Niemcy: Emerytura podstawowa i inne zmiany w kwestii emerytur w 2021 roku

    Emeryci o niskich dochodach mają w 2021 roku powody do zadowolenia: w Niemczech wreszcie weszła w życie emerytura podstawowa, o której tyle się mówiło w ostatnich latach. Do tego dochodzą inne zmiany, o których powinniście wiedzieć, jeśli już teraz pobieracie emeryturę lub w najbliższym czasie nabędziecie uprawnień do tych świadczeń. Oto przegląd.

    Emerytura podstawowa

    Prace nad nią trwały od dawna i wreszcie w 2021 roku ruszą pierwsze wypłaty. Ustawa o emeryturze podstawowej weszła w życie 1 stycznia tego roku.

    Emerytura podstawowa ma na celu wsparcie emerytów o niskich dochodach. Z szacunków niemieckiego Ministerstwa Pracy wynika, że prawo do emerytury podstawowej przysługuje około 1,3 mln emerytów, z których zdecydowana większość to kobiety.

    Średnio dodatek wyniesie 75-80 euro, ale może też sięgać nawet 400 euro. Prawo do emerytury podstawowej przysługuje osobom, które opłacały składki przez co najmniej 33 lata. Wysokość dopłaty jest zróżnicowana. Pełna kwota dodatku przysługuje po 35 latach uiszczania składek do funduszu emerytalnego.

    Podstawowa emerytura będzie wypłacana automatycznie

    Pełną kwotę emerytury podstawowej otrzymają tylko ci, których miesięczny dochód nie przekracza 1.250 euro w przypadku osoby samotnej lub 1.950 euro w przypadku małżeństw. Dochody powyżej tej granicy są w 60 procentach zaliczane na poczet emerytury podstawowej.

    Dobra wiadomość dla emerytów: ci, którzy są uprawnieni do otrzymywania emerytury podstawowej, nie muszą składać wniosku o jej przyznanie. Zostanie ona wypłacona automatycznie po tym jak Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe (niem. Deutsche Rentenversicherung, DRV) i urzędy skarbowe uzgodnią wysokość dochodów osiąganych przez emerytów (ich sytuację majątkową).

    Może to jednak trochę potrwać. Z informacji podanych przez DRV wynika, że od połowy 2021 roku będą wysyłane zawiadomienia o wysokości świadczeń dla nowych emerytów, które będą już uwzględniać dodatek do emerytury (o ile ten przysługuje danemu uprawnionemu).

    Obecni emeryci otrzymają zawiadomienia jeszcze później. Do końca 2022 roku powinna zostać ustalona baza wszystkich osób uprawnionych do pobierania dodatku do niskich świadczeń emerytalnych.

    Powodem tych opóźnień jest ogromny wysiłek administracyjny, jakiego wymaga to ustalenie. Tym niemniej, kwoty, do których emeryci są uprawnieni już od stycznia 2021 roku, będą automatycznie wypłacone z wyrównaniem.

    Składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalne

    Od 1 stycznia 2021 roku wzrosła granica naliczania składki na ustawową emeryturę (niem. Beitragsbemessungsgrenze). Jest to górny próg wynagrodzenia brutto, od którego pracownicy muszą płacić składki emerytalne. Równocześnie oznacza to, że nawet jeśli zarabiają oni więcej, nie będzie się to wiązało z otrzymywaniem wyższych świadczeń emerytalnych.

    W 2020 roku określony ustawą górny próg dochodów, od którego naliczana jest wysokość obowiązkowych składek ubezpieczeniowych, wynosił 6.900 euro miesięcznie na zachodzie i 6.450 euro na wschodzie Niemiec. Od 2021 roku wzrośnie on odpowiednio do 7.100 euro miesięcznie w landach zachodnich i 6.700 euro w landach wschodnich.

    Składki na emeryturę zakładową

    Beitragsbemessungsgrenze, czyli granica naliczania składki, odgrywa również ważną rolę jeśli chodzi o składki na emerytury pracownicze. Wynika to z faktu, że na podstawie tego progu ustalane są kwoty wolne od opodatkowania dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne. Do czterech procent górnego progu wynagrodzenia brutto, od którego pracownicy muszą płacić składki emerytalne, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne, a do ośmiu procent jest zwolnione z podatku.

    Oznacza to, że wraz ze wzrostem granicy naliczania składki na ustawową emeryturę rosną także limity zwolnień. W 2021 roku maksymalnie 284 euro miesięcznych składek na pracownicze programy emerytalne jest zwolnionych ze składek na ubezpieczenie społeczne, w 2020 roku było to 276 euro. Kwota wolna od podatku wzrosła z maksymalnie 552 do 568 euro miesięcznie.

    Opodatkowanie tzw. Rürup-Rente

    Jeśli pobieracie tzw. Rürup-Rente, inaczej zwaną Basis-Rente, stanowiącą prywatne zabezpieczenie dla osób posiadających własną działalność gospodarczą, możecie odliczyć związane z tym wydatki od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Oznacza to, że w ostatecznym rozrachunku zapłacicie mniejszy podatek dochodowy.

    Od 2021 roku limit wzrósł do 25.787 euro dla osób samotnych i 51.574 euro dla osób pozostających w związku małżeńskim, z czego 92 procent można odliczyć od podatku – wypełniając załącznik „Vorsorgeaufwand” (wydatki na ubezpieczenie emerytalne) przy rozliczaniu podatku dochodowego.

    To jest 23.724 euro w przypadku osób samotnych i 47.448 euro w przypadku małżeństw. Procent składek na Basis-Rente, stanowiący kwotę podlegającą odliczeniu od podatku, wzrośnie do 2025 roku do 100 procent, a zatem będzie można wówczas odliczyć od podatku pełną kwotę składek.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

    Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

    Niemcy: Poszukiwani ochotnicy – 60 dni leżenia za 18 000 euro!

    Spanie dla nauki: Niemieckie Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) poszukuje teraz ochotników, którzy zrobią to w ramach badania w Kolonii."Ziemscy astronauci" mają symulować...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x