Niemcy: Altmaier chce ułatwić firmom wnioskowanie o pomoc w związku z pandemią koronawirusa

    Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział, że chce znacznie ułatwić firmom ubieganie się o wsparcie ze środków publicznych w związku z pandemią koronawirusa. W ten sposób zareagował na liczne skargi dotyczące skomplikowanych procedur wnioskowania o dotacje. Firmy i stowarzyszenia coraz głośniej krytykują nadmierną biurokrację i opóźnienia w wypłacaniu środków pomocowych.

    Odpisy aktualizujące dotyczące towarów łatwo psujących się

    Oprócz dotychczasowych programów pożyczkowych i pomocowych, od początku stycznia dostępny jest program wsparcia pomostowego Überbrückungshilfe III. Według Altmaiera, proces wnioskowania i wypłacania środków w ramach tego programu ma zostać „uproszczony i usprawniony”. Minister chce teraz uzgodnić swoje propozycje z rządem federalnym, a w szczególności z ministrem finansów Olafem Scholzem (SPD).

    Zgodnie z planami Altmaiera, prawo do skorzystania ze wsparcia pomostowego może zostać przyznane z mocą wsteczną na okres od listopada 2020 r. i przysługiwać do czerwca 2021 r. Ponadto, w przyszłości ma obowiązywać tylko jedno kryterium: firmy będą mogły otrzymać wsparcie za każdy miesiąc, w którym odnotują spadek obrotów o co najmniej 30 procent. Nie będzie już trzeba wykazywać m.in. spadku obrotów od kwietnia. Nie będzie też rozróżnienia między przedsiębiorstwami, które musiały zostać zamknięte z powodu wprowadzonych obostrzeń a tymi, które nadal mogły funkcjonować w okresie lockdownu. Jednakże wysokość dotacji nadal może być różna. Podmioty, które musiały zamknąć swoje zakłady z powodu nałożonych przez państwo restrykcji, prawdopodobnie będą mogły wykazać wyższe straty i otrzymać od państwa większe wsparcie.

    Altmaier chce również wyjść naprzeciw innym oczekiwaniom ze strony sektora handlu detalicznego: na przykład przedsiębiorstwa mają mieć możliwość dokonywania odpisów aktualizujących wartość towarów łatwo psujących się i sezonowych (jak np. odzież zimowa). Odpisy te mogłyby być później ujęte w wykazie kosztów stałych, które podlegają refundacji. Aby przedsiębiorstwa mogły jak najszybciej skorzystać ze wsparcia, płatności zaliczkowe będą mogły opiewać łącznie nawet na 150.000 EUR. Maksymalna kwota zaliczki za jeden miesiąc ma w przyszłości wynieść do 50.000 euro i pokrywać do 50 procent wnioskowanej kwoty dotacji.

    Nawet 1,5 miliona euro od rządu federalnego

    Altmaier ma też podobno rozmawiać z Scholzem na temat zwiększenia miesięcznej kwoty wsparcia ze strony państwa. Według F.A.Z., firmy, które musiały tymczasowo zostać zamknięte, mają otrzymać od rządu federalnego nawet 1,5 mln euro. Obecnie maksymalna kwota dotacji to 500.000 euro. Wszystkie inne przedsiębiorstwa mogłyby otrzymać do miliona euro. Do tej pory kwota ta była ograniczona do 200.000 euro. Altmaier najwyraźniej rozważa również możliwość udzielenia pomocy większym przedsiębiorstwom. Planuje on bowiem podnieść górną granicę obrotu rocznego z 500 mln euro do 750 mln euro.

    Przed ewentualnym wejściem w życie proponowanych zmian, musiałyby one zostać zweryfikowane i zatwierdzone przez Komisję Europejską. Jak dotąd ministerstwo nie oszacowało, ile może kosztować dodatkowa pomoc państwa udzielana w związku z pandemią koronawirusa. Należy się jednak spodziewać zwiększonych obciążeń dla budżetu sięgających miliardów euro miesięcznie.

    SPD do tej pory sprzeciwiała się niektórym pomysłom, które wysuwa teraz Altmaier. Jednak Bernd Westphal, rzecznik ds. polityki gospodarczej we frakcji SPD w Bundestagu, deklaruje obecnie poparcie dla planowanych zmian.

    Aktualne programy pomocowe w Niemczech

    W osobnym artykule przygotowaliśmy informacje o aktualnych programach pomocowych dla firm w Niemczech: Pomoc dla firm w Niemczech z powodu koronawirusa.

    Źródło: www.faz.net

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x