Niemcy: Dowiedz się czy podczas kwarantanny przysługuje Ci wynagrodzenie!

    Utrata zarobku podczas pobytu w kwarantannie

    Coraz więcej osób zaraża się koronawirusem. Celem zapobieżenia rozprzestrzeniania się go, władze w wielu przypadkach wprowadzają kwarantannę. W Niemczech kwarantanna obowiązuje także te osoby, w stosunku do których istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem. Osoby podejrzane o infekcję i pracujące zawodowo nie mogą zatem udać się do miejsca pracy celem wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Ale jak to wygląda z punku widzenia prawa pracy? Czy osoby w kwarantannie nadal będą otrzymywać wynagrodzenie za pracę?

    Co oznacza w praktyce, że jakiś obszar, budynek lub zakład został objęty kwarantanną?

    W Niemczech ogłoszenie kwarantanny jest ściśle uregulowane przepisami Ustawy o Ochronie przez Infekcjami (IfSG – Infektionschutzgesetz). Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2001. Jej zadaniem jest regulacja systemu zgłoszeń chorób zakaźnych. IfSG ustanawia nie tylko, jakie choroby podlegają obowiązkowi zgłoszeniowemu w przypadku podejrzenia infekcji, zachorowania lub śmierci na skutek zakażanie, lecz także to, jakie wyniki badań laboratoryjno-diagnostycznych w odniesieniu do czynników zakaźnych muszą zostać zgłoszone odpowiednim organom.

    Z początku w Niemczech obowiązkowi zgłoszeniowemu podlegały jedynie potwierdzone diagnostycznie przypadki zakażenia koronawirusem. Zmiana nastąpiła, gdy minister federalny ds. zdrowia Jens Spahn 31 stycznia 2020 wydał w trybie przyspieszonym rozporządzenie dotyczące rozszerzenia obowiązku zgłoszeniowego zakażeń wywołanych przez 2019-nCoV (pełna nazwa rozporządzenia w języku niemieckim to: Verordnung über die Ausdehnung der Meldepflicht nach § 6 Absatz 1 Satz 1 Nummer 1 und § 7 Absatz 1 Satz 1 des Infektionsschutzgesetzes auf Infektionen mit dem erstmals im Dezember 2019 in Wuhan/Volks­republik China aufgetretenen neuartigen Coronavirus („2019-nCoV“)). W myśl tego rozporządzenia nie tylko potwierdzone diagnostycznie zachorowanie, lecz także samo podejrzenie o zakażenie koronawirusem podlega obowiązkowi zgłoszenia.

    Co oznacza „przypadek podejrzenia o infekcję”?

    W Niemczech „przypadek podejrzenia o infekcję” dotyczy każdej osoby, która cierpi na jakąkolwiek formę ostrych objawów chorobowych dróg oddechowych i która w przeciągu ostatnich 14 dni miała kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa. Definicją „przypadku podejrzenia o infekcję” objęte są też osoby, u których w wyniku badań klinicznych lub radiologicznych stwierdzono objawy ostrej infekcji dróg oddechowych, na przykład zapalenie płuc, i które maksymalnie 14 dni przed pojawieniem się objawów przebywały na terenie obszarów wysokiego ryzyka.

    Jaki urząd ogłasza kwarantannę?

    Kwarantanna zostaje zarządzona przez urząd właściwy dla danego landu. W większości przypadków jest to Urząd ds. Zdrowia, czyli Gesundheitsamt.

    Jak wygląda kwestia wypłaty wynagrodzenia w czasie kwarantanny?

    Podczas kwarantanny pracownik wprawdzie nie może iść do pracy, ale nie jest on chory. W takim przypadku w myśl § 56 ust. 5 zdanie 1 IfSG pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia przez okres sześciu tygodni. Na mocy § 56 ust. 5 zdanie 2 IfSG pracodawca może ubiegać się o rekompensatę wypłaconych wynagrodzeń i złożyć wniosek do urzędu, który zarządził kwarantannę w danym landzie. Na dochodzenie roszczeń i złożenie wniosku ustawa w § 56 ust. 11 zdanie 1 IfSG przewiduje dla pracodawcy okres trzech miesięcy.

