14.07.2020

Czy muszę udać się na kwarantannę, jeśli wracam do Dolnej Saksonii?

Ostatnio dodane

Koronawirus w Niemczech: zakaz wyjazdu w przypadku lokalnych ognisk choroby?

Rząd federalny najwyraźniej planuje ostrzejszą formę stłumienia regionalnych ognisk koronawirusa. Jak informuje gazeta „Bild, planowana jest zdecydowanie szybsza reakcja...

Koronakryzys: Miliony Niemców boją się utraty pracy

Miliony ludzi w Niemczech martwi się o swoją pracę z powodu koronakryzysu. Wpływa to między innymi na zachowania konsumenckie....

Niemcy: Policja aresztowała dwóch Syryjczyków podejrzanych o zbrodnie wojenne

Prokurator generalny aresztował dwóch Syryjczyków, którzy wzięli rzekomo udział w egzekucji podpułkownika sił rządowych w Syrii w 2012 roku....

CSU: Kary za wykorzystywanie dzieci powinny na zawsze pozostać w rejestrze karnym

Wyroki skazujące za wykorzystywanie dzieci są w Niemczech obecnie usuwane z policyjnego zaświadczenia o niekaralności po dziesięciu latach. CSU...

Jak donosiliśmy wczoraj (czytaj tutaj), Wyższy Sąd Administracyjny (OVG) w Lüneburgu uchylił obowiązek kwarantanny w Dolnej Saksonii dla osób powracających do Niemiec. Rozporządzenie o kwarantannie zaskarżył prawnik, który ma domek letniskowy w południowej Szwecji, gdzie planuje wkrótce spędzić kilka dni urlopu. Sędziowie przyznali mu rację i zawiesili ogólnie obowiązującą kwarantannę w Dolnej Saksonii.

Czy muszę udać się na kwarantannę, jeśli wracam do Dolnej Saksonii?

Jak możemy przeczytać na tagesschau.de (link na końcu artykułu), kto obecnie podlega kwarantannie w Dolnej Saksonii, może ją opuścić, z powodu uchylenia przez sąd paragrafu 5 rozporządzenia dotyczyącego koronawirusa. Podstawa prawna nakazu kwarantanny została bowiem obalona przez sąd. Nie dotyczy to jednak osób objętych kwarantanną z innych powodów. np. takich, które mogły mieć kontatk z zarażonymi albo same wykazują objawy.

Na oficjalnej stronie Dolnej Saksonii również jest mowa o kwarantannie w przypadku podejrzenia (Verdacht). Nie ma mowy o przymusowej kwarantannie dla wszystkich powracających z zagranicy: www.niedersachsen.de.

Innymi słowy, kwarantanna obowiązuje dla wszystkich tych, przeciwko którym wydział zdrowia publicznego zarządził kwarantannę, ponieważ istnieje konkretne podejrzenie ryzyka zakażenia. W tym przypadku odpowiednie akty administracyjne mają nadal zastosowanie w chwili obecnej. Oczywiście, osoby, których to dotyczy, mogą również dokonać przeglądu prawnego takich aktów administracyjnych. Ale nie straciły one automatycznie ważności wraz z decyzją sądu w Dolnej Saksonii.

Więcej o kwarantannie w Niemczech przeczytacie tutaj: Kwarantanna w Niemczech.

Obowiązek rejestracji w urzędzie zdrowia w przypadku powrotu z obszaru ryzyka?

W swojej decyzji, która została przedłożona redaktorom prawnym ARD, sędziowie wyraźnie podkreślili, że istnieje możliwość nakazania kwarantanny, bez wpływu na wszystkich wjeżdżających do kraju – na przykład na podstawie określenia pewnych obszarów ryzyka.

Dla osób powracających z takich obszarów ryzyka, kwarantanna byłaby wtedy zgodna z prawem. Innym praktycznym sposobem byłoby ustanowienie obowiązku rejestracji w organach służby zdrowia. Organ ds. zdrowia mógł wówczas indywidualnie sprawdzić, czy spełnione są wymogi kwarantanny określone w ustawie o ochronie przed zakażeniami (IfSG) i wprowadzić kwarantannę.

NRW i Saar ogłosiły, że wkrótce zniosą obowiązek kwarantanny

Wyższy Sąd Administracyjny w Lüneburgu jest najwyższym sądem administracyjnym w Dolnej Saksonii. Decyzja, na mocy której sędziowie zawiesili obowiązek kwarantanny, odnosi się jedynie do odpowiedniego rozporządzenia w Dolnej Saksonii i dlatego ma zastosowanie jedynie do tego kraju związkowego. Nie dotyczy to zatem bezpośrednio osób powracających do innych krajów związkowych.

Jednak również inne kraje związkowe mają porównywalne regulacje w swoich rozporządzeniach ds. koronawirusa, w wielu przypadkach nawet identyczne sformułowania. Wynika to z faktu, że surowe przepisy dotyczące osób powracających były częścią wspólnej „drogi” uzgodnionej przez rząd federalny i kraje związkowe. Ustawa o ochronie przed zakażeniami (niem. Infektionsschutzhestez), która określa warunki kwarantanny, obowiązuje w całym kraju. Jest zatem przynajmniej możliwe, że sądy w innych krajach związkowych mogłyby orzekać podobnie, pod warunkiem że wpłyną odpowiednie skargi. Po wydaniu orzeczenia, Nadrenia Północna-Westfalia i Saara ogłosiły, że wkrótce zniosą obowiązek 14-dniowej kwarantanny.

źródło: www.tagesschau.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x