Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Dowiedz się czy podczas kwarantanny przysługuje Ci wynagrodzenie!

  Utrata zarobku podczas pobytu w kwarantannie

  Schufa Niemcy

  Coraz więcej osób zaraża się koronawirusem. Celem zapobieżenia rozprzestrzeniania się go, władze w wielu przypadkach wprowadzają kwarantannę. W Niemczech kwarantanna obowiązuje także te osoby, w stosunku do których istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem. Osoby podejrzane o infekcję i pracujące zawodowo nie mogą zatem udać się do miejsca pracy celem wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Ale jak to wygląda z punku widzenia prawa pracy? Czy osoby w kwarantannie nadal będą otrzymywać wynagrodzenie za pracę?

  Co oznacza w praktyce, że jakiś obszar, budynek lub zakład został objęty kwarantanną?

  W Niemczech ogłoszenie kwarantanny jest ściśle uregulowane przepisami Ustawy o Ochronie przez Infekcjami (IfSG – Infektionschutzgesetz). Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2001. Jej zadaniem jest regulacja systemu zgłoszeń chorób zakaźnych. IfSG ustanawia nie tylko, jakie choroby podlegają obowiązkowi zgłoszeniowemu w przypadku podejrzenia infekcji, zachorowania lub śmierci na skutek zakażanie, lecz także to, jakie wyniki badań laboratoryjno-diagnostycznych w odniesieniu do czynników zakaźnych muszą zostać zgłoszone odpowiednim organom.

  Z początku w Niemczech obowiązkowi zgłoszeniowemu podlegały jedynie potwierdzone diagnostycznie przypadki zakażenia koronawirusem. Zmiana nastąpiła, gdy minister federalny ds. zdrowia Jens Spahn 31 stycznia 2020 wydał w trybie przyspieszonym rozporządzenie dotyczące rozszerzenia obowiązku zgłoszeniowego zakażeń wywołanych przez 2019-nCoV (pełna nazwa rozporządzenia w języku niemieckim to: Verordnung über die Ausdehnung der Meldepflicht nach § 6 Absatz 1 Satz 1 Nummer 1 und § 7 Absatz 1 Satz 1 des Infektionsschutzgesetzes auf Infektionen mit dem erstmals im Dezember 2019 in Wuhan/Volks­republik China aufgetretenen neuartigen Coronavirus („2019-nCoV“)). W myśl tego rozporządzenia nie tylko potwierdzone diagnostycznie zachorowanie, lecz także samo podejrzenie o zakażenie koronawirusem podlega obowiązkowi zgłoszenia.

  Co oznacza „przypadek podejrzenia o infekcję”?

  W Niemczech „przypadek podejrzenia o infekcję” dotyczy każdej osoby, która cierpi na jakąkolwiek formę ostrych objawów chorobowych dróg oddechowych i która w przeciągu ostatnich 14 dni miała kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa. Definicją „przypadku podejrzenia o infekcję” objęte są też osoby, u których w wyniku badań klinicznych lub radiologicznych stwierdzono objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, na przykład zapalenie płuc, i które maksymalnie 14 dni przed pojawieniem się objawów przebywały na terenie obszarów wysokiego ryzyka.

  Jaki urząd ogłasza kwarantannę?

  Kwarantanna zostaje zarządzona przez urząd właściwy dla danego landu. W większości przypadków jest to Urząd ds. Zdrowia, czyli Gesundheitsamt.

  Jak wygląda kwestia wypłaty wynagrodzenia w czasie kwarantanny?

  Podczas kwarantanny pracownik wprawdzie nie może iść do pracy, ale nie jest on chory. W takim przypadku w myśl § 56 ust. 5 zdanie 1 IfSG pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia przez okres sześciu tygodni. Na mocy § 56 ust. 5 zdanie 2 IfSG pracodawca może ubiegać się o rekompensatę wypłaconych wynagrodzeń i złożyć wniosek do urzędu, który zarządził kwarantannę w danym landzie. Na dochodzenie roszczeń i złożenie wniosku ustawa w § 56 ust. 11 zdanie 1 IfSG przewiduje dla pracodawcy okres trzech miesięcy.

  Utrata zarobków osób prowadzących własną działalność gospodarczą

  Na podstawie § 56 ust. 3 IfSG osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą wystąpić do odpowiedniego urzędu celem ubiegania się o rekompensatę utraconych zarobków za czas sześciu tygodni. Na złożenie wniosku mają oni także trzy miesiące.

  A co w przypadku, gdy kwarantanna trwa dłużej niż sześć tygodni?

  W przypadku, gdy kwarantanna trwa dłużej niż sześć tygodni, pracownikowi nie jest wypłacana żadna kwota z tytułu utraty wynagrodzenia na skutek kwarantanny. Od początku siódmego tygodnia zostaje mu przyznane odszkodowanie w wysokości zasiłku chorobowego zgodnie z § 47 ust. 1 księgi 5 Kodeksu Ubezpieczeń Społecznych (§ 47 Abs. 1 des Fünften Buches Sozialgesetzbuchs), o ile utrata zarobków nie przekroczy rocznego limitu zarobków dla obowiązkowego ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (§ 56 ust. 2 zdanie 2 IfSG).

