Niemcy: Dowiedz się czy podczas kwarantanny przysługuje Ci wynagrodzenie!

    Utrata zarobku podczas pobytu w kwarantannie

    Coraz więcej osób zaraża się koronawirusem. Celem zapobieżenia rozprzestrzeniania się go, władze w wielu przypadkach wprowadzają kwarantannę. W Niemczech kwarantanna obowiązuje także te osoby, w stosunku do których istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem. Osoby podejrzane o infekcję i pracujące zawodowo nie mogą zatem udać się do miejsca pracy celem wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Ale jak to wygląda z punku widzenia prawa pracy? Czy osoby w kwarantannie nadal będą otrzymywać wynagrodzenie za pracę?

    Co oznacza w praktyce, że jakiś obszar, budynek lub zakład został objęty kwarantanną?

    W Niemczech ogłoszenie kwarantanny jest ściśle uregulowane przepisami Ustawy o Ochronie przez Infekcjami (IfSG – Infektionschutzgesetz). Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2001. Jej zadaniem jest regulacja systemu zgłoszeń chorób zakaźnych. IfSG ustanawia nie tylko, jakie choroby podlegają obowiązkowi zgłoszeniowemu w przypadku podejrzenia infekcji, zachorowania lub śmierci na skutek zakażanie, lecz także to, jakie wyniki badań laboratoryjno-diagnostycznych w odniesieniu do czynników zakaźnych muszą zostać zgłoszone odpowiednim organom.

    Z początku w Niemczech obowiązkowi zgłoszeniowemu podlegały jedynie potwierdzone diagnostycznie przypadki zakażenia koronawirusem. Zmiana nastąpiła, gdy minister federalny ds. zdrowia Jens Spahn 31 stycznia 2020 wydał w trybie przyspieszonym rozporządzenie dotyczące rozszerzenia obowiązku zgłoszeniowego zakażeń wywołanych przez 2019-nCoV (pełna nazwa rozporządzenia w języku niemieckim to: Verordnung über die Ausdehnung der Meldepflicht nach § 6 Absatz 1 Satz 1 Nummer 1 und § 7 Absatz 1 Satz 1 des Infektionsschutzgesetzes auf Infektionen mit dem erstmals im Dezember 2019 in Wuhan/Volks­republik China aufgetretenen neuartigen Coronavirus („2019-nCoV“)). W myśl tego rozporządzenia nie tylko potwierdzone diagnostycznie zachorowanie, lecz także samo podejrzenie o zakażenie koronawirusem podlega obowiązkowi zgłoszenia.

    Co oznacza „przypadek podejrzenia o infekcję”?

    W Niemczech „przypadek podejrzenia o infekcję” dotyczy każdej osoby, która cierpi na jakąkolwiek formę ostrych objawów chorobowych dróg oddechowych i która w przeciągu ostatnich 14 dni miała kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa. Definicją „przypadku podejrzenia o infekcję” objęte są też osoby, u których w wyniku badań klinicznych lub radiologicznych stwierdzono objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, na przykład zapalenie płuc, i które maksymalnie 14 dni przed pojawieniem się objawów przebywały na terenie obszarów wysokiego ryzyka.

    Jaki urząd ogłasza kwarantannę?

    Kwarantanna zostaje zarządzona przez urząd właściwy dla danego landu. W większości przypadków jest to Urząd ds. Zdrowia, czyli Gesundheitsamt.

    Jak wygląda kwestia wypłaty wynagrodzenia w czasie kwarantanny?

    Podczas kwarantanny pracownik wprawdzie nie może iść do pracy, ale nie jest on chory. W takim przypadku w myśl § 56 ust. 5 zdanie 1 IfSG pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia przez okres sześciu tygodni. Na mocy § 56 ust. 5 zdanie 2 IfSG pracodawca może ubiegać się o rekompensatę wypłaconych wynagrodzeń i złożyć wniosek do urzędu, który zarządził kwarantannę w danym landzie. Na dochodzenie roszczeń i złożenie wniosku ustawa w § 56 ust. 11 zdanie 1 IfSG przewiduje dla pracodawcy okres trzech miesięcy.

    Utrata zarobków osób prowadzących własną działalność gospodarczą

    Na podstawie § 56 ust. 3 IfSG osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą wystąpić do odpowiedniego urzędu celem ubiegania się o rekompensatę utraconych zarobków za czas sześciu tygodni. Na złożenie wniosku mają oni także trzy miesiące.

    A co w przypadku, gdy kwarantanna trwa dłużej niż sześć tygodni?

    W przypadku, gdy kwarantanna trwa dłużej niż sześć tygodni, pracownikowi nie jest wypłacana żadna kwota z tytułu utraty wynagrodzenia na skutek kwarantanny. Od początku siódmego tygodnia zostaje mu przyznane odszkodowanie w wysokości zasiłku chorobowego zgodnie z § 47 ust. 1 księgi 5 Kodeksu Ubezpieczeń Społecznych (§ 47 Abs. 1 des Fünften Buches Sozialgesetzbuchs), o ile utrata zarobków nie przekroczy rocznego limitu zarobków dla obowiązkowego ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (§ 56 ust. 2 zdanie 2 IfSG).

    Ustawa nie przewiduje żadnych innych odszkodowań

    Oprócz wymienionych powyżej możliwości ustawa nie przewiduje żadnych innych odszkodowań (Entschädigung). W przypadku, gdy osoba prowadząca własną działalność gospodarczą utraci ważne zlecenie lub straci zamówienie, nie otrzyma ona z tego tytułu żadnego odszkodowania. Także w przypadku konieczności pobytu w kwarantannie ustawa nie przewiduje żadnej możliwości zadośćuczynienia z tego tytułu (Schmerzensgeld).

