Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim zazwyczaj muszą odpoczywać, leżeć w łóżku, a na pewno zostać w domu. Pracownik jest w związku z tym zwolniony ze wszystkich obowiązków służbowych. A co, jeśli podczas zwolnienia lekarskiego zadzwoni do Was szef? Czy musicie odebrać od niego telefon? Prawnik Johannes Schipp wyjaśnia specjalnie dla Was wszystkie wątpliwości w tym temacie!

Polski program do fakturowania zgodny z niemieckimi przepisami

Telefon od pracodawcy w Niemczech podczas zwolnienia lekarskiego

Czasem to zwykłe przeziębienie, które uniemożliwia Wam pracę przez kilka dni. Czasem to dłuższa choroba może spowodować, że musicie „siedzieć” w domu. Czy Wasz pracodawca może wtedy do Was zadzwonić? Może – natomiast to, czy odbierzecie telefon od niego, to już Wasza decyzja. Tak wyjaśnia tę kwestię Johannes Schipp, prawnik z Gütersloh, specjalizujący się w Prawie Pracy.

O co może Was zapytać pracodawca?

Kwestia, jakich informacji może zażądać pracodawca od chorego pracownika, przebywającego na zwolnieniu, nie jest uregulowana przepisami. Johannes Schipp tłumaczy: „Pracodawca może zapytać, kiedy pracownik planuje wrócić do pracy. Jednak kwestie dotyczące choroby, czyli dokładnego powodu zwolnienia, nie powinny go obchodzić”. Tak samo pracodawca nie powinien wywierać presji – wypominając pracownikowi np., że w tym roku już często chorował albo ponaglając go, żeby jak najszybciej wrócił do pracy. Nie ma to żadnego uzasadnienia prawnego.

Chorzy pracownicy nie muszą wykonywać żadnych obowiązków służbowych

Jeśli przełożony ma pytania związane z miejscem pracy, chory pracownik nie musi na nie odpowiadać. Jednak w umowie o pracę są też wymienione obowiązki dodatkowe. W związku z tym prawnik odradza nieuzasadnioną postawę odmowną.

Johannes Schipp podaje przykład dla lepszego zobrazowania sytuacji: Przełożony może zażądać Waszego hasła do komputera, jeśli jesteście chorzy, po to, aby praca mogła być kontynuowana, mimo Waszej nieobecności. Jednak tylko pod warunkiem, że po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, będziecie mogli to hasło zmienić. Dodatkowo prawnik zapewnia: „Chorzy pracownicy nie muszą wykonywać z domu żadnych obowiązków służbowych”.

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  Dodaj komentarz

  avatar
    Włącz powiadomienia o nowych komentarzach  
  Powiadom o