  Ustawa nie przewiduje żadnych innych odszkodowań

  Oprócz wymienionych powyżej możliwości ustawa nie przewiduje żadnych innych odszkodowań (Entschädigung). W przypadku, gdy osoba prowadząca własną działalność gospodarczą utraci ważne zlecenie lub straci zamówienie, nie otrzyma ona z tego tytułu żadnego odszkodowania. Także w przypadku konieczności pobytu w kwarantannie ustawa nie przewiduje żadnej możliwości zadośćuczynienia z tego tytułu (Schmerzensgeld).

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  18 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  18 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Łukasz

  A jeśli ktoś nie ma przepracowanego pełnego miesiąca i jest zatrudniony przez niemiecka agencje pracy?

  Daro

  Pracuje w firmie 2,5 roku w piątek dostałem gorączkę 39.8 poszedłem do lekarza w Polsce dostałem 2 tygodnie zwolnienia i już firmą straszy że Rząd Niemiecki nie uwzglednia fikcyjnych zwolnień A i dostaliśmy informację ze jak będziemy wracać do domu i przejdziemy dwu tygodniowa kwarantanne to nie otrzymamy za to wynagrodzenia.Tak się pracuje w Państwie Niemieckim

  Weronika

  Wiedziałaś że jest kwarantanna więc nie wrócisz przed uplywem 14 dni… To raz , a dwa…. właśnie tak się pracuje w państwie niemieckim – są już odporni na wasze przekręty.
  Mamy ciężkie czasy więc zamiast kombinować każdy powinien siedzieć na dupie tam gdzie jest , jak również postarać się aby łańcuch zatrudnien nie został przerwany! To nasze przyszle miejsca pracy i nasze zarobki… dbajmy o nie nieważne czy to PL , DE czy kazdy inny kraj dotknięty pandemia!!

  Płaćcie mi

  Przekręty. Bo to on sobie wirusa i kwarantanne wymyślil. Płaci składki to gdy jest chory maja mu płacić. I nikt się nie będzie ciebie panienko o to pytać.

  Ilona

  Tak,ale ilu jest takich co przebywa na zwolnieniu a chory nie jest

  Darek

  Popieram brawo . Myślą że się wszystko należy

  Lukas

  Nie umiesz do Niemieckiego lekarza isc ?? Jacy ludzie pracuja w jednym kraju a wszystko inne w drugim

  Płaćcie mi

  Po to jest unia i otwarte granice gosteczku

  Płaćcie mi

  Mam te sama sytuację. Mieszkam przy granicy z Niemcami i codzień dojeżdżałem.

  Ilona

  W Polsce na pewno lepiej nie ma 😀

  Łukasz

  Pojechałem do Polski gdzie odsiedziałem 2 tyg a objawów nie miałem. Teraz pracodawca twierdzi, ze nic mi się nie należy. oczywiście wszelkie dokumenty o moim odbywaniu kwarantanny otrzymał.

  Magda

  A co w sytuacji kiedy na początku marca podpisałam umowę o pracę – rozpoczęcie pracy od 1 kwietnia, złożyłam wypowiedzenie w starej firmie (umowa ciągła 3 lata, koniec wypowiedzenia 31 marca) i dzisiaj dostaję informację, że fabryka stanęła i moja umowa, że mam pracę od 1 kwietnia nie wchodzi w życie. To nie jest wypowiedzenie umowy, bo pracy nie rozpoczęłam. Czy mogę liczyć na jakaś ewentualną pomoc jeśli od 1 kwietnia nie znajdę pracy? Proszę o informację.

  Mika

  Mam podobna sytuacja co Magda.. Tylko w przedszkolu ( 3 lata ciągłej prac na pełny etat jako wychowawca grupy)
  Znalazłam przedszkole bliżej domu dostałam się.. Przedszkole państwowe.. Wynagrodzenie lepsze..

  Wypowiedzenie dałam nie wiedząc co się jeszcze będzie działo…. do 10kwietnia i mialam zaczynać pracę 11 kwietnia a podpisanie umowy mi przesuneli na 31.marca.. I teraz nie wiem czy wogule dadzą mi do podpisania jak przedszkola będą zamknięte..
  Co będzie jak nie dojdzie do podpisania a tam wypowiedzenie dałam 😔😔
  Zostanę bez środków do życia 😔

  Agnieszka

  Jak wychowawca przedszkolny może robić takie błędy. W ogóle piszemy tak

  Rada

  Co z ludzmi ktorzy pracuja u zleceniobiorcy gdy zleceniodawca zamyka zaklad pracy? Mowa o ludziach ktorzy sa w de dluzej niz 3 lata. Jakie obowiazki płacy ma zleceniobiorca i czy musi zagwarantowac prace ludzia lub w przypadku jej braku wyplacac wynagrodzenie gdy w umowie nie ma uregulowanej takiej sytuacji? Pozdrawiam

  milosz2003@onet.pl

  Witam , mam pytanie jeśli przeszedłem kwarantanne w Polsce np. 14 dni do 26.03 i z końcem kwarantanny czyli 27 .03 wrócę do pracy w De to muszę znowu przechodzić kwarantanna? Mam papier do lekarza o przebytej kwarantannie, i że jestem zdrowy. Może ktoś wie jak to wygląda w De

  Monika

  sama jestem ciekawa jak to wyglada bo tez wpadamy w taka sytuacje

  magda

  Pytanko…brat pracuje na terenie Niemiec,dla niemieckiej agencji,umowa na rok.Niestety musi zjechać do Polski( już po świętach) i go obejmie kwarantanna.Agencja wypłaci mu za ten czas jakieś pieniążki czy urlop bezpłatny?dzięki za odp

  18
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x