09.07.2020

Niemcy: Czy podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca może dzwonić do domu pracownika?

Ostatnio dodane

Pierwsi pracownicy wracają do pracy w firmie „Tönnies”!

Pierwszym pracownikom „Tönnies” wolno wznowić pracę w rzeźni w Rheda-Wiedenbrück. Jednak nadal nie jest jasne, kiedy rozpocznie się produkcja. Stopniowy...

Niemcy: Z obawy przed koronawirusem żłobki i przedszkola odsyłają do domu dzieci z katarem

Niektóre dzieci zmagają się z ciągłym katarem. Mimo cieknącego nosa dziecko jest właściwie zdrowe. Przed pandemią koronawirusa rodzice nie...

25 miliardów euro dla firm — rząd Niemiec uruchamia portal poświęcony wsparciu pomostowemu

Rząd niemiecki przedstawił platformę służącą do obsługi procesu dystrybucji środków w ramach wsparcia pomostowego dla małych i średnich przedsiębiorstw....

Zamach podczas Oktoberfest: Po 40 latach umorzono dochodzenie

13 osób zginęło w ataku bombowym na Oktoberfest w Monachium 40 lat temu. Nowe dochodzenie miało wyjaśnić, czy sprawca...

Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim zazwyczaj muszą odpoczywać, leżeć w łóżku, a na pewno zostać w domu. Pracownik jest w związku z tym zwolniony ze wszystkich obowiązków służbowych. A co, jeśli podczas zwolnienia lekarskiego zadzwoni do Was szef? Czy musicie odebrać od niego telefon? Prawnik Johannes Schipp wyjaśnia specjalnie dla Was wszystkie wątpliwości w tym temacie!

Telefon od pracodawcy w Niemczech podczas zwolnienia lekarskiego

Czasem to zwykłe przeziębienie, które uniemożliwia Wam pracę przez kilka dni. Czasem to dłuższa choroba może spowodować, że musicie „siedzieć” w domu. Czy Wasz pracodawca może wtedy do Was zadzwonić? Może – natomiast to, czy odbierzecie telefon od niego, to już Wasza decyzja. Tak wyjaśnia tę kwestię Johannes Schipp, prawnik z Gütersloh, specjalizujący się w Prawie Pracy.

O co może Was zapytać pracodawca?

Kwestia, jakich informacji może zażądać pracodawca od chorego pracownika, przebywającego na zwolnieniu, nie jest uregulowana przepisami. Johannes Schipp tłumaczy: „Pracodawca może zapytać, kiedy pracownik planuje wrócić do pracy. Jednak kwestie dotyczące choroby, czyli dokładnego powodu zwolnienia, nie powinny go obchodzić”. Tak samo pracodawca nie powinien wywierać presji – wypominając pracownikowi np., że w tym roku już często chorował albo ponaglając go, żeby jak najszybciej wrócił do pracy. Nie ma to żadnego uzasadnienia prawnego.

Chorzy pracownicy nie muszą wykonywać żadnych obowiązków służbowych

Jeśli przełożony ma pytania związane z miejscem pracy, chory pracownik nie musi na nie odpowiadać. Jednak w umowie o pracę są też wymienione obowiązki dodatkowe. W związku z tym prawnik odradza nieuzasadnioną postawę odmowną.

Johannes Schipp podaje przykład dla lepszego zobrazowania sytuacji: Przełożony może zażądać Waszego hasła do komputera, jeśli jesteście chorzy, po to, aby praca mogła być kontynuowana, mimo Waszej nieobecności. Jednak tylko pod warunkiem, że po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, będziecie mogli to hasło zmienić. Dodatkowo prawnik zapewnia: „Chorzy pracownicy nie muszą wykonywać z domu żadnych obowiązków służbowych”.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x