrastać do 10,45 euro za godzinę do połowy 2022 roku.

  Wzrost płacy minimalnej w Niemczech nastąpi w czterech etapach

  Zgodnie z informacjami z kręgów rządowych, odpowiednie rozporządzenie ministra pracy Hubertusa Heila zostało przyjęte przez rząd federalny. Płaca minimalna, która obecnie wynosi 9,35 euro, będzie podwyższana co pół roku. Proces będzie podzielony na cztery etapy. Z dniem 1 stycznia 2021 roku jej wysokość wzrośnie o 15 eurocentów, następnie o 10 eurocentów, w kolejnym etapie o 22 eurocenty i na koniec o 63 eurocenty. W sumie przyniesie to pracownikom podwyżki płac przekraczające 1,3 mld euro.

  Harmonogram podwyżek płacy minimalnej w Niemczech przedstawia się następująco:

  • Od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna wyniesie 9,50 euro za godzinę.
  • Drugi wzrost płacy minimalnej nastąpi 1 lipca 2021 roku – wówczas wyniesie ona 9,60 euro za godzinę.
  • W dniu 1 stycznia 2022 roku, w trzecim etapie, płaca minimalna wzrośnie do 9,82 euro za godzinę.
  • Czwarty etap zakłada wzrost płacy minimalnej do 10,45 euro za godzinę z dniem 1 lipca 2022 roku.

  Uchwała rządu wprowadza w życie zalecenie z końca czerwca wydane przez Komisję ds. Płacy Minimalnej (Mindestlohnkommission), w skład której wchodzą pracodawcy i związki zawodowe. Podwyżki w 2021 roku pozostaną w tyle za zmianami wynagrodzeń uzgodnionymi w układach zbiorowych pracy, za to w 2022 roku wzrosty będą większe.

  Źródło: www.n-tv.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x