Wszystko na temat testów na koronawirusa w Niemczech!

    Każda osoba wjeżdżająca na teren Republiki Federalnej Niemiec i przebywająca w obszarze ryzyka w ciągu 14 dni przed wjazdem do Niemiec jest zobowiązana po wjeździe do domu lub do innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania i odizolować się tam na 14 dni. Nie dotyczy to sytuacji, gdy ktoś tylko przejechał przez obszar ryzyka i tam nie przebywał. Odpowiedzialny organ ds. zdrowia monitoruje obowiązek przeprowadzenia kwarantanny.

    Wyjątek stanowią między innymi osoby, które mogą przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa. Z tego artykułu dowiecie się wszystkiego na temat testów na koronawirusa w Niemczech!

    UWAGA: Tutaj przeczytacie, kto jest zwolniony z kwarantanny w Niemczech, jeśli nie może przedłożyć negatywnego wyniku testu na koronawirusa: Kto jest w Niemczech zwolniony z kwarantanny? Oto wyjątki!

    Z jakich krajów są w Niemczech uznawane są wyniki testów na koronawirusa? 

    Test na koronawirusa musi być przeprowadzony w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub w innym państwie wymienionym przez Instytut Roberta Kocha na stronie www.rki.de/covid-19-tests. Test musi być przeprowadzony nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem do Niemiec.

    Czy po wjeździe do Niemiec z obszaru ryzyka muszę sam zgłosić się do urzędu zdrowia (niem. Gesundheitsamt)?

    Każda osoba, która przebywała na obszarze ryzyka w okresie 14 dni przed wjazdem do Niemiec, musi zgłosić się po powrocie do Niemiec do właściwego urzędu zdrowia i podać adres, pod którym przebywa. Urzędy zdrowia można znaleźć za pomocą wyszukiwarki RKI: tools.rki.de.

    Czy podróżni z obszarów ryzyka muszą zrobić w Niemczech jeden lub dwa testy na koronawirusa?

    Podróżni z obszarów ryzyka, którzy nie mogą przedłożyć negatywnego wyniku testu na koronawirusa, muszą się poddać testowi na koronawirusa przy wjeździe na teren Niemiec na wniosek właściwych władz.

    Negatywny wynik testu może być odzwierciedleniem stanu pacjenta na dany moment (infekcja mogła wdać się krótko przed wyruszeniem do Niemiec i nie zostanie wychwycona przez test). W związku z tym zaleca się powtórzenie testu 5 do 7 dni po wykonaniu pierwszego. Powtórne badanie może być zlecone w indywidualnych przypadkach przez urząd zdrowia lub właściwe organy służby zdrowia w Niemczech.

    Jakie są konsekwencje pozytywnego wyniku testu na koronawirusa w Niemczech?

    Pozytywny wynik testu na koronawirusa oznacza, że dana osoba musi pozostać w izolacji przez 10 dni.

    Jakie są konsekwencje negatywnego wyniku testu?

    W większości krajów związkowych negatywny wynik testu oznacza, że kwarantanna domowa nie jest dłużej konieczna. W niektórych krajach związkowych konieczne jest jednak powtórzenie testu po kilku dniach.

    Niezależnie od wyniku badania, jeżeli typowe objawy COVID-19 (np. krótki oddech lub utrata zapachu lub smaku) wystąpią w ciągu 14 dni od powrotu z obszaru ryzyka, należy niezwłocznie poinformować o tym odpowiedzialny urząd zdrowia. Niejasne objawy powinny – nawet jeśli test był negatywny – być niezwłocznie omówione z lekarzem.

    Gdzie w  Niemczech można zrobić test na koronawirusa?

    Jeśli to możliwe, podróżni z obszarów ryzyka powinni poddać się testom na lotnisku i w portach.

    Jeśli test nie jest tam możliwy, może go również przeprowadzić lekarz pierwszego kontaktu po uprzednim telefonicznym zawiadomieniu. Oprócz tego służba medyczna pod numerem 116 117 poinformuje dokładnie o miejscu, w którym może zostać przeprowadzony test.

    Czy test na koronawiursa w Niemczech jest bezpłatny?

