Coraz więcej osób w Niemczech posiada dodatkowe prace. W ciągu ostatnich 15 lat liczba osób posiadająca więcej niż jedną pracę wzrosła z 1,4 mln do około 3,4 mln w połowie ubiegłego roku. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Federalną Agencję Pracy na pytanie lewicy w Bundestagu, które zostało przekazane agencji informacyjnej dpa.

W ponad 330.000 przypadkach łaczone są co najmniej dwie prace podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Większość tych osób (2,9 mln) łączy zatrudnienie podlegające składkom na ubezpieczenie społeczne z co najmniej jednym Minijobem. W prawie 330.000 przypadków łączone są co najmniej dwie prace podlegające ubezpieczeniu społecznemu.

Większość osób pracuje dodatkowo, bo musi

Sabine Zimmermann, rzeczniczka ds. rynku pracy frakcji lewicowej, która złożyła wniosek, powiedziała dpa: „Dla coraz większej liczby pracowników dochód z jednej pracy nie jest już wystarczający”. Zdecydowana większość z 3,4 mln pracowników „prawdopodobnie będzie miała więcej niż jedno miejsce pracy z czystej potrzeby finansowej, a nie dobrowolnie”.

Instytut Badań nad Zatrudnieniem (IAB), będący instytutem badawczym Federalnej Agencji Pracy, zwraca uwagę, że przeciętnie pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin zarabiają na głównym stanowisku pracy znacznie mniej niż osoby bez pracy w niepełnym wymiarze godzin. Według badania przeprowadzonego przez instytut, osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin w głównym miejscu pracy otrzymują średnio o 570 euro miesięcznie mniej niż osoby posiadające tylko jedną pracę. Oznacza to, że wielu pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin jest uzależnionych od dodatkowych pieniędzy.

Inne motywy pracujących dodatkowo

Badanie IAB wykazało, że oprócz motywów finansowych, istnieją inne powody do podjęcia drugiej pracy, takie jak uzupełnienie głównej pracy o czynności, które są pewnego rodzaju hobby lub przynoszą prestiż. „Przykładem może być profesor uniwersytecki, który pracuje jako konsultant w biznesie lub polityce, lub pracownik linii montażowej, który za opłatą koncertuje z zespołem wieczorem”, mówi badacz IAB, Enzo Weber.

źródło: sueddeutsche.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika