Już teraz w opiece nad osobami starszymi, brakuje w Niemczech wykwalifikowanych pracowników. Ta sytuacja najprawdopodobniej jeszcze się pogorszy. Jak wynika z badań Instytutu ds. Niemieckiej Gospodarki (niem. Institut der Deutschen Wirtschaft, w skrócie IW), aby pokryć bieżące zapotrzebowanie na pracowników, ich liczba musiałaby wzrosnąć o 44%.

Do roku 2035, w Niemczech będzie żyło najprawdopodobniej 4 miliony osób, wymagających opieki na starość. Punktem wyjścia do badań instytutu, była opieka nad ludnością w ciągu najbliższych dziesięcioleci przy aktualnych warunkach.

W Niemczech brakuje opiekunów osób starszych

IW podaje, że liczba pracowników opiekujących się osobami starszymi, musiałaby do roku 2035 wzrosnąć o 44%, czyli do pół miliona. Aby osoby starsze nie musiały płacić coraz więcej za opiekę i aby możliwość skorzystania ze świadczeń opiekuńczych nie była uzależniona od sytuacji materialnej, to ubezpieczenie opiekuńcze i wszelkie świadczenia z tym związane, powinny zostać dopasowane do rozwoju cen w tej branży.

Na Dojczland.info możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni dotyczące ubezpieczeń pielęgnacyjnych: Porównywarka niemieckich ubezpieczeń pielęgnacyjnych!

Już teraz w Niemczech poszukiwani są opiekunowie osób starszych. W roku 2017, na 100 wolnych miejsc przypadało 22 bezrobotnych. Ekspert IW, Susanna Kochskämper dodaje, że „liczba opiekunów osób starszych co prawda rośnie, ale zbyt wolno, wolniej niż zapotrzebowanie. Przepaść jest coraz większa”.
W 2015 roku, w Niemczech były 3 miliony osób wymagających opieki, to 50% więcej niż w roku 1999. Szczególnie w Niemczech wschodnich, udział takich osób w całkowitym zaludnieniu, jest dość duży. Np. w Meklemburgii-Pomorze Przednie osoby wymagające opieki stanowią 5%, przy czym średnia w Niemczech wynosi 3,7%.

Związki zawodowe są mocno zaniepokojone sytuacją

W ostatnich tygodniach, związki zawodowe również wszczęły alarm. Jak wynika z danych Zrzeszenia Niemieckich Związków Zawodowych i Verdi (niem. Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft), setki tysięcy opiekunów osób starszych, jest po prostu wypalonych. Powody takiego stanu rzeczy to: przeciążenie, chroniczny stres i niskie wynagrodzenie. Pewne jest, że w dziedzinie opieki nad osobami starszymi, przydałby się nowy zbiorowy układ pracy, zgodny z umową koalicyjną.

Źródło: spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika