Nabożeństwa kościelne, wesela, demonstracje – w Berlinie znów można się spotykać

    Coraz więcej krajów związkowych łagodzi rygorystyczne środki wprowadzone w ostatnich tygodniach w celu powstrzymania pandemii koronawirusa. Berlin nie jest wyjątkiem: od maja mieszkańcy będą mogli ponownie spotykać się w grupach, pod warunkiem przestrzegania zasad higieny.

    Berliński Senat złagodził niektóre obostrzenia wprowadzone w czasie kryzysu koronawirusowego i zniósł restrykcyjny zakaz zgromadzeń. Burmistrz Michael Müller określił to mianem pierwszej fazy łagodzenia dotkliwych, surowych ograniczeń. Jednocześnie podkreślił, że sytuacja jest nadal niestabilna, nie ma więc mowy o powszechnym „odwołaniu alarmu”.

    Nawet 20 osób może spotkać się na spotkaniu prywatnym lub rodzinnym, o ile mają ku temu uzasadnione powody. Tym samym, ceremonie pogrzebowe, chrzty lub wesela znów będą mogły się odbywać. Od 4 maja dozwolone będą również nabożeństwa kościelne, spotkania i festyny organizowane na wolnym powietrzu. Może w nich uczestniczyć do 50 osób – pod warunkiem, że przestrzegane będą przepisy dotyczące higieny.

    Senat zadecydował jednocześnie, że duże imprezy kulturalne i sportowe, z udziałem ponad 5.000 osób, pozostaną zabronione do 24 października. Wydarzenia gromadzące ponad 1.000 uczestników będą mogły znów się odbywać dopiero po 31 sierpnia.

    Kluby, teatry, opery i obiekty kulturalne również muszą pozostać zamknięte do końca lipca. Tylko berlińskie muzea mogą zostać ponownie otwarte z dniem 4 maja. Działalność mogą wznowić także miejskie biblioteki, przynajmniej częściowo. Na początek możliwe będzie korzystanie z wypożyczalni. Poszczególne instytucje mogą korzystać z przepisów łagodzących dotychczasowe obostrzenia tylko wtedy, gdy spełnią wymogi dotyczące higieny i zachowania minimalnych odległości, które obowiązywały w czasie kryzysu koronawirusowego.

    „Nie możemy dopuścić do drugiej fali zakażeń”

    „Zasadą pozostaje, że każda osoba jest zobowiązana ograniczyć do minimum kontakt fizyczny i społeczny z innymi ludźmi oraz zachowywać minimalny dystans 1,50 metra”, powiedział burmistrz Berlina Michael Müller. Podkreślił też, że należy zachować czujność, aby nie dopuścić do ponownego zwiększenia dynamiki wzrostu zachorowań.

    Dlatego od przyszłego tygodnia berlińczycy będą musieli nosić maski ochronne w autobusach, pociągach podmiejskich i w metrze. Obowiązek ten ma na celu ograniczenie ryzyka przenoszenia koronawirusa. W przeciwieństwie do kilku innych niemieckich krajów związkowych, nie będzie to jednak dotyczyło sektora handlu detalicznego. W sklepach, jak również w przypadku kontaktu z osobami z grupy podwyższonego ryzyka, stosowanie takiego środka ochronnego jest jedynie „zdecydowanie zalecane”. W celu zasłonięcia ust i nosa można używać nie tylko zwykłych masek chirurgicznych, czy uszytych samodzielnie, ale także chust lub szali.

    Według Müllera, w transporcie publicznym nie da się egzekwować przepisów dotyczących odległości i ograniczeń dostępu, jak to ma miejsce w przypadku sklepów, stąd konieczność wprowadzenia obowiązku noszenia masek. Osoby, których nie stać na zakup maseczek, będą mogły odebrać je bezpłatnie w specjalnie wyznaczonych punktach dystrybucji. Na razie nie przewiduje się nakładania kar pieniężnych na berlińczyków za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia masek ochronnych w środkach transportu publicznego. Müller wyjaśnił, że według Senatu nie będzie takiej konieczności, aczkolwiek wszystko zależy od podejścia mieszkańców, sytuacja będzie więc monitorowana.

    Źródło: n-tv.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x