fbpx
31.03.2020

Koronawirus dotarł do NRW – w powiecie Heinsberg zamknięto szkoły i przedszkola!

Ostatnio dodane

Düsseldorf wprowadza oficjalny zakaz zakupów na zapas!

Wiele supermarketów w Niemczech zwraca już teraz uwagę klientom, żeby nie robili zakupów na zapas. Czy to makaron, papier...

Koronawirus w Niemczech: Awaryjne rozkłady jazdy powodem przepełnionych pociągów i autobusów!

Lokalny system transportu publicznego w Niemczech znacznie ograniczył zakres świadczonych usług, czego efektem są pełne pasażerów pociągi i autobusy....

Nowe testy mogą stać się pierwszą bronią w walce z pandemią koronawirusa!

Niemal codziennie naukowcy i firmy biotechnologiczne ogłaszają zamiar wprowadzenia na rynek nowych testów na koronawirusa. Pierwsze z nich są...

Bawaria: setki wykroczeń związanych z akcją „zostań w domu“!

W związku z ciągłym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, od 21 marca obowiązuje w Bawarii szereg restrykcji, m.in. zakaz wychodzenia z...

Koronawirus dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii: w powiecie Heinsberg zamknięto szkoły i przedszkola.

Do szpitala w Erkelenz przyjęto 47-letniego mężczyznę z objawami ciężkiego zapalenia płuc

W Nadrenii Północnej-Westfalii wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Do szpitala w Erkelenz przyjęto 47-letniego mężczyznę z objawami ciężkiego zapalenia płuc. U pacjenta zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Jego stan jest krytyczny. Jak donosi WDR, mężczyzna jest podłączony do aparatury umożliwiającej oddychanie. Według dziennika „Aachener Zeitung”, chory miał w ostatnim czasie kontakt ze znajomym, który niedawno przebywał w Chinach w sprawach biznesowych.

W szpitalu w Erkelenz znajduje się również żona mężczyzny z podejrzeniem infekcji płuc. Jednak w jej przypadku jak do tej pory nie stwierdzono zakażenia koronawirusem. Wyniki badań nie są jeszcze dostępne.

W powiecie Heinsberg zamknięto szkoły i przedszkola

Sztab kryzysowy powiatu Heinsberg postanowił, że w środę zamknięte zostaną szkoły i przedszkola. Również starostwo powiatowe pozostanie zamknięte. Jeszcze we wtorek wieczorem rozważano możliwość zawieszenia funkcjonowania lokalnego transportu publicznego. W środę rano ruch kolejowy w powiecie Heinsberg funkcjonował jednak bez zmian. Rzeczniczka DB Regio NRW powiedziała dziś rano niemieckiej agencji prasowej, że na razie nie planuje się wprowadzenia żadnych ograniczeń. Sztab kryzysowy i DB Regio są jednak w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia w Düsseldorfie.

Sztab kryzysowy wzywa obywateli do unikania wizyt w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale i domy opieki oraz do rozważnego korzystania z numerów alarmowych 110 i 112, aby nie blokować ich bez potrzeby, umożliwiając służbom szybkie reagowanie w razie prawdziwego zagrożenia.

Osoby z objawami proszone są o kontakt z lekarzem

Osoby, u których można obecnie zaobserwować objawy podobne do grypy, proszone są o kontakt telefoniczny z lekarzem rodzinnym lub lekarzem dyżurnym w celu ustalenia dalszego postępowania. Osoby powracające z rejonów, w których zanotowano przypadki koronawirusa Covid-19, u których w ciągu 14 dni po powrocie wystąpi gorączka, kaszel lub trudności w oddychaniu, powinny unikać niepotrzebnych kontaktów z innymi, w miarę możliwości pozostać w domu, trzymać się z dala od innych osób w przypadku wystąpienia kaszlu i kichania, regularnie i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, a po konsultacji telefonicznej ze wskazaniem rejonu odbytej podróży, odbyć wizytę u lekarza.

Starosta powiatu Heinsberg zwrócił się do obywateli za pośrednictwem Facebooka

Starosta powiatu Heinsberg, Stephan Pusch, w filmie zamieszczonym na Facebooku zwrócił się do mieszkańców, wzywając ich do unikania w miarę możliwości dużych skupisk ludzi oraz wizyt w obiektach użyteczności publicznej. Sztab kryzysowy na bieżąco ocenia sytuację i regularnie informuje o jej aktualnym stanie. „Myślę, że ta sytuacja wymaga od nas wszystkich pewnej dyscypliny, ale nie powinniśmy też panikować”, powiedział Pusch.

W jaki sposób chronić się przed zakażeniem?

Zalecane środki ochronne są zasadniczo takie same jak w każdym sezonie grypowym. W szczególności: podczas kaszlu lub kichania należy zasłaniać usta zgięciem łokcia, a nie dłonią. Jeśli inna osoba kaszle lub kicha, najlepiej utrzymywać jedno-, dwumetrowy dystans. Na co dzień nie ma potrzeby stałego odkażania rąk środkiem dezynfekującym, ale należy je regularnie i dokładnie myć mydłem. Powinno się również unikać dotykania twarzy.

Jak poinformował szef Instytutu Roberta Kocha (RKI), Lothar Wieler, szczepionka nie jest jeszcze dostępna i nie nastąpi to przed końcem roku. Jednak ci, którzy zaszczepią się przeciwko grypie, pomogą odciążyć system opieki zdrowotnej. A starsi ludzie mogą dodatkowo zaszczepić się przeciwko pneumokokom.

Gdzie można znaleźć aktualne informacje?

Instytut Roberta Kocha i Federalne Centrum Edukacji Zdrowotnej (Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung – BzgA) stworzyły dedykowane strony internetowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) udziela wskazówek w języku angielskim. W przypadku pytań można również skorzystać z bezpłatnej infolinii obsługiwanej przez kasę chorych Barmer (tel. 0800/84 84 111). Jest ona dostępna przez całą dobę.

Jak duże jest ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Niemczech?

Instytut Roberta Kocha stale monitoruje sytuację i ocenia stopień zagrożenia. Póki co wydawane przez niego komunikaty mają charakter uspokajający. Federalny minister zdrowia, Jens Spahn, powiedział jednak w poniedziałek w Berlinie, że należy liczyć się z tym, że choroba może rozprzestrzenić się także w Niemczech.

Poza dwoma obecnymi przypadkami z Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii, w Niemczech odnotowano dotąd jedynie kilka potwierdzonych przypadków zakażenia. Dotyczyły one firmy w Bawarii oraz osób, które na początku lutego 2020 r. opuściły rejon Wuhan w Chinach, gdzie stwierdzono największą liczbę przypadków zarażenia Covid-19 na świecie. Niemal wszyscy pacjenci zostali już wypisani ze szpitala i są w dobrym stanie.

Źródło: jg/mb/dpa

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o