22.05.2020

Niemcy: Dowiedz się czy podczas kwarantanny przysługuje Ci wynagrodzenie!

Ostatnio dodane

Saksonia: powrót szkół do normalnego funkcjonowania po wakacjach

W Saksonii lekcje w szkołach mają wrócić do normalnego trybu od początku nowego roku szkolnego – niejasne jest jednak,...

Niemcy: Restauracje, hotele, szkoły, kontaky międzyludzkie – sprawdź, co jest dozwolone w poszczególnych landach!

W walce z pandemią koronawirusa kraje związkowe w Niemczech mogą decydować o stopniowym otwieraniu życia publicznego w dużej mierze...

Niemcy: Spahn zapowiada więcej testów na koronawirusa

Minister zdrowia Spahn chce wkrótce umożliwić przeprowadzanie na większą skalę testów na obecność koronawirusa. Według Niemieckiego Związku Miast, lekarze...

Kontrole na granicy wewnętrznej Polski zostają utrzymane do 12 czerwca: Aktualizacja!

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 maja 2020 r. (link...

Utrata zarobku podczas pobytu w kwarantannie

Coraz więcej osób zaraża się koronawirusem. Celem zapobieżenia rozprzestrzeniania się go, władze w wielu przypadkach wprowadzają kwarantannę. W Niemczech kwarantanna obowiązuje także te osoby, w stosunku do których istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem. Osoby podejrzane o infekcję i pracujące zawodowo nie mogą zatem udać się do miejsca pracy celem wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Ale jak to wygląda z punku widzenia prawa pracy? Czy osoby w kwarantannie nadal będą otrzymywać wynagrodzenie za pracę?

Co oznacza w praktyce, że jakiś obszar, budynek lub zakład został objęty kwarantanną?

W Niemczech ogłoszenie kwarantanny jest ściśle uregulowane przepisami Ustawy o Ochronie przez Infekcjami (IfSG – Infektionschutzgesetz). Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2001. Jej zadaniem jest regulacja systemu zgłoszeń chorób zakaźnych. IfSG ustanawia nie tylko, jakie choroby podlegają obowiązkowi zgłoszeniowemu w przypadku podejrzenia infekcji, zachorowania lub śmierci na skutek zakażanie, lecz także to, jakie wyniki badań laboratoryjno-diagnostycznych w odniesieniu do czynników zakaźnych muszą zostać zgłoszone odpowiednim organom.

Z początku w Niemczech obowiązkowi zgłoszeniowemu podlegały jedynie potwierdzone diagnostycznie przypadki zakażenia koronawirusem. Zmiana nastąpiła, gdy minister federalny ds. zdrowia Jens Spahn 31 stycznia 2020 wydał w trybie przyspieszonym rozporządzenie dotyczące rozszerzenia obowiązku zgłoszeniowego zakażeń wywołanych przez 2019-nCoV (pełna nazwa rozporządzenia w języku niemieckim to: Verordnung über die Ausdehnung der Meldepflicht nach § 6 Absatz 1 Satz 1 Nummer 1 und § 7 Absatz 1 Satz 1 des Infektionsschutzgesetzes auf Infektionen mit dem erstmals im Dezember 2019 in Wuhan/Volks­republik China aufgetretenen neuartigen Coronavirus („2019-nCoV“)). W myśl tego rozporządzenia nie tylko potwierdzone diagnostycznie zachorowanie, lecz także samo podejrzenie o zakażenie koronawirusem podlega obowiązkowi zgłoszenia.

Co oznacza „przypadek podejrzenia o infekcję”?

W Niemczech „przypadek podejrzenia o infekcję” dotyczy każdej osoby, która cierpi na jakąkolwiek formę ostrych objawów chorobowych dróg oddechowych i która w przeciągu ostatnich 14 dni miała kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa. Definicją „przypadku podejrzenia o infekcję” objęte są też osoby, u których w wyniku badań klinicznych lub radiologicznych stwierdzono objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, na przykład zapalenie płuc, i które maksymalnie 14 dni przed pojawieniem się objawów przebywały na terenie obszarów wysokiego ryzyka.

Jaki urząd ogłasza kwarantannę?

Kwarantanna zostaje zarządzona przez urząd właściwy dla danego landu. W większości przypadków jest to Urząd ds. Zdrowia, czyli Gesundheitsamt.

Jak wygląda kwestia wypłaty wynagrodzenia w czasie kwarantanny?

Podczas kwarantanny pracownik wprawdzie nie może iść do pracy, ale nie jest on chory. W takim przypadku w myśl § 56 ust. 5 zdanie 1 IfSG pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia przez okres sześciu tygodni. Na mocy § 56 ust. 5 zdanie 2 IfSG pracodawca może ubiegać się o rekompensatę wypłaconych wynagrodzeń i złożyć wniosek do urzędu, który zarządził kwarantannę w danym landzie. Na dochodzenie roszczeń i złożenie wniosku ustawa w § 56 ust. 11 zdanie 1 IfSG przewiduje dla pracodawcy okres trzech miesięcy.

Utrata zarobków osób prowadzących własną działalność gospodarczą

Na podstawie § 56 ust. 3 IfSG osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą wystąpić do odpowiedniego urzędu celem ubiegania się o rekompensatę utraconych zarobków za czas sześciu tygodni. Na złożenie wniosku mają oni także trzy miesiące.

A co w przypadku, gdy kwarantanna trwa dłużej niż sześć tygodni?

W przypadku, gdy kwarantanna trwa dłużej niż sześć tygodni, pracownikowi nie jest wypłacana żadna kwota z tytułu utraty wynagrodzenia na skutek kwarantanny. Od początku siódmego tygodnia zostaje mu przyznane odszkodowanie w wysokości zasiłku chorobowego zgodnie z § 47 ust. 1 księgi 5 Kodeksu Ubezpieczeń Społecznych (§ 47 Abs. 1 des Fünften Buches Sozialgesetzbuchs), o ile utrata zarobków nie przekroczy rocznego limitu zarobków dla obowiązkowego ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (§ 56 ust. 2 zdanie 2 IfSG).

Ustawa nie przewiduje żadnych innych odszkodowań

Oprócz wymienionych powyżej możliwości ustawa nie przewiduje żadnych innych odszkodowań (Entschädigung). W przypadku, gdy osoba prowadząca własną działalność gospodarczą utraci ważne zlecenie lub straci zamówienie, nie otrzyma ona z tego tytułu żadnego odszkodowania. Także w przypadku konieczności pobytu w kwarantannie ustawa nie przewiduje żadnej możliwości zadośćuczynienia z tego tytułu (Schmerzensgeld).

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

18 KOMENTARZE

18
Dodaj komentarz

avatar
6 Ilość komentarzy
12 Ilość odpowiedzi do komentarzy
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
15 Komentujący
ŁukaszAgnieszkaMonikamagdaIlona Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
Łukasz
Gość
Łukasz

A jeśli ktoś nie ma przepracowanego pełnego miesiąca i jest zatrudniony przez niemiecka agencje pracy?

Daro
Gość
Daro

Pracuje w firmie 2,5 roku w piątek dostałem gorączkę 39.8 poszedłem do lekarza w Polsce dostałem 2 tygodnie zwolnienia i już firmą straszy że Rząd Niemiecki nie uwzglednia fikcyjnych zwolnień A i dostaliśmy informację ze jak będziemy wracać do domu i przejdziemy dwu tygodniowa kwarantanne to nie otrzymamy za to wynagrodzenia.Tak się pracuje w Państwie Niemieckim

Weronika
Gość
Weronika

Wiedziałaś że jest kwarantanna więc nie wrócisz przed uplywem 14 dni… To raz , a dwa…. właśnie tak się pracuje w państwie niemieckim – są już odporni na wasze przekręty.
Mamy ciężkie czasy więc zamiast kombinować każdy powinien siedzieć na dupie tam gdzie jest , jak również postarać się aby łańcuch zatrudnien nie został przerwany! To nasze przyszle miejsca pracy i nasze zarobki… dbajmy o nie nieważne czy to PL , DE czy kazdy inny kraj dotknięty pandemia!!

