Koronawirus: Oto jakie obostrzenia obowiązują w popularnych krajach urlopowych!

    Można już swobodnie wjechać do większości krajów europejskich. Jednak w każdym z nich obowiązują inne przepisy związane z pandemią koronawirusa. Nadal obowiązują oficjalne ostrzeżenia dotyczące podróży do Szwecji, Norwegii i Finlandii, a wycieczki do Wielkiej Brytanii nie są zalecane. Tegoroczne wakacje mogą wyglądać nieco inaczej niż dotychczas.

    Przedstawiamy przegląd obowiązujących przepisów w poszczególnych krajach (stan na 10 lipca 2020 r.).

    Belgia

    Królestwo jest już otwarte dla turystów z Niemiec. Obowiązek kwarantanny nie ma zastosowania dla niemieckich urlopowiczów – w życiu codziennym obowiązują jednak podstawowe przepisy dotyczące higieny, takie jak utrzymanie odległości. W transporcie publicznym należy nosić maskę zasłaniającą nos i usta. Restauracje, kawiarnie, hotele i muzea są już ponownie otwarte. W niektórych miejscach (szczególnie na wybrzeżu Morza Północnego) obowiązują dodatkowe zasady: wczasowicze i mieszkańcy muszą zarejestrować się na wizyty na plaży, na przykład w popularnej Ostendzie. Liczba zakażeń w kraju od kilku tygodni utrzymuje się na niskim poziomie.

    Bułgaria

    W przypadku turystów z większości krajów UE – w tym z Niemiec – nie ma ograniczeń dotyczących wjazdu do kraju, ani wymagań odnośnie kwarantanny. Jednak do tej pory liczba turystów była dość niska – piaszczyste plaże i promenady są tu zaskakująco puste. Wiele dużych hoteli jest nadal zamkniętych. Hotele, które są już otwarte, dostosowały się do środków ochrony przeciwwirusowej – takich jak większa odległość między stołami i krzesłami w restauracjach czy na przyhotelowych plażach. Ze względu na szybko rosnącą liczbę przypadków zachorowań na koronawirusa, noszenie maseczki zasłaniającej nos i usta jest obowiązkowe we wszystkich zamkniętych przestrzeniach. Od 10 lipca dyskoteki i bary mogą otwierać się tylko na zewnątrz i przyjmować jedynie połowę gości.

    Dania

    Po tym, jak Duńczycy byli jednym z pierwszych narodów w Europie, którzy zamknęli swoje granice dla cudzoziemców, niemieccy podróżnicy mogą już ponownie wjechać do Danii. Jedyny warunek: należy zarezerwować minimum sześć noclegów w kraju. Wyjątki od tej zasady dotyczą m.in. Niemców, którzy są właścicielami domu letniego na terenie Danii, chcą odwiedzić swoich partnerów w tym kraju lub mieszkają w Szlezwiku-Holsztynie. W Danii sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo pozytywna, a liczba nowych infekcji jest niska. Restauracje, kawiarnie i sklepy są otwarte od maja, nie ma też obowiązku noszenia maski ochronnej. Duńczycy nadal utrzymują zamkniętą granicę ze Szwecją. Wjazd jest możliwy tylko dla osób z niektórych szwedzkich regionów przygranicznych.

    Finlandia

    Kraj na dalekiej północy otworzył się dla turystów z krajów bałtyckich i większości Skandynawii, z wyjątkiem Szwecji zaledwie miesiąc temu. Od 13 lipca nie będą już obowiązywać ograniczenia podróżowania dla turystów z kilku kolejnych krajów – m.in. z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jednak nadal obowiązuje ostrzeżenie o podróży Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

    Francja

    Turyści z Niemiec mogą bez problemu wjechać do Francji. Kwarantanna lub specjalne dokumenty nie są już wymagane. Sytuacja w całym kraju jest obecnie dość spokojna – liczba nowych infekcji jest stała. Maski są obowiązkowe w transporcie publicznym. Sklepy i inne obiekty decydują, czy nanoszą nakaz noszenia masek. Muzea i zabytki zostały ponownie otwarte w Paryżu – bilety zazwyczaj należy wcześniej zarezerwować online. Plaże w kraju są znów otwarte. Wiele restauracji w Paryżu powiększyło swoje tarasy, aby ludzie mogli zachować wystarczającą odległość między sobą.

