Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Dokąd można wybrać się jesienią na zagraniczne wakacje pomimo pandemii koronawirusa?

  Schufa Niemcy

  Aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa nadal zagraża planom spędzenia wakacji w niejednym popularnym regionie turystycznym świata.

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec ogłosiło, że z dniem 30 września przestanie obowiązywać ogólne ostrzeżenie przed podróżowaniem do wielu krajów. Począwszy od 1 października sytuacja w każdym kraju UE i poza nią będzie podlegać indywidualnej ocenie. Wielu mieszkańców Nadrenii Północnej-Westfalii liczy na udane wakacje jesienne, które będą trwały w tym kraju związkowym od 12 do 24 października. Jednak póki co, nadal istnieją ograniczenia dotyczące wielu krajów z powodu poważnej sytuacji związanej z wysokimi wskaźnikami zakażeń koronawirusem – dotyczy to także popularnych kierunków wakacyjnych w Europie. Oto przegląd.

  Austria

  Od 4 czerwca nie ma ograniczeń dotyczących wjazdu obywateli Niemiec na teren Austrii. Chociaż liczba zakażeń jest ogólnie niska, to obecnie odnotowuje się wzrost infekcji. Dotknięta pandemią Covid-19 jest zwłaszcza stolica Austrii. Ze względu na zwiększoną liczbę nowych zakażeń koronawirusem, rząd Niemiec ogłosił Wiedeń obszarem ryzyka i wydał odpowiednie ostrzeżenie przed odbywaniem podróży do stolicy Austrii.

  Hiszpania

  Hiszpania jest poważnie dotknięta pandemią Covid-19, w związku z czym została oficjalnie uznana za obszar ryzyka ze względu na wysokie wskaźniki zakażeń. Sytuacja jest szczególnie dramatyczna w regionie Madrytu oraz na Balearach i Wyspach Kanaryjskich. Na Balearach każdego tygodnia odnotowuje się ponad 400 przypadków zakażeń na 100.000 mieszkańców. Na Majorce, wyspie która cieszy się największą popularnością wśród niemieckich turystów, bardzo poważnie dotknięta pandemią Covid-19 jest stolica Palma. Ze względu na wysokie wskaźniki nowych zakażeń, rząd Balearów nakazał niedawno zamknięcie dzielnicy mieszkaniowej Palmy, co dotknęło około 23.000 ludzi.

  Włochy

  Od 3 czerwca granice Włoch są ponownie otwarte dla niemieckich turystów. Podróżujący mogą swobodnie poruszać się po całym kraju, korzystać z plaż i przebywać w popularnych miejscowościach turystycznych. Szwajcaria zezwala na przejazd przez teren swojego kraju, podobnie jak Austria. Nie obowiązuje obecnie ostrzeżenie przed podróżowaniem do Włoch, aczkolwiek w niektórych regionach, takich jak Lombardia, Piemont, Emilia-Romania i Wenecja, w ostatnim czasie odnotowuje się rosnące wskaźniki zakażeń.

  Szwajcaria

  Sąsiad Niemiec rozszerzył ostrzeżenie przed podróżowaniem do Szwajcarii, obejmując nim także kanton Fryburg. Wcześniej ostrzeżenia wydano dla kantonów Genewy i Vaud.

  Wielka Brytania

  Od 10 lipca 2020 r. urlopowicze z Niemiec nie muszą już odbywać dwutygodniowej kwarantanny po wjeździe do Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej i Walii. Warunkiem koniecznym jest jednak to, aby w ciągu 14 dni przed przybyciem przebywali oni wyłącznie w krajach, które rząd brytyjski uważa za bezpieczne. Za takie uchodzi zdecydowana większość krajów Unii Europejskiej.

  Francja

  Mimo, że niemieccy turyści mogą wjeżdżać do Francji bez żadnych ograniczeń, trzeba mieć na uwadze fakt, że liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem u sąsiada Niemiec gwałtownie rośnie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec ostrzega więc obecnie przed podróżowaniem do niektórych części tego kraju. Ostrzeżeniem objęte zostały niedawno region Hauts-de-France na samej północy Francji oraz departament zamorski Reunion. Już wcześniej do obszarów ryzyka zaliczono region Île-de-France ze stolicą Paryżem, Prowansję-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Oksytanię, Nową Akwitanię, Owernię-Rodan-Alpy, śródziemnomorską wyspę Korsykę i inne terytoria zamorskie.

  Skandynawia

  W Szwecji sytuacja epidemiologiczna znacznie się uspokoiła. Od początku lipca odnotowuje się niewiele nowych przypadków zakażeń. Dlatego niemiecki MSZ zniósł ostrzeżenie przed podróżowaniem do Szwecji. Granice są otwarte, więc niemieccy turyści mogą wybrać się na wakacje do tego kraju. Nadal obowiązuje natomiast ostrzeżenie przed podróżowaniem do Norwegii, ponieważ od 29 sierpnia ponownie wprowadzono tu obowiązek poddania się dziesięciodniowej kwarantannie dla turystów z Niemiec. Ponadto, od 24 sierpnia nie można wybrać się na urlop do Finlandii, ze względu na to, że aktualny poziom nowych zakażeń w Niemczech jest zbyt wysoki.

