Wyższe emerytury, obniżka VAT-u, zakaz dla ciężarówek… Oto jakie zmiany wejdą w Niemczech w życie od nowego miesiąca!

    Co się zmieni dla konsumentów w Niemczech od nowego miesiąca? Przede wszystkim skończy się ulga dla najemców związana z koronawirusem. Na emerytów czeka natomiast dobra wiadomość, a właściciele zwierząt spotkają się z nowymi wymaganiami. Nadchodzi też czas na większe zakupy, ponieważ VAT zostanie obniżony w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Jakie jeszcze zmiany prawne czekają Was w lipcu? Przeczytajcie poniższy artykuł, a będziecie na bieżąco!

    Obniżka podatku VAT w Niemczech

    Począwszy od 1. lipca przez pół roku obowiązywać będą stawki podatku obniżone odpowiednio z 19% do 16% i z 7% do 5%. Obniżka ta jest częścią pakietu, który uchwaliła wielka koalicja. W ten sposób państwo będzie miało do dyspozycji około 20 miliardów euro dochodów mniej z podatków.

    Obniżka podatku jest częścią drugiej Ustawy o Pomocy Podatkowej w związku z koronawirusem, która obejmuje również ulgi podatkowe dla firm, zwiększenie ulgi podatkowej dla samotnych rodziców oraz jednorazową premię na dziecko w wysokości 300 euro.

    Więcej na temat obniżki, która zacznie obowiązywać już od jutra możecie przeczytać tutaj.

    Wyższe emerytury w Niemczech

    Około 21 milionów emerytów w Niemczech otrzyma od 1. lipca więcej pieniędzy. Emerytura wzrośnie o 3,45% w zachodnich Niemczech i o 4,20% w Niemczech wschodnich. W rezultacie wysokość emerytur wschodnich przybliży się do zachodnich.

    Tak zwana standardowa emerytura wzrośnie o 51,37 euro do 1.538,55 euro na zachodzie i o 60,30 euro do 1.495,35 euro na wschodzie. Jednak mało kto otrzyma taką emeryturę, ponieważ wymagany jest staż pracy 45 lat, gdzie co roku wypłacane było wynagrodzenie średnie krajowe i od tego odprowadzane były co roku składki.

    Przejrzystość w handlu online

    Platformy internetowe, takie jak Amazon, Verivox czy Check24, będą musiały w przyszłości ujawnić swoje kryteria rankingowe sprzedawcom detalicznym. Tego właśnie wymaga rozporządzenie w sprawie europejskiej platformy dla przedsiębiorstw (rozporządzenie P2B), które wchodzi w życie 12. lipca.

    Tym samym osoba zarządzająca platformą musi w zrozumiały sposób wyjaśnić, dlaczego produkty i usługi pojawiają się wyżej lub niżej na liście wyników i czy możliwe jest odpłatne wywieranie wpływu na wyniki w rankingu. Ogólne warunki muszą również określać, kiedy handlowcy mogą mieć zablokować dostęp. Nowe przepisy nie mają wpływu na rankingi konsumentów.

    Jak informuje portal porównawczy Check24, rankingi pozostają niezmienione. Zostały wykonane ściśle według reguł matematycznych – sortowanie opiera się wyłącznie na cenie.

    „Ponadto klienci mają możliwość dostosowania sortowania, na przykład według funkcjonalności lub ocen klientów”, wyjaśnia Check24. Dodaje też, że nie ma u nich wpisów sponsorowanych.

    Wymogi w zakresie koronawirusa i zwierząt domowych

    „Nie ma dowodów na to, że ludzie zarażają się koronawirusem od zwierząt domowych”, wyjaśnia Minister Rolnictwa Julia Klöckner (CDU).

    Niemniej jednak 3. lipca Bundesrat ma wprowadzić wymóg rejestracji zwierząt domowych zakażonych koronawirusem, który powinien następnie zostać szybko wdrożony w życie. Według Julii Klöckner, obecnie na świecie jest tylko 15 zgłoszonych zakażeń koronawirusem u zwierząt.

    Prowadzenie rejestru zarażonych zwierząt jest warunkiem niezbędnym zapobiegania i wczesnej kontroli wirusa. Nie ma jednak obowiązku wykonywania testów prewencyjnych u zwierząt domowych – test jest użyteczny tylko wtedy, gdy zwierzęta mają objawy kliniczne.

    Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

    Zakaz poruszania się pojazdów ciężarowych po autostradach

    Rozporządzenie w sprawie podróży wakacyjnych obowiązuje w Niemczech od 1. lipca i ważne jest do 31. sierpnia. W tym okresie zakaz dotyczący poruszania się po niemieckich autostradach samochodów ciężarowych w niedziele i święta zostanie rozszerzony o soboty w godzinach od 7:00 do 20:00. W tym czasie ciężarówki powyżej 7,5 tony nie mogą jeździć po autostradach.

    Nowy obowiązek – asystent skrętu dla długich ciężarówek

    Asystent skrętu dla ciężarówek będzie obowiązkowy w UE dopiero od 2022 r. dla nowych typów pojazdów, a dwa lata później dla wszystkich istniejących modeli. Ale w przypadku nowo zarejestrowanych długich ciężarówek asystent skrętu w Niemczech jest obowiązkowy już od lipca 2020 r.

    Długie ciężarówki to ciężarówki o długości od 18,75 do 25,25 metra. Tak więc od jutra obowiązkowy będzie asystent skrętu, który ostrzega kierowcę przed innymi użytkownikami drogi w jego martwym polu oraz migające boczne światła pojazdu.

    Nowe regulacje mają na celu zapobieganie poważnym wypadkom na skrzyżowaniach, m. in. z rowerzystami. Według statystyk, 40 rowerzystów rocznie ginie w Niemczech właśnie w ten sposób.

    Koniec z ochroną najemcy w związku z koronawirusem

    Od kwietnia do końca czerwca obowiązywała specjalna ochrona przed wypowiedzeniem mieszkania dla najemców, którzy mieli trudności finansowe z powodu korona-kryzysu i dlatego nie byli już w stanie płacić czynszu. Teraz ten specjalny przywilej wygasa.

    Minister Sprawiedliwości Christine Lambrecht (SPD) chciała przedłużyć rozporządzenie o kolejne trzy miesiące do końca września, ale 26. czerwca stało się jasne, że przedstawiciele Unii w rządzie nie chcą tego zrobić.

    Od lipca ponownie obowiązywać będzie stara regulacja, która umożliwia wynajmującemu wypowiedzenie najemcy mieszkania bez uprzedzenia, jeżeli najemca nie zapłaci czynszu dwa razy z rzędu. Ponadto zawieszony czynsz należy zapłacić do 30. czerwca 2022 r. W przeciwnym razie wynajmujący może rozwiązać umowę.

    Źródło: www.welt.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x