Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Niemcy: E10 często tak samo droga jak Super – czy to koniec biopaliwa?

    Niemcy: E10 często tak samo droga jak Super – czy to koniec biopaliwa?

    Niemcy: E10 często tak samo droga jak Super – czy to koniec biopaliwa?

    Mimo niskich cen, benzyna E10 nigdy nie była w stanie zadomowić się w Niemczech. Teraz nie będzie miała również przewagi cenowej. Od początku roku benzyna zawierająca etanol jest na większości niemieckich stacji paliw tak samo droga jak konwencjonalna Super E5. Czy to oznacza koniec biopaliwa w Niemczech?

    Powód podwyżki cen E10 w Niemczech

    Powodem podwyżki cen E10 w Niemczech są bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Naftowego (MWV) oświadczyło, że przewidziany prawnie udział biopaliw jest od stycznia 2020 wyższy. Tak sprawę wyjaśnił rzecznik prasowy stowarzyszenia: „Na początku roku kwota redukcji emisji gazów cieplarnianych, która ma zostać osiągnięta w ruchu drogowym, wzrosła z czterech do sześciu procent. Wymaga to większej domieszki droższych biokomponentów, takich jak etanol w benzynie. Mówiąc wprost: ponieważ E10 ma wyższy udział bioetanolu niż E5, ceny tutaj rosną stosunkowo silniej”.

    Co to dokładnie jest E10?

    Super E10 jest benzyną, która składa się z konwencjonalnej benzyny i dziesięcioprocentowej zawartości bioetanolu. To odróżnia ją od normalnej Super E5, która składa się tylko z 5 procent etanolu. Alkohol jest zwykle uzyskiwany z upraw roślin energetycznych, w Niemczech głównie z ziarna lub buraków. Domieszka ta jest regulowana przepisami prawa i powinna pomóc w spełnieniu wymogów dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii. Ta stanowi, że do 2020 roku każde państwo członkowskie musi pokryć co najmniej 10 procent swojego zużycia energii w transporcie drogowym ze źródeł odnawialnych. Program został opracowany w celu ochrony środowiska naturalnego przy jednoczesnym zmniejszeniu zależności od ropy naftowej i pomocy przemysłowi motoryzacyjnemu w osiągnięciu limitów emisji CO2.

    Jaki jest udział benzyny E10 w niemieckim rynku?

    W ciągu około dziesięciu lat paliwo etanolowe nie zdołało się właściwie zadomowić w Niemczech. W 2017 roku jego udział w rynku wynosił 13,4 procent wszystkich koncernów paliwowych, w 2018 roku tylko 12,9 procent. E5 natomiast aż 82,5 procent, a Super Plus 4,5 procent. Całkowite zużycie benzyny w Niemczech w 2018 roku wyniosło około 17,8 mln ton.

    Ile bioetanolu produkuje się w Niemczech?

    Według BDBE w 2018 roku, na rynek paliw wyprodukowano około 613.000 ton bioetanolu. W poprzednich latach wartość ta była w niektórych przypadkach znacznie wyższa, na przykład w 2015 r. wynosiła około 740.000 ton. Surowcem, który jest wykorzystywany do jego produkcji jest w 70-80 procentach ziarno paszowe, często pszenica, a buraki cukrowe stanowią 20-30 procent. Inne substancje, takie jak odpady organiczne, nie odgrywają prawie żadnej roli. Oprócz produkcji paliw, bioetanol jest również wykorzystywany do produkcji żywności i w przemyśle; całkowita roczna produkcja w Niemczech wynosi nieco poniżej 754.000 ton.

    Czy E10 jest dobra dla samochodu?

    W momencie jej wprowadzenia na rynek wielu kierowców było bardzo zaniepokojonych kompatybilnością E10. Z dzisiejszego punktu widzenia były one w większości bezpodstawne, tylko pojazdy zbudowane przed 2000 r. mogą mieć problemy w wyjątkowych przypadkach. Informacje o odnośnych modelach można znaleźć na przykład w broszurze „E10 Compatibility of Motor Vehicles”, którą Deutsche Automobil Treuhand (DAT) udostępnia na swojej stronie internetowej.

    źródło: rp-online.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x