Płaćcie mi
Gość
Płaćcie mi

Przekręty. Bo to on sobie wirusa i kwarantanne wymyślil. Płaci składki to gdy jest chory maja mu płacić. I nikt się nie będzie ciebie panienko o to pytać.

Ilona
Gość
Ilona

Tak,ale ilu jest takich co przebywa na zwolnieniu a chory nie jest

Darek
Gość
Darek

Popieram brawo . Myślą że się wszystko należy

Lukas
Gość
Lukas

Nie umiesz do Niemieckiego lekarza isc ?? Jacy ludzie pracuja w jednym kraju a wszystko inne w drugim

Płaćcie mi
Gość
Płaćcie mi

Po to jest unia i otwarte granice gosteczku

Płaćcie mi
Gość
Płaćcie mi

Mam te sama sytuację. Mieszkam przy granicy z Niemcami i codzień dojeżdżałem.

Ilona
Gość
Ilona

W Polsce na pewno lepiej nie ma 😀

Łukasz
Gość
Łukasz

Pojechałem do Polski gdzie odsiedziałem 2 tyg a objawów nie miałem. Teraz pracodawca twierdzi, ze nic mi się nie należy. oczywiście wszelkie dokumenty o moim odbywaniu kwarantanny otrzymał.

Magda
Gość
Magda

A co w sytuacji kiedy na początku marca podpisałam umowę o pracę – rozpoczęcie pracy od 1 kwietnia, złożyłam wypowiedzenie w starej firmie (umowa ciągła 3 lata, koniec wypowiedzenia 31 marca) i dzisiaj dostaję informację, że fabryka stanęła i moja umowa, że mam pracę od 1 kwietnia nie wchodzi w życie. To nie jest wypowiedzenie umowy, bo pracy nie rozpoczęłam. Czy mogę liczyć na jakaś ewentualną pomoc jeśli od 1 kwietnia nie znajdę pracy? Proszę o informację.

Mika
Gość
Mika

Mam podobna sytuacja co Magda.. Tylko w przedszkolu ( 3 lata ciągłej prac na pełny etat jako wychowawca grupy)
Znalazłam przedszkole bliżej domu dostałam się.. Przedszkole państwowe.. Wynagrodzenie lepsze..

Wypowiedzenie dałam nie wiedząc co się jeszcze będzie działo…. do 10kwietnia i mialam zaczynać pracę 11 kwietnia a podpisanie umowy mi przesuneli na 31.marca.. I teraz nie wiem czy wogule dadzą mi do podpisania jak przedszkola będą zamknięte..
Co będzie jak nie dojdzie do podpisania a tam wypowiedzenie dałam 😔😔
Zostanę bez środków do życia 😔

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Jak wychowawca przedszkolny może robić takie błędy. W ogóle piszemy tak

Rada
Gość
Rada

Co z ludzmi ktorzy pracuja u zleceniobiorcy gdy zleceniodawca zamyka zaklad pracy? Mowa o ludziach ktorzy sa w de dluzej niz 3 lata. Jakie obowiazki płacy ma zleceniobiorca i czy musi zagwarantowac prace ludzia lub w przypadku jej braku wyplacac wynagrodzenie gdy w umowie nie ma uregulowanej takiej sytuacji? Pozdrawiam

milosz2003@onet.pl
Użytkownik

Witam , mam pytanie jeśli przeszedłem kwarantanne w Polsce np. 14 dni do 26.03 i z końcem kwarantanny czyli 27 .03 wrócę do pracy w De to muszę znowu przechodzić kwarantanna? Mam papier do lekarza o przebytej kwarantannie, i że jestem zdrowy. Może ktoś wie jak to wygląda w De

Monika
Gość
Monika

sama jestem ciekawa jak to wyglada bo tez wpadamy w taka sytuacje

magda
Gość
magda

Pytanko…brat pracuje na terenie Niemiec,dla niemieckiej agencji,umowa na rok.Niestety musi zjechać do Polski( już po świętach) i go obejmie kwarantanna.Agencja wypłaci mu za ten czas jakieś pieniążki czy urlop bezpłatny?dzięki za odp

155,634FaniLubię
3,103ObserwującyObserwuj