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    20 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    20 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Łukasz

    A jeśli ktoś nie ma przepracowanego pełnego miesiąca i jest zatrudniony przez niemiecka agencje pracy?

    Daro

    Pracuje w firmie 2,5 roku w piątek dostałem gorączkę 39.8 poszedłem do lekarza w Polsce dostałem 2 tygodnie zwolnienia i już firmą straszy że Rząd Niemiecki nie uwzglednia fikcyjnych zwolnień A i dostaliśmy informację ze jak będziemy wracać do domu i przejdziemy dwu tygodniowa kwarantanne to nie otrzymamy za to wynagrodzenia.Tak się pracuje w Państwie Niemieckim

    Weronika

    Wiedziałaś że jest kwarantanna więc nie wrócisz przed uplywem 14 dni… To raz , a dwa…. właśnie tak się pracuje w państwie niemieckim – są już odporni na wasze przekręty.
    Mamy ciężkie czasy więc zamiast kombinować każdy powinien siedzieć na dupie tam gdzie jest , jak również postarać się aby łańcuch zatrudnien nie został przerwany! To nasze przyszle miejsca pracy i nasze zarobki… dbajmy o nie nieważne czy to PL , DE czy kazdy inny kraj dotknięty pandemia!!

    Płaćcie mi

    Przekręty. Bo to on sobie wirusa i kwarantanne wymyślil. Płaci składki to gdy jest chory maja mu płacić. I nikt się nie będzie ciebie panienko o to pytać.

    Ilona

    Tak,ale ilu jest takich co przebywa na zwolnieniu a chory nie jest

    Darek

    Popieram brawo . Myślą że się wszystko należy

    Lukas

    Nie umiesz do Niemieckiego lekarza isc ?? Jacy ludzie pracuja w jednym kraju a wszystko inne w drugim

    Płaćcie mi

    Po to jest unia i otwarte granice gosteczku

    Płaćcie mi

    Mam te sama sytuację. Mieszkam przy granicy z Niemcami i codzień dojeżdżałem.

    Ilona

    W Polsce na pewno lepiej nie ma 😀

    Łukasz

    Pojechałem do Polski gdzie odsiedziałem 2 tyg a objawów nie miałem. Teraz pracodawca twierdzi, ze nic mi się nie należy. oczywiście wszelkie dokumenty o moim odbywaniu kwarantanny otrzymał.

    Magda

    A co w sytuacji kiedy na początku marca podpisałam umowę o pracę – rozpoczęcie pracy od 1 kwietnia, złożyłam wypowiedzenie w starej firmie (umowa ciągła 3 lata, koniec wypowiedzenia 31 marca) i dzisiaj dostaję informację, że fabryka stanęła i moja umowa, że mam pracę od 1 kwietnia nie wchodzi w życie. To nie jest wypowiedzenie umowy, bo pracy nie rozpoczęłam. Czy mogę liczyć na jakaś ewentualną pomoc jeśli od 1 kwietnia nie znajdę pracy? Proszę o informację.

    Mika

    Mam podobna sytuacja co Magda.. Tylko w przedszkolu ( 3 lata ciągłej prac na pełny etat jako wychowawca grupy)
    Znalazłam przedszkole bliżej domu dostałam się.. Przedszkole państwowe.. Wynagrodzenie lepsze..

    Wypowiedzenie dałam nie wiedząc co się jeszcze będzie działo…. do 10kwietnia i mialam zaczynać pracę 11 kwietnia a podpisanie umowy mi przesuneli na 31.marca.. I teraz nie wiem czy wogule dadzą mi do podpisania jak przedszkola będą zamknięte..
    Co będzie jak nie dojdzie do podpisania a tam wypowiedzenie dałam 😔😔
    Zostanę bez środków do życia 😔

    Agnieszka

    Jak wychowawca przedszkolny może robić takie błędy. W ogóle piszemy tak

    Rada

    Co z ludzmi ktorzy pracuja u zleceniobiorcy gdy zleceniodawca zamyka zaklad pracy? Mowa o ludziach ktorzy sa w de dluzej niz 3 lata. Jakie obowiazki płacy ma zleceniobiorca i czy musi zagwarantowac prace ludzia lub w przypadku jej braku wyplacac wynagrodzenie gdy w umowie nie ma uregulowanej takiej sytuacji? Pozdrawiam

    milosz2003@onet.pl

    Witam , mam pytanie jeśli przeszedłem kwarantanne w Polsce np. 14 dni do 26.03 i z końcem kwarantanny czyli 27 .03 wrócę do pracy w De to muszę znowu przechodzić kwarantanna? Mam papier do lekarza o przebytej kwarantannie, i że jestem zdrowy. Może ktoś wie jak to wygląda w De

    Monika

    sama jestem ciekawa jak to wyglada bo tez wpadamy w taka sytuacje

    magda

    Pytanko…brat pracuje na terenie Niemiec,dla niemieckiej agencji,umowa na rok.Niestety musi zjechać do Polski( już po świętach) i go obejmie kwarantanna.Agencja wypłaci mu za ten czas jakieś pieniążki czy urlop bezpłatny?dzięki za odp

    MARCIN

    Witam pytanie mam czy jeżeli moja córka zaraziła się covid-19 a kwarantannę mieliśmy w De czy pracodawca ma prawo mi nie wypłacić wynagrodzenia? Za to że covidem zaraziła się w Polsce a nie w niemczech

    Mochita

    Przyjechalam do Niemiec z negatywnym testem .Po tygodniu kwarantanny zrobili na miejscu test.Kolejny test negatywny.Twierdza ze nadal mam siedziec kolejny tydzien na kwarantannie,Dziwne.Naleza mi sie pieniadze z tego tytulu?Nie jestem chora,chce pracowac i nie mam szans.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
    20
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x