    Utrata zarobków osób prowadzących własną działalność gospodarczą

    Na podstawie § 56 ust. 3 IfSG osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą wystąpić do odpowiedniego urzędu celem ubiegania się o rekompensatę utraconych zarobków za czas sześciu tygodni. Na złożenie wniosku mają oni także trzy miesiące.

    A co w przypadku, gdy kwarantanna trwa dłużej niż sześć tygodni?

    W przypadku, gdy kwarantanna trwa dłużej niż sześć tygodni, pracownikowi nie jest wypłacana żadna kwota z tytułu utraty wynagrodzenia na skutek kwarantanny. Od początku siódmego tygodnia zostaje mu przyznane odszkodowanie w wysokości zasiłku chorobowego zgodnie z § 47 ust. 1 księgi 5 Kodeksu Ubezpieczeń Społecznych (§ 47 Abs. 1 des Fünften Buches Sozialgesetzbuchs), o ile utrata zarobków nie przekroczy rocznego limitu zarobków dla obowiązkowego ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (§ 56 ust. 2 zdanie 2 IfSG).

    Ustawa nie przewiduje żadnych innych odszkodowań

    Oprócz wymienionych powyżej możliwości ustawa nie przewiduje żadnych innych odszkodowań (Entschädigung). W przypadku, gdy osoba prowadząca własną działalność gospodarczą utraci ważne zlecenie lub straci zamówienie, nie otrzyma ona z tego tytułu żadnego odszkodowania. Także w przypadku konieczności pobytu w kwarantannie ustawa nie przewiduje żadnej możliwości zadośćuczynienia z tego tytułu (Schmerzensgeld).

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    20 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    20 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Łukasz

    A jeśli ktoś nie ma przepracowanego pełnego miesiąca i jest zatrudniony przez niemiecka agencje pracy?

    Daro

    Pracuje w firmie 2,5 roku w piątek dostałem gorączkę 39.8 poszedłem do lekarza w Polsce dostałem 2 tygodnie zwolnienia i już firmą straszy że Rząd Niemiecki nie uwzglednia fikcyjnych zwolnień A i dostaliśmy informację ze jak będziemy wracać do domu i przejdziemy dwu tygodniowa kwarantanne to nie otrzymamy za to wynagrodzenia.Tak się pracuje w Państwie Niemieckim

    Weronika

    Wiedziałaś że jest kwarantanna więc nie wrócisz przed uplywem 14 dni… To raz , a dwa…. właśnie tak się pracuje w państwie niemieckim – są już odporni na wasze przekręty.
    Mamy ciężkie czasy więc zamiast kombinować każdy powinien siedzieć na dupie tam gdzie jest , jak również postarać się aby łańcuch zatrudnien nie został przerwany! To nasze przyszle miejsca pracy i nasze zarobki… dbajmy o nie nieważne czy to PL , DE czy kazdy inny kraj dotknięty pandemia!!

    Płaćcie mi

    Przekręty. Bo to on sobie wirusa i kwarantanne wymyślil. Płaci składki to gdy jest chory maja mu płacić. I nikt się nie będzie ciebie panienko o to pytać.

    Ilona

    Tak,ale ilu jest takich co przebywa na zwolnieniu a chory nie jest

    Darek

    Popieram brawo . Myślą że się wszystko należy

    Lukas

    Nie umiesz do Niemieckiego lekarza isc ?? Jacy ludzie pracuja w jednym kraju a wszystko inne w drugim

    Płaćcie mi

    Po to jest unia i otwarte granice gosteczku

    Płaćcie mi

    Mam te sama sytuację. Mieszkam przy granicy z Niemcami i codzień dojeżdżałem.

    Ilona

    W Polsce na pewno lepiej nie ma 😀

    Łukasz

    Pojechałem do Polski gdzie odsiedziałem 2 tyg a objawów nie miałem. Teraz pracodawca twierdzi, ze nic mi się nie należy. oczywiście wszelkie dokumenty o moim odbywaniu kwarantanny otrzymał.

    Magda

    A co w sytuacji kiedy na początku marca podpisałam umowę o pracę – rozpoczęcie pracy od 1 kwietnia, złożyłam wypowiedzenie w starej firmie (umowa ciągła 3 lata, koniec wypowiedzenia 31 marca) i dzisiaj dostaję informację, że fabryka stanęła i moja umowa, że mam pracę od 1 kwietnia nie wchodzi w życie. To nie jest wypowiedzenie umowy, bo pracy nie rozpoczęłam. Czy mogę liczyć na jakaś ewentualną pomoc jeśli od 1 kwietnia nie znajdę pracy? Proszę o informację.

    Mika

    Mam podobna sytuacja co Magda.. Tylko w przedszkolu ( 3 lata ciągłej prac na pełny etat jako wychowawca grupy)
    Znalazłam przedszkole bliżej domu dostałam się.. Przedszkole państwowe.. Wynagrodzenie lepsze..

    Wypowiedzenie dałam nie wiedząc co się jeszcze będzie działo…. do 10kwietnia i mialam zaczynać pracę 11 kwietnia a podpisanie umowy mi przesuneli na 31.marca.. I teraz nie wiem czy wogule dadzą mi do podpisania jak przedszkola będą zamknięte..
    Co będzie jak nie dojdzie do podpisania a tam wypowiedzenie dałam 😔😔
    Zostanę bez środków do życia 😔

    Agnieszka

    Jak wychowawca przedszkolny może robić takie błędy. W ogóle piszemy tak

    Rada

    Co z ludzmi ktorzy pracuja u zleceniobiorcy gdy zleceniodawca zamyka zaklad pracy? Mowa o ludziach ktorzy sa w de dluzej niz 3 lata. Jakie obowiazki płacy ma zleceniobiorca i czy musi zagwarantowac prace ludzia lub w przypadku jej braku wyplacac wynagrodzenie gdy w umowie nie ma uregulowanej takiej sytuacji? Pozdrawiam

    milosz2003@onet.pl

    Witam , mam pytanie jeśli przeszedłem kwarantanne w Polsce np. 14 dni do 26.03 i z końcem kwarantanny czyli 27 .03 wrócę do pracy w De to muszę znowu przechodzić kwarantanna? Mam papier do lekarza o przebytej kwarantannie, i że jestem zdrowy. Może ktoś wie jak to wygląda w De

    Monika

    sama jestem ciekawa jak to wyglada bo tez wpadamy w taka sytuacje

    magda

    Pytanko…brat pracuje na terenie Niemiec,dla niemieckiej agencji,umowa na rok.Niestety musi zjechać do Polski( już po świętach) i go obejmie kwarantanna.Agencja wypłaci mu za ten czas jakieś pieniążki czy urlop bezpłatny?dzięki za odp

    MARCIN

    Witam pytanie mam czy jeżeli moja córka zaraziła się covid-19 a kwarantannę mieliśmy w De czy pracodawca ma prawo mi nie wypłacić wynagrodzenia? Za to że covidem zaraziła się w Polsce a nie w niemczech

    Mochita

    Przyjechalam do Niemiec z negatywnym testem .Po tygodniu kwarantanny zrobili na miejscu test.Kolejny test negatywny.Twierdza ze nadal mam siedziec kolejny tydzien na kwarantannie,Dziwne.Naleza mi sie pieniadze z tego tytulu?Nie jestem chora,chce pracowac i nie mam szans.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    20
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x