Niemcy: Kraje związkowe chcą przedłużyć okres obowiązywania obostrzeń co najmniej do 20 grudnia

    To był pracowity weekend dla przywódców poszczególnych krajów związkowych Niemiec, którzy omawiali dalsze działania w związku z trwającą pandemią koronawirusa. W wyniku tych rozmów opracowano dokument, który ma być podstawą dyskusji na zaplanowanym na środę spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel.

    Liczba nowych zakażeń w Niemczech ustabilizowała się

    Zgodnie z projektem uchwały opracowanym przez kraj związkowy Berlin, aktualnie obowiązujące obostrzenia mają pozostać w mocy do 20 grudnia.

    Tylko w regionach, „w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni wyniesie mniej niż 35 i widoczna będzie tendencja spadkowa”, może nastąpić wcześniejsze luzowanie obostrzeń.

    U podstaw propozycji premierów leży fakt, że zmniejszenie ilości nowych zakażeń jest jak dotąd jedynie „trendem bocznym”: liczby są na stale wysokim poziomie. Tak więc „rzeczywisty cel, jakim jest znaczące zmniejszenie ilości nowych zakażeń, nie został jeszcze osiągnięty”.

    Aby zapobiec wznowieniu dyskusji na temat ewentualnych zmian w obostrzeniach na krótko przed Bożym Narodzeniem, szefowie krajów związkowych proponują pewien automatyczny mechanizm: jeżeli do 20 grudnia nie uda się „znacząco” obniżyć kluczowych wskaźników, takich jak wskaźnik R (współczynnik reprodukcji wirusa), obłożenie łóżek na oddziałach intensywnej terapii i zapadalność na Covid-19, obecnie obowiązujące restrykcje mają zostać automatycznie przedłużone o 14 dni.

    Zaostrzenie ograniczeń w kontaktach – z regulacją szczególną na czas Świąt Bożego Narodzenia

    Propozycja szefów rządów poszczególnych krajów związkowych przewiduje szczególne uregulowania na czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Ogólnie premierzy planują dalsze ograniczenie liczby uczestników spotkań: w przyszłości ma ona wynosić maksymalnie pięć osób pochodzących z dwóch gospodarstw domowych.

    W dni świąteczne nie ma natomiast obowiązywać ograniczenie do dwóch gospodarstw domowych. Oznacza to, że mogłoby się wówczas spotkać pięć lub dziesięć osób z dowolnej liczby gospodarstw domowych. Dokładna liczba jest nadal przedmiotem dyskusji. Dzieci do 14. roku życia mają być wyłączone z powyższych przepisów. Dlatego nie mają być one wliczane do liczby uczestników spotkania.

    Zakaz sprzedaży fajerwerków

    Projekt uchwały zakłada więc, że nawet w tym szczególnym roku będzie można spędzić Boże Narodzenie w kręgu rodziny i przyjaciół, choć niekiedy w mniejszym gronie niż zazwyczaj. Premierzy opowiadają się również za innymi, dobrowolnymi środkami ochrony. Zalecają, aby w miarę możliwości poddać się domowej kwarantannie na kilka dni przed, jak również po świętach.

    Szefowie krajów związkowych chcą też ograniczyć używanie petard i fajerwerków. Na przełomie roku 2020/2021 sprzedaż, zakup i odpalanie fajerwerków ma być zabronione. Celem jest odciążenie personelu medycznego i unikanie zgromadzeń.

    Szefowie landów przeciwko luzowaniu obostrzeń

    Szefowie krajów związkowych już wcześniej wyrażali przekonanie co do tego, że na razie nie ma co liczyć na luzowanie obostrzeń. „Zgadzamy się, że wiele udało się osiągnąć, ale jest to wciąż niewystarczające. Mimo że wykładniczy wzrost został spowolniony, liczba zakażeń nadal jest zbyt wysoka”, powiedział agencji prasowej dpa burmistrz Berlina Michael Müller.

    Z tego powodu na razie nie przewiduje się znoszenia aktualnie obowiązujących restrykcji. Trwają dyskusje na temat tego, jak długo pozostaną w mocy obecne obostrzenia. Ostateczne decyzje mają zapaść w środę w porozumieniu z rządem federalnym.

    Premier Bawarii Markus Söder (CSU) powiedział gazecie „Bild am Sonntag”: „Jeśli teraz, przy tak wysokim poziomie zakażeń, przerwiemy lockdown i stracimy cierpliwość, to wszystko zacznie się od nowa i skończy się na jeszcze większych obostrzeniach niż te, które obowiązują obecnie w Czechach czy Austrii”. Dodał także: „Lepszy jest dłużej trwający lockdown teraz niż całodobowa godzina policyjna w okresie Świąt Bożego Narodzenia.”

    Gdyby nie doszło do przedłużenia okresu obowiązywania restrykcji, wygasłyby one z końcem listopada. Na razie nie wiadomo, do kiedy dokładnie pozostaną one w mocy, ale mówi się o dwóch, a najlepiej trzech tygodniach. To oznaczałoby, że zostaną utrzymane niemal do świąt.

    Dla ministra finansów Olafa Scholza jest również „jasne” to, że trzeba kontynuować udzielanie wsparcia finansowego firmom dotkniętym pandemią koronawirusa. Choć rekompensata na poziomie 75 procent obrotu z grudnia ubiegłego roku może stanowić wyzwanie, zarówno z punktu widzenia finansów publicznych, jak i w świetle prawa europejskiego, stawką jest umożliwienie firmom przetrwania tej niezwykle trudnej sytuacji.

    Söder popiera ten punkt widzenia: pomoc musi płynąć tak długo, jak długo trwa lockdown. Również w grudniu należy zapewnić przedsiębiorcom rekompensaty na poziomie 75 procent obrotu z analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Jego zdaniem, powinno to dotyczyć także osób, które zwykle w grudniu mają swoje stoiska na jarmarkach bożonarodzeniowych.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x