14.08.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Największa kradzież sztuki w historii NRD: Po 40 latach odnalazły się skradzione obrazy!

Największa kradzież sztuki w historii NRD: Po 40 latach odnalazły się skradzione obrazy!

Największa kradzież sztuki w historii NRD: Po 40 latach odnalazły się skradzione obrazy!

Cztery dekady po największej kradzieży sztuki w historii NRD, zaginione obrazy pojawiły się ponownie. Według informacji SPIEGEL, pięć dzieł dawnych mistrzów, które zostały skradzione z muzeum Schlossmuseum Gotha przez nieznanych sprawców w 1979 roku, od końca września znajdują się w laboratorium badawczym Rathgen przy Staatliche Museen Berlin. Tam są one obecnie sprawdzane pod kątem autentyczności.

Tajne negocjacje burmistrza miasta Gotha

Poprzedziły to miesiące tajnych negocjacji między Knutem Kreuchem, burmistrzem Goty, a prawnikiem z południowych Niemiec, który specjalizuje się w przywracaniu do obiegu prawnego dzieł sztuki z wątpliwych źródeł. Prawnik stwierdził, że reprezentuje wspólnotę spadkobierców i zażądał kwoty 5,25 mln euro za pięć obrazów Fransa Halsa, Anthonisa van Dycka, Jana Brueghela (starszego), Jana Lievensa i Hansa Holbeina (starszego). W styczniu 1980 r. dyrektor Gemäldegalerie w Berlinie Wschodnim oszacował w ramach przeprowadzonej ekspertyzy wartość obrazów na 4,5 mln marek (zachodnich).

Policja kryminalna w Berlinie wszczęła śledztwo

Policja kryminalna w Berlinie wszczęła śledztwo przeciwko prawnikowi oraz dostarczycielowi obrazów, lekarzowi ze Wschodniej Fryzji pod zarzutem wymuszenia i paserstwa. Prawnik nie chciał komentować tych informacji, ze względu na „trwające śledztwo”.

W czwartek berlińska policja przeszukała biura i mieszkania podejrzanych i trzech świadków w całym kraju. Znaleziono dowody, które zostały zatrzymane i są obecnie analizowane. Nadal nie jest jasne, w jaki sposób obrazy weszły w posiadanie ich ostatniego właściciela.

źródło: spiegel.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x