    Możliwość bezpłatnych testów dla osób podróżujących z obszarów nie objętych ryzykiem zakończyła się pod koniec okresu wakacyjnego, mianowicie 15 września 2020 r. Osoby, które w przeciągu ostatnich 14 dni przebywały na terenach uznanych za obszary ryzyka, mogą w Niemczech wykonać bezpłatny test na koronawirusa w ciągu dziesięciu dni od powrotu do Niemiec. W związku z tym, że Polska jest dla Niemiec aktualnie obszarem ryzyka, to Polacy przybywający do Niemiec mogą się poddać testowi za darmo (oczywiście należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne).

    Jak sprawdza się, kto jest zobowiązany do poddania się testowi na koronawirusa?

    Podróżni z obszarów ryzyka są zobowiązani do zgłoszenia się do właściwego urzędu zdrowia niezwłocznie po powrocie do Niemiec oraz do udzielenia informacji o ewentualnych objawach i poddanie się testowi na koronawirusa.

    Jednak przed przybyciem na teren Niemiec z obszaru ryzyka, w samolotach, statkach, pociągach i autokarach należy wypełnić tzw. karty wyjazdowe. Karty te zawierają między innymi informacje o objawach i istniejących wynikach badań, jeśli został już przeprowadzony test na koronawirusa. Karty wyjazdowe są zbierane i przekazywane urzędowi ds. zdrowia w miejscu zamieszkania lub przeznaczenia podróżnych w Niemczech (o ile nie został już zarejestrowany negatywny wynik testu). Te lokalne władze przeprowadzają następnie kontrole na miejscu w celu monitorowania kwarantanny.

    W jaki sposób egzekwowany jest obowiązek badań – czy możliwe są badania obowiązkowe?

    W Niemczech nie planuje się obowiązkowych testów. Jednak każdy, kto jako podróżny przybywający z obszaru ryzyka nie zaakceptuje testu na żądanie w ciągu 14 dni od powrotu z obszaru ryzyka, musi liczyć się z karą grzywny.

    W jaki sposób dział zdrowia publicznego dowiaduje się, że ktoś uzyskał pozytywny wynik badań i musi zostać poddany kwarantannie?

    W przypadku badań, które są przeprowadzane w Niemczech, istnieje tak zwany wymóg zgłoszenia laboratoryjnego. Oznacza to, że laboratoria w Niemczech muszą zgłaszać pozytywne wyniki testów na koronawirusa do właściwego działu zdrowia publicznego.

    Jak dział zdrowia publicznego dowiaduje się o negatywnym wyniku testu? Czy lekarz zgłasza to do urzędu zdrowia? Czy osoba badana otrzymuje pokwitowanie i sama zgłasza się do działu zdrowia publicznego?

    Negatywne wyniki badań nie są zgłaszane przez laboratoria władzom sanitarnym. W związku z tym negatywny wynik testu musi zostać udowodniony przez podróżnych przybywających z obszaru ryzyka za pomocą zaświadczenia o badaniu wydanego przez lekarza na wniosek właściwego organu ds. zdrowia lub innej instytucji określonej przez dany kraj.

    Jak są przeprowadzane kontrole przy wjeździe do Niemiec samochodem lub pociągiem?

    Właściwe organy mogą przeprowadzać kontrole na miejscu w pobliżu granicy. Mogą one przekazać dane podróżnych organom służby zdrowia w miejscu przeznaczenia (przynajmniej w przypadku nie posiadania przez kontrolowaną osobę negatywnego wyniku testu).

    W jaki sposób podróżni z obszarów ryzyka dowiadują się, że muszą wykonać test?

    Podróżni przybywający z obszarów ryzyka są informowani o zobowiązaniach przez przewoźników (np. w pociągu lub w samolocie) w ruchu międzynarodowym. Ponadto Federalne Centrum Oświaty Zdrowotnej będzie udzielało informacji o obowiązku przeprowadzania badań, a na drogach w pobliżu granicy, na lotniskach, w portach i na dworcach kolejowych znajdują się tablice informacyjne.

    Czy istnieją sankcje? Jak one konkretnie wyglądają?

    W przypadku naruszenia wyżej wymienionych obowiązków zgłaszania, akceptowania testów na koronawirusa lub krajowej kwarantanny, odpowiedzialne władze lokalne mogą nałożyć wysokie grzywny.

    Od kiedy obowiązuje nowy obowiązek przeprowadzania testów na koronawirusa w Niemczech?

    Obowiązek przeprowadzania testów wszedł w życie 8 sierpnia 2020 r. i dotyczy osób wjeżdżających do kraju z obszarów ryzyka.

    Dlaczego podróżni z innych obszarów nie muszą być w Niemczech testowani?

    Zgodnie z ustawą o ochronie przed zakażeniami, obowiązek przeprowadzania badań może dotyczyć jedynie wjazdów z obszarów, w których rząd federalny uważa, że istnieje zwiększone ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Rząd federalny stale sprawdza, które obszary mają być klasyfikowane jako obszary ryzyka. Aktualna lista obszarów ryzyka jest publikowana przez Instytut Roberta Kocha.

    źródło: www.bundesgesundheitsministerium.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    19 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    19 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Krzysiek

    Czy podane wyjątki obowiązują we wszystkich krajach związkowych? Czy, niektóre kraje związkowe mogły zaostrzyć regulacje?

    Krzysztof

    O tym decydują TYLKO landy a podany link to tylko zalecenie rządu federalnego. Trochę mylące.

    Franki

    Dzień dobry,
    a jak się ma sytuacja w przypadku:

    1. Osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i świadczących regularne usługi na rzecz firmy niemieckiej? Czy one są również zwolnione z odbywania kwarantanny?
    2. Osób świeżo delegowanych do pracy w Niemczech (z podpisaną już umową o pracę). Czy tu również można mówić o wyjątku?

    Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia.
    Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam

    lukasz

    Podłączam się do wątku.

    Zuza

    Co z osobami, które tylko przejeżdżają przez Niemcy. Np. Z Holandii do Polski i z Polski do Holandii. Też muszą robić testy? 🤔

    Ostatnio edytowane 3 lat temu przez Zuza
    Adrianna

    Witam,

    Orientujecie się Państwo czy do organu zdrowia należy zgłosić się osobiście aby podać adres, czy można też drogą mailową lub telefonicznie?

    Artur

    Witam,

    Nawet powinno się drogą mailową podać imię, nazwisko i adres gdzie się przebywa. Oraz wynik testu.

    Andrzej

    czy jak w poniedziałek lece samolotem do pracy w Niemczech musze iść na kwarantanne czy potrzebne jest zaświadczenie pracodawcy!!!

    Ewelina

    Mam pytanie bo już się gubię w tym wszystkim. Mój mąż wybiera się do Polski dziś ponieważ ojciec jest w ciężkim stanie i chce jeszcze przed śmiercią go zobaczyć. Mąż pracuje w Niemczech . Czy po powrocie musi mieć kwarantanne i zrobić test. Bardzo proszę o informację

    Piotr

    Jade do Berlina na lotnisko po żoné,która przylatuje z Anglii I wracam w tym samym dniu do Polski czy muszę mieć przy sobie wynik tests na covid19

    Tomasz

    W najblizszym czasie mam dluższy urlop więc po powrocie z Polski czeka mnie kwarantanna lub zrobienie testu.
    Proszę o informację ktora ze stron na chwilę obecną pokrywa ( nie mały) koszt testu ( państwo czy ja ?)

    tes

    Przeciez jest wyraznie napisane ze do 10 dni po powrocie z obszaru ryzyka mozesz wykonac test w Niemczech za darmo jesli jestes ubezpieczony w tym kraju.

    Sebastian

    Czy po przyjeździe do Niemiec z negatywnym wynikiem testu zrobionym w PL, muszę to i tak zgłosić w Gesundheitsamt?

    KrasnalElektryczny

    Jestem w Niemczech , wykonano mi test i wyszedł pozytywnie .. i teraz musze przebywac na kwarantannie 10 dni …ale od kiedy 10 dni … od dnia zrobienia testu ? od dnia uzyskania wyniku ? …test miałem zrobiony we wtorek a informacje o wyniku dostałem w piątek … i juz nie wiem kiedy moge wyjsc …

    Katarzyna

    Nie przebywałam zagranicą. Od kilku dni źle się czuje. Czy mogę robić bezpłatny test na cowid i gdzie w Berlinie. Jestem samotna matka 19 miesięcznego dziecka. Co w takich przypadkach trzeba zrobić? Czy, abikra mi dziecko. Gdzie uzyskać pomoc,

    Janina

    W jakich landach trzeba powtarzać test jak jest negatywny

    Tomas

    Zrobiłem test i gdzie wysłać wyniki

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    19
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x