    Grecja

    Turyści z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, a także większości krajów UE mogą swobodnie wjechać do Grecji. Jednak wszyscy muszą zarejestrować się elektronicznie co najmniej 48 godzin przed przyjazdem, wskazując, w jakich krajach byli wcześniej i gdzie będą w Grecji. Algorytm następnie oblicza, czy któryś z podróżnych musi przejść test na koronawirusa po przybyciu. Jeśli wynik testu jest pozytywny, należy poddać się 14-dniowej kwarantannie w specjalnie zaprojektowanych, izolowanych pokojach hotelowych. Grecja pokryje koszty. Kraj nadal ma bardzo niski wskaźnik infekcji w porównaniu do innych krajów europejskich. Maski są obowiązkowe we wszystkich środkach transportu publicznego i szpitalach. Zaleca się również, aby zachować odległość co najmniej 1,5 metra od innych ludzi.

    Wielka Brytania

    W przypadku letnich wakacji Anglia złagodziła przepisy dotyczące kwarantanny. Odwiedzający m.in. z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch nie będą już musieli izolować się przez 14 dni. Nowe rozporządzenie dotyczy w sumie ponad 70 krajów i terytoriów zamorskich, które według brytyjskiego rządu mają kontrolę nad pandemią koronawirusa w swoich krajach. Podczas wakacji wskazana jest jednak ostrożność: w Wielkiej Brytanii najwięcej osób w Europie zmarło z powodu Covid-19.

    Irlandia

    Podróż do Irlandii również jest już możliwa. Jednak w przypadku podróży z innego kraju należy poddać się 14-dniowej kwarantannie. Powinno się to jednak zmienić w lipcu. Wtedy – podobnie jak w Anglii – wymóg izolacji nie będzie dotyczył osób przybywających z krajów o niskiej liczbie nowych infekcji. Rząd w Dublinie planuje opublikować odpowiednią „bezpieczną listę krajów” 20 lipca. Powinna być ona aktualizowana co dwa tygodnie.

    Islandia

    Wyspa na północnym Atlantyku, która jest silnie uzależniona od turystyki, od połowy czerwca daje turystom możliwość wykonania testu na koronawirusa bezpośrednio po przybyciu na wyspę. Islandzki rząd chce tym samym dać międzynarodowym turystom alternatywę dla 14-dniowej kwarantanny. Nic więc nie stoi na przeszkodzie do wypoczynku między lodowcami a gejzerami: restauracje i hotele są otwarte, maski nie są obowiązkowe. Utrzymanie odległości jest również łatwiejsze na wyspie niż gdziekolwiek indziej: Islandia ma tylko 360 000 mieszkańców, a prawie jedną trzecią powierzchni Niemiec.

    Włochy

    Podróżni z UE lub strefy Schengen mogą wjechać do Włoch bez ograniczeń. W przeciwieństwie do gości spoza UE nie muszą się też poddawać kwarantannie. Można też swobodnie poruszać się po kraju. Liczba infekcji nieznacznie wzrosła, co wywołało niepokój. Nowe ogniska choroby ograniczają się jednak do lokalnych, mniejszych źródeł. Maski są obowiązkowe w sklepach, pociągach i innych zamkniętych pomieszczeniach. Na plażach należy przestrzegać zasad odległości.

    Chorwacja

    Chorwacja zezwala Niemcom na wjazd do kraju bez jakiegokolwiek konkretnego powodu. Relaks na chorwackich plażach możliwy jest od początku czerwca także dla obywateli 9 innych krajów Unii Europejskiej: Austrii, Słowenii, Czech, Słowacji, Polski, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii. Obywatele tych krajów muszą jedynie podać miejsce, w którym będą przebywać. Powinno to ułatwić dotarcie do nich, jeśli w ich okolicy pojawiłyby się ogniska zachorowań na koronawirusa.

    Luksemburg

    Na granicach z Luksemburgiem nie ma kontroli ani ograniczeń wjazdu. Maski są obowiązkowe w lokalnym transporcie publicznym. W sklepach i obiektach użyteczności publicznej, takich jak muzea, należy zachować odległość minimum dwóch metrów. W hotelach i restauracjach należy nosić maskę.

    Malta

    Na Malcie obywatele z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i wielu innych krajów w Europie, które zostały sklasyfikowane jako „bezpieczne” zazwyczaj mogą wjechać na wyspę bez ograniczeń, chyba że w ciągu ostatnich 14 dni przebywali poza tymi „bezpiecznymi” krajami. Podczas kontroli w dniu przyjazdu na Maltę służby mierzą turystom temperaturę ciała. Jeśli wynosi 37,2 stopni Celsjusza lub więcej, przeprowadzany jest test na koronawirusa.

    Holandia

    Wakacje w Holandii są znów możliwe. „Turyści z krajów o niskim ryzyku są tego lata mile widziani w Holandii”, pisze rząd. Władze ostrzegają jednak, że zakwaterowanie należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Dotyczy to również restauracji, muzeów i wielu innych atrakcji. Liczba infekcji nadal maleje, a sytuacja zdecydowanie się poprawiła. Niemniej jednak podstawową zasadą w życiu publicznym, w tym w sklepach i na plażach pozostaje: bezpieczna odległość 1,5 metra. Maska jest obowiązkowa w transporcie publicznym. Turyści powinni unikać korzystania z autobusu, pociągu i metra w godzinach szczytu.

    Norwegia

    Norwegia chce zezwolić obywatelom Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen na swobodny wjazd od 15 lipca, pod warunkiem, że sytuacja koronawirusa w danym kraju uznana jest za opanowaną. Do tego czasu norweski urząd ds. zdrowia powinien sporządzić listę krajów i regionów. Ponieważ niemieckie dane dotyczące zachorowań są stabilne i niskie, droga do norweskiego fiordu będzie prawdopodobnie otwarta dla obywateli Niemiec. Nie jest to jednak jeszcze do końca pewne – dlatego ostrzeżenie o podróży Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nadal obowiązuje.

    Austria

    Każdy, kto pochodzi z powiatu Gütersloh, musi spodziewać się kontroli na obszarze przygranicznym i powinien wykazać ujemny wynik testu na koronawirusa. Poza tym jednym regionem Niemcy mogą swobodnie wjeżdżać do Austrii.

    W większości wakacyjnych regionów Austrii nie obowiązują prawie żadne ograniczenia w związku z pandemią. Należy zachować minimalną odległość, zwłaszcza podczas pływania i wędrówek. Jedynym miejscem, w którym obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, jest Górna Austria. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja jest pod kontrolą.

    Polska

    Od 13 czerwca kraj otworzył swoje granice dla wszystkich sąsiadujących krajów UE. Imigranci z krajów UE i Polski nie muszą podlegać kwarantannie. Hotele, centra handlowe, restauracje i kawiarnie są otwarte. To samo dotyczy salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Baseny i siłownie również mogą działać. Połączenia kolejowe między Niemcami a Polską zostały wznowione pod koniec czerwca. Od 1 lipca polska linia lotnicza LOT lata na trasach międzynarodowych.

    Portugalia

    Obecnie w Portugalii maleje liczba nowych infekcji. Jednak lokalne ogniska znów się pojawiają. Niektóre miejsca nadal się niedostępne lub objęte kwarantanną. Nie ma to wpływu na centrum stolicy, popularne wśród turystów. Ogólnie rzecz biorąc, w Portugalii obowiązują te same zasady, co w Hiszpanii – na wjeździe do kraju mierzona jest temperatura.

    Rumunia

    Obywatele UE mogą swobodnie wjeżdżać do Rumunii. Obecnie nie ma wymogu kwarantanny. W zamkniętych przestrzeniach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maski i utrzymywania odległości. Wszelkie imprezy kulturalne odbywają się tylko na zewnątrz. Jednak liczba infekcji obecnie szybko rośnie.

    Szwecja

    Szwedzi nadal muszą radzić sobie ze stosunkowo wysokimi liczbami zachorowań, pomimo spadającej liczby zgonów. Tym samym, nie będą mogli podróżować tak swobodnie jak zwykle w Skandynawii i Europie. Z drugiej strony szwedzkie granice są otwarte dla obywateli UE – podróż samolotem, promem lub samochodem jest możliwa, a na terenie kraju nie ma żadnych ograniczeń. Jednak niemieckie ostrzeżenie o podróży nadal obowiązuje.

    Szwajcaria

    Do Szwajcarii można bez problemu wjechać ze wszystkich krajów Schengen, z wyjątkiem Szwecji. Należy jednak zachować ostrożność – osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywały w krajach uznanych za „ryzykowne” muszą poddać się kwarantannie. Są to między innymi Szwecja, Serbia, USA, Rosja, Izrael czy RPA. Maseczki zasłaniające usta i nos są obowiązkowe w transporcie publicznym i kolejkach linowych.

    W hotelach, restauracjach i muzeach obowiązują nadal zasady dotyczące utrzymania odległości i higieny. W przeciwieństwie do większości innych krajów europejskich, wiele klubów i dyskotek jest tu ponownie otwartych. W klubach i barach, a także na imprezach może znajdować się maksymalnie 100 osób.

    Słowacja

    Niemcy mogą wjechać na Słowację bez ograniczeń. Koronawirus prawie nie dotknął tego kraju, dlatego złagodzono nałożone surowe obostrzenia. W transporcie publicznym, sklepach i restauracjach należy nosić maseczkę zasłaniającą nos i usta. Podczas wydarzeń kulturalnych organizatorzy muszą zapewnić wystarczającą odległość między widzami.

    Słowenia

    Kraj UE między Alpami a Adriatykiem pozwala podróżującym z Niemiec i kilku innych krajów europejskich na wjazd bez ograniczeń. Ponadto turyści mogą podróżować przez mały kraj także przejazdem. Słowenia służy jako kraj tranzytowy dla wczasowiczów z Niemiec, którzy podróżują do Chorwacji własnym samochodem.

    Hiszpania

    Od 21 czerwca turyści z UE i krajów strefy Schengen mogą wjeżdżać do Hiszpanii bez ograniczeń. Przed rozpoczęciem podróży należy wypełnić formularz online, w którym trzeba podać swoje imię i nazwisko, numer paszportu, dane lotu i adres e-mail. Podróżny otrzymuje następnie kod QR, który należy podać przy wjeździe do kraju. Następnie przeprowadzana jest wizualna kontrola stanu zdrowia i mierzona jest temperatura – nie może być ona wyższa niż 37,5 stopnia Celsjusza.

    W całym kraju maseczki ochronne są obowiązkowe w przypadku korzystania z lokalnego transportu publicznego i zamkniętych przestrzeni publicznych. Jeśli nie można zachować minimalnej odległości półtora metra – na przykład na pełnych nadmorskich promenadach lub w strefach dla pieszych –również należy nosić maskę. Na plaży i basenie można pozostać bez maski. W Katalonii i jej turystycznej metropolii Barcelonie nakaz noszenia masek obowiązuje cały czas. Od poniedziałku Baleary chcą również wprowadzić wymóg noszenia maski – z wyjątkiem basenów i plaż. Według doniesień medialnych za naruszenie obowiązku noszenia maski grozi kara pieniężna w wysokości 100 EUR.

    Republika Czeska

    Niemcy mogą ponownie wjechać do Czech od początku czerwca. Kwarantanna lub ujemny test koronowy nie są wymagane. Wymóg dotyczący maski obowiązuje obecnie tylko w metrze w Pradze oraz w mieście Karwina na dalekim wschodzie kraju, gdzie ostatnio pojawiło się więcej nowych infekcji. Praga stara się przyciągać turystów kuponami na wydarzenia kulturalne – ale hotele i restauracje w historycznym centrum miasta są nadal wyjątkowo puste.

    Turcja

    W przypadku Turcji jako kraju spoza UE ostrzeżenie podróży obowiązuje do 31 sierpnia. Osoby wjeżdżające do Niemiec z Turcji, uznanej za obszar ryzyka muszą spodziewać się 14-dniowej kwarantanny. Jednak wczasowicze z Turcji mogą zostać zwolnieni z przepisów dotyczących kwarantanny, jeśli mają ujemny wynik testu koronowego okazanego przy wjeździe do kraju, który nie jest starszy niż 48 godzin.

    Po wjeździe do Turcji nie ma już wymogu kwarantanny. Jednak na lotnisku mierzona jest temperatura. Jeśli wystąpią objawy infekcji, może zostać zlecony test na koronawirusa. Na plażach należy utrzymywać bezpieczną odległość, a kamery termowizyjne (określające temperaturę ciała) są stosowane na lotniskach i w hotelach.

    Węgry

    Niemieccy turyści mogą wjechać na Węgry bez ograniczeń. Pandemia dotknęła kraj w umiarkowanym stopniu, a sytuacja się stabilizuje. Wiele hoteli zostało ponownie otwartych, podobnie jak restauracje i bary. Wymóg noszenia maski dotyczy transportu publicznego, taksówek i sklepów. Należy również przestrzegać zasad utrzymywania bezpiecznej odległości.

    Cypr

    Każda osoba podróżująca na Cypr musi zarejestrować się elektronicznie przed rozpoczęciem podróży. Jeśli dana osoba uzyska pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, musi spędzić 14 dni w specjalnie zaprojektowanych pokojach izolacyjnych w hotelach. Cypr pokryje koszty. Wymóg noszenia maski dotyczy wszystkich środków transportu publicznego i szpitali. Ta wakacyjna wyspa ma bardzo niski wskaźnik infekcji w porównaniu do innych krajów europejskich.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x