Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Minister Spahn odmówił 102 osobom eutanazji!

    Minister Spahn odmówił 102 osobom eutanazji!

    Minister Spahn odmówił 102 osobom eutanazji!

    Zgodnie z raportem wewnętrznym, niemiecki minister zdrowia, Jens Spahn (CDU), zadbał o to, że ciężko chorzy pacjenci nie zostali poddani eutanazji. Zgodnie z zaleceniem Spahna odrzucono 102 podania.

    Każde podanie o eutanazję powinno zostać rozpatrzone indywidualnie

    Każde podanie powinno zostać rozpatrzone indywidualnie. Najwyraźniej Federalne Ministerstwo Zdrowia traktuje zorganizowaną eutanazją w niezwykle restrykcyjny i nieprzejrzysty sposób. Zgodnie z raportem przedstawionym przez „Tagesspiegel” Federalny Instytut ds. Medykamentów i Wyrobów Medycznych (BfArM), na osobiste polecenie federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, odrzucił ponad 100 wniosków o eutanazję, mimo że sądy nakazały zbadanie poszczególnych przypadków. BfArM poinformował gazetę, że w sumie w 102 przypadkach odmówiono poważnie chorym pacjentom dostępu do uśmiercających leków. W 31 innych przypadkach decyzja nadal nie zapadła. 24 pacjentów zmarło w okresie oczekiwania na rozpatrzenie podania.

    Minister Spahn zalecił odrzucenie wniosków o eutanazję

    „Tagesspiegel” donosi oprócz tego, że od 2017 r. władze w Bonn są zobowiązane do indywidualnego rozpatrywania każdego wniosku. W marcu 2017 roku Federalny Sąd Administracyjny orzekł w ostatniej instancji, że osoby ciężko chore w sytuacji bez wyjścia mogą w drodze wyjątku uzyskać zgodę BfArM na zakup uśmiercających leków. Niemniej jednak minister Spahn poinstruował BfArM, który podlega jego jurysdykcji, aby odrzucał wnioski o przeprowadzenie eutanazji. „Tagesspiegel” już jakiś czas temu zarzucał ministerstwu brak przejrzystości w kwestii eutanazji i jak się teraz okazuje miał rację.

    Niebawem zapadnie przełomowa decyzja

    Pod koniec lutego Federalny Trybunał Konstytucyjny wyda przełomową decyzję dotyczącą zakazania zorganizowanej eutanazji, która mogłaby mieć wpływ na przyszłe decyzje Spahna. Uprzednio tajny ministerialny projekt ustawy o postępowaniu w Karlsruhe musi zostać teraz przez Ministerstwo Zdrowia ujawniony – na podstawie orzeczenia kolońskiego sądu administracyjnego.

    Sędziowie uznali, że publiczne informowanie o ustawie Spahna, która do tej pory była trzymana w tajemnicy, może mieć „pozytywny wpływ”  na działalność rządu, zgodnie ze skargą „Tagesspiegel” (sygnatura akt 6 L 1280/19).

    źródło: n-tv.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x