Więcej

    Jak złożyć wniosek o emeryturę w Niemczech?

    Pod koniec kariery zawodowej wiele osób z niecierpliwością oczekuje przejścia na emeryturę: chcą mieć więcej czasu dla wnuków, zająć się ogrodem lub poświęcić się swoim zainteresowaniom. Dochód zapewni im ustawowe ubezpieczenie emerytalne. Wypłata emerytury nie następuje jednak w Niemczech automatycznie.

    Aby otrzymać emeryturę, musicie złożyć stosowny wniosek. Możecie to zrobić, jak tylko spełnicie dwa warunki wymagane do uzyskania emerytury. Po pierwsze, musicie przekroczyć pewną granicę wieku, tzn. musicie osiągnąć tzw. wiek emerytalny (niem. Renteneintrittsalter). Po drugie, musicie spełnić wymóg płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne przez co najmniej pięć lat.

    Aby Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe (niem. Deutsche Rentenversicherung, DRV) mogło rozpatrzyć Wasz wniosek o emeryturę, musicie złożyć kilka dokumentów i wypełnić różne formularze. Oto na co powinniście zwrócić uwagę.

    Jak złożyć wniosek o emeryturę w Niemczech?

    Jeśli zamierzacie przejść na emeryturę, musicie złożyć odpowiedni wniosek. Możecie to zrobić na kilka sposobów:

    1. Online: możecie złożyć wniosek o emeryturę za pośrednictwem strony internetowej DRV. Niektóre formularze być może będziecie musieli wysłać pocztą.
    2. Pocztą: odpowiednie formularze możecie pobrać tutaj. Możecie je również uzyskać w punktach doradczo-informacyjnych znajdujących się w okolicy.
    3. Osobiście: trzecia opcja polega na tym, że możecie udać się do doradcy DRV i wypełnić wniosek o emeryturę razem z pracownikami Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego. Aby to zrobić, musicie wcześniej umówić się na spotkanie. Dane kontaktowe DRV znajdziecie tutaj.

    DRV zaleca, aby złożyć wniosek na około trzy miesiące przed planowanym przejściem na emeryturę. Dzięki temu będziecie mieli wystarczająco dużo czasu na to, by dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli złożycie wniosek o emeryturę zbyt późno, może się zdarzyć, że przez krótki czas nie będziecie otrzymywać ani pensji, ani emerytury.

    Jakie dokumenty są potrzebne?

    Aby ubiegać się o emeryturę, musicie przesłać do Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego szereg dokumentów. Należą do nich:

    • Wasz numer ubezpieczenia emerytalnego (niem. Rentenversicherungsnummer),
    • kopia Waszego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu, czy też aktu urodzenia),
    • informacje o Waszym ubezpieczeniu zdrowotnym i ubezpieczeniu pielęgnacyjnym,
    • Wasz numer identyfikacji podatkowej (niem. Steueridentifikationsnummer),
    • dane Waszego konta bankowego: tj. IBAN – międzynarodowy numer konta bankowego oraz BIC – międzynarodowy kod identyfikujący bank,
    • akty urodzenia Waszych dzieci – dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet,
    • dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie.

    