Niemcy: Bundestag zwiększa liczbę dni przysługujących rodzicom z tytułu opieki nad chorym dzieckiem!

W Niemczech, rodzice będą mieli teraz możliwość otrzymywania zasiłku chorobowego na dziecko do 20 dni, a samotni rodzice do 40 dni na dziecko. Powodem są ogólnokrajowe ograniczenia dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli, spowodowane pandemią.

Ograniczenia w funkcjonowaniu placówek szkolnych i przedszkolnych

Bundestag podjął decyzję o rozszerzeniu zasiłku chorobowego na dzieci w tym roku. Liczba dni przypadających na jednego rodzica, z powodu choroby dziecka, została podwojona z 10 do 20, samotni rodzice otrzymają natomiast 40 zamiast 20 dni na dziecko. Maksymalnie możliwe jest skorzystanie z 45 dni zwolnienia na dziecko lub 90 dni w przypadku samotnych rodziców. Powodem zwiększenia liczby dni są ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i przedszkoli.

Aby decyzja weszła w życie, Bundesrat musi ją jeszcze zatwierdzić, co zaplanowano na specjalne obrady w poniedziałek. Rozporządzenie ma obowiązywać z mocą wsteczną od 5. stycznia. Rząd federalny wraz z rządami krajów związkowych zgodziły się na zwiększenie liczby dni zwolnienia chorobowego na dziecko podczas konsultacji w sprawie kryzysu koronawirusowego w zeszłym tygodniu, a rząd zdecydował o podwyższeniu liczby tych dni we wtorek.

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne zwykle wypłaca zasiłek chorobowy na dziecko, jeśli rodzice nie mogą pracować z powodu opieki nad chorym dzieckiem, które ma mniej niż dwanaście lat. Zasiłek chorobowy ma być teraz dostępny w Niemczech również wtedy, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte lub dostęp do nich jest ograniczony. Dotyczy to również sytuacji, w których placówka zapewnia opiekę nad dzieckiem w nagłych wypadkach (niem. Notfallbetreuung), ale rodzice proszeni są o pozostawienie dzieci w domu lub gdy zniesiono wymóg chodzenia do szkoły.

Nowe zasady dotyczą też rodziców pracujących zdalnie

Świadczenie chorobowe na dzieci wypłacane przez ubezpieczenie zdrowotne, jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia netto za dane dni, wynosi 90% zarobków netto i 100% dla pracowników, którzy otrzymali w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jednorazowe wypłaty, takie jak dodatek urlopowy (niem. Uralubsgeld) lub dodatek świąteczny (niem. Weihnachtsgeld).

Rodzice pracujący zdalnie, mając tzw. „Home-office” mogą również ubiegać się o zasiłek chorobowy na dziecko. Warunek jest taki, aby dziecko także było ubezpieczone państwowo i nie było w gospodarstwie innej osoby, która mogłaby się nim zająć. Ponadto szkoła lub przedszkole musi zaświadczyć, że opieka domowa jest konieczna. Rodzicom nie przysługuje prawo do odszkodowania na mocy ustawy o ochronie przed zakażeniami, gdy pobierają świadczenia chorobowe na dzieci.

Bundestag wychodzi rodzicom naprzeciw

Po raz drugi od początku pandemii Bundestag zajął się kwestią zasiłków chorobowych na dzieci. Regularne prawo do zasiłku chorobowego na dziecko przed pandemią wynosiło 10 dni na dziecko lub maksymalnie 25 dni łącznie, w przypadku samotnych rodziców było to 20 dni na dziecko lub łącznie 50 dni. W ubiegłym roku liczba dni z tytułu opieki nad chorym dzieckiem wzrosła do 15 na dziecko lub 35 łącznie, w przypadku samotnych rodziców odpowiednio do 30 na dziecko lub łącznie 70 dni. Ostatniego zwiększenia liczby dni przysługujących z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, Bundestag dokonał w październiku 2020 r.

Źródło: www.zeit.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
177,487FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x