  Holandia  

  Nadal nie ma kontroli granicznych między Holandią a Niemcami. Wjazd turystów z Niemiec na teren Holandii nie jest więc w żaden sposób ograniczony. Niemiecki MSZ wydał jednak ostrzeżenie przed podróżowaniem do prowincji Holandii Północnej i Południowej – co oznacza, że dotyczy to również Amsterdamu.

  Grecja

  W Grecji nie wymaga się od niemieckich turystów odbycia kwarantanny po wjeździe na teren kraju, jednak turyści muszą zarejestrować się za pomocą formularza on-line co najmniej 24 godziny przed wyjazdem do Grecji. Władze greckie mogą wówczas nakazać przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa przy wjeździe turystów z Niemiec na teren tego kraju. Od 1 sierpnia 2020 r. znów zezwala się statkom wycieczkowym na zawijanie do niektórych portów.

  Portugalia

  Nie ma żadnych ograniczeń dla Niemców wjeżdżających do Portugalii kontynentalnej. Muszą oni jednak podać powód podróży, telefon kontaktowy i dane dotyczące miejsca pobytu. Na miejscu możliwe jest nałożenie na turystów obowiązku odbycia kwarantanny, jeżeli temperatura zmierzona podczas badania przeprowadzanego w momencie przybycia przekracza 38 stopni. Na Maderze i Azorach niemieccy wczasowicze muszą liczyć się z większymi obostrzeniami.

  Turcja

  Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal ostrzega przed podróżowaniem do Turcji i zalicza ten kraj do obszarów ryzyka. Wakacje w niektórych regionach Morza Egejskiego i w prowincji Antalya w regionie śródziemnomorskim są jednak możliwe, pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad dotyczących turystyki i higieny określonych przez turecki rząd. Maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy urlopowicze powracający do Niemiec muszą poddać się badaniu na obecność koronawirusa. Koszty testu muszą ponieść sami podróżni. Osoby, u których wynik okaże się dodatni, muszą poddać się kwarantannie lub leczeniu.

  Chorwacja

  Niemiecki MSZ przestrzega przed podróżowaniem do niektórych regionów kraju nad Adriatykiem i zalicza je do obszarów ryzyka. Obecnie odnotowuje się tu ponad 50 przypadków zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni. Ostrzeżenie dla podróżnych zostało rozszerzone na regiony Brod-Posavina i Virovitica-Podravina. Niemniej jednak wjazd na terytorium Chorwacji jest dozwolony bez ograniczeń dla wszystkich obywateli państw członkowskich UE – w tym obywateli Niemiec.

  Cypr

  Cypr jest mniej dotknięty koronawirusem niż inne kraje w Europie. Lotniska są otwarte, a wczasowicze z Niemiec mogą wjechać na teren kraju bez żadnych ograniczeń. Przeprowadzane są niekiedy pomiary temperatury w momencie wjazdu na teren kraju, może również zostać przeprowadzony test na obecność koronowirusa.

  Bułgaria

  Już od 1 czerwca niemieccy wczasowicze mają prawo do wjazdu na teren Bułgarii. Od początku września wszyscy obywatele UE mogą znów przekraczać granice tego kraju, nawet jeśli nie mogą przedstawić wyników testu na koronawirusa. Bułgaria nadal należy do tych krajów, które w stosunkowo niewielkim stopniu zostały dotknięte przez pandemię Covid-19. Wyjątkiem jest region Błagojewgrad w zachodniej części kraju, który został uznany przez niemiecki MSZ za obszar ryzyka ze względu na wysoki wskaźnik zakażeń.

  Czechy

  Ostrzeżenie dla podróżnych dotyczy teraz także Kraju środkowoczeskiego otaczającego stolicę. Sama Praga już wcześniej została ujęta na liście miejsc zaliczanych do obszarów ryzyka.

  Węgry

  Ostrzeżenie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczy podróżowania do Budapesztu.

  Rumunia

  W przypadku Rumunii niemiecki MSZ wycofał ostrzeżenia przed podróżowaniem do dwóch regionów kraju, pozostałe ostrzeżenia nadal obowiązują.

  Na co muszą zwrócić uwagę turyści z Niemiec?

  Rezygnacja z podróży może być trudniejsza i bardziej kosztowna dla konsumentów. Jeśli podróżni chcą anulować rezerwację, na przykład z powodu obawy przed zakażeniem koronawirusem, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wycofało już ostrzeżenie przed podróżowaniem do danego kraju lub regionu, może się to wiązać z wysokimi kosztami. Sama obawa przed zachorowaniem nie może być bowiem podstawą do odstąpienia od umowy. Tylko wydane ostrzeżenie przed podróżowaniem do danego regionu daje klientom prawo do bezpłatnego anulowania rezerwacji.

  Ponadto turyści są obecnie zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny w przypadku powrotu do Nadrenii Północnej-Westfalii z obszaru ryzyka. Tak wynika z obowiązującego od 1 września rozporządzenia w sprawie wjazdu na teren tego kraju związkowego, wydanego w związku z pandemią koronawirusa. O tym, czy dany kraj jest uznawany za obszar ryzyka, decydują w Niemczech Federalne Ministerstwo Zdrowia, Spraw Zagranicznych i Spraw Wewnętrznych. Jeśli jednak uzyska się potwierdzenie w postaci ujemnego wyniku testu, wówczas możliwe jest przerwanie odbywania przymusowej kwarantanny.

  Źródło: www.rp-online.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x