Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Działki budowlane droższe niż kiedykolwiek

  Schufa Niemcy

  Ceny terenów pod zabudowę w Niemczech rosną od lat. Szczególnie w dużych miastach trzeba sporo zapłacić za metr kwadratowy gruntu. W ubiegłym roku ceny działek budowlanych biły kolejne rekordy.

  Nowy rekord – średnio 189,51 euro za metr kwadratowy

  W 2019 roku grunty budowlane w Niemczech były droższe niż kiedykolwiek wcześniej. Zgodnie z obliczeniami Federalnego Urzędu Statystycznego, za metr kwadratowy trzeba było zapłacić średnio 189,51 euro. Jest to rekordowy poziom, podobnie jak w przypadku cen nieruchomości mieszkalnych. Jeszcze dziesięć lat temu średnia cena zakupu działek pod zabudowę wynosiła około 122,00 euro za metr kwadratowy.

  Najdrożej w Berlinie i Hamburgu

  Zwłaszcza w aglomeracjach miejskich zapotrzebowanie na mieszkania jest ogromne, a jednocześnie brakuje gruntów budowlanych. To prowadzi do wzrostu cen ziemi. W ubiegłym roku w Berlinie i Hamburgu inwestorzy musieli liczyć się z wyjątkowo wysokimi kosztami zakupu działek.

  W stolicy Niemiec metr kwadratowy terenu pod zabudowę kosztował średnio 1.328,48 euro, natomiast w Hamburgu 1.157,91 euro. W Bawarii, która również jest stosunkowo droga, średnia cena kształtowała się na poziomie 301,75 euro za metr kwadratowy.

  Najtaniej można było nabyć tereny pod zabudowę w Turyngii, Saksonii-Anhalt i Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Tutaj ceny wynosiły średnio poniżej 60 euro za metr kwadratowy.

  Ceny rosną wraz z wielkością gminy

  Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, na ogół stawki rosną wraz z wielkością gminy. W społecznościach liczących mniej niż 2.000 mieszkańców płacono średnio 66,04 euro za metr kwadratowy działki budowlanej. W 14 największych miastach Niemiec, liczących co najmniej 500.000 mieszkańców, było to nieco ponad 17 razy więcej: 1.128,33 euro.

  Około 81% całkowitej sprzedaży stanowiły transakcje dotyczące gruntów w obszarach mieszkalnych. „Spośród wszystkich terenów budowlanych te były równocześnie najdroższe”, wyjaśnił Federalny Urząd Statystyczny.

  Cena 285,76 euro za metr kwadratowy w obszarach mieszkalnych w zabudowie zwartej była o około 76 euro wyższa niż w zabudowie luźnej. W przypadku zabudowy zwartej budynki mogą być stawiane bez żadnych odstępów — jako przykład można wskazać domy szeregowe. Natomiast zabudowa luźna charakteryzuje się wolno stojącymi budynkami, ustawionymi w pewnych odległościach względem siebie.

  Źródło: www.tagesschau.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x