Więcej >>

  Schufa

  Jest porozumienie pomiędzy CDU/CSU i SPD – Niemcy chcą przyjąć 1.553 uchodźców z Grecji

  Schufa Niemcy

  CDU/CSU i SPD doszły do porozumienia w spornej sprawie dotyczącej przyjmowania uchodźców z Grecji, po tym jak w obozie Moria doszło do kilku dużych pożarów. Wicekanclerz Olaf Scholz poinformował w Berlinie o tym, że rząd Niemiec chce przyjąć kolejne 1.553 osoby z 408 rodzin, które uzyskały już w Grecji status uchodźcy.

  Scholz określił osiągnięte porozumienie między tymi partiami mianem „ogromnego postępu”. W swojej wypowiedzi polityk krytycznie odniósł się do fatalnych warunków, jakie panowały w obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos.

  Scholz chce wypracowania rozwiązania na szczeblu europejskim

  Scholz podkreślił również, że konieczne jest podjęcie kolejnych działań. Przyjęcie uchodźców jest „własnym wkładem” Niemiec na rzecz wsparcia Grecji. Następnym krokiem miałoby być europejskie porozumienie w sprawie przyjmowania kolejnych uchodźców – Niemcy również chcą w tym uczestniczyć. Liczba 1.553 uchodźców, którzy mają zostać przyjęci zgodnie z ustaleniami koalicji, nie zostanie zaliczona na poczet potencjalnego międzynarodowego rozwiązania dotyczącego podziału uchodźców pomiędzy wiele państw UE, które nie zostało jeszcze jak dotąd wypracowane.

  Zgodnie z informacją podaną przez rzecznika rządu Steffena Seiberta, do tej pory przyjęto już 53 nieletnich ubiegających się o azyl. Do tego dochodzą 243 dzieci wymagające leczenia, ich rodzice i rodzeństwo. Prawdopodobnie będzie to co najmniej 1.000 osób, z których ponad 500 jest już w Niemczech. „Całkowita liczba osób z greckich wysp, które zostaną przyjęte przez Niemcy, wyniesie więc około 2.750 osób.”

  Esken oczekuje, że Niemcy przyjmą kolejnych uchodźców

  Przewodnicząca partii SPD Saskia Esken zakłada ponadto, że po przyjęciu aktualnie ustalonej liczby uchodźców z greckich wysp, Niemcy udzielą azylu kolejnym uchodźcom. Powiedziała, że uzgodniono wyraźnie z CDU/CSU, że Niemcy wniosą należyty wkład w ramach europejskiego kontyngentu, o którym dyskutuje się od tygodnia. Esken uważa, że pod względem ilościowym wkład ten będzie zbliżony do obecnie uzgodnionej liczby uchodźców.

  Po zeszłotygodniowym pożarze w obozie Moria na wyspie Lesbos ponad 12.000 uchodźców straciło dach nad głową. Według organizacji pomocowych, sytuacja związana z zaopatrzeniem, w tym w żywność i wodę, jest trudna. W zeszłym tygodniu rząd niemiecki zobowiązał się do przyjęcia nieletnich w ramach akcji prowadzonej wspólnie z innymi krajami europejskimi. W wyniku tych ustaleń do Niemiec ma przyjechać do 150 spośród 400 nieletnich.

  Źródło: www.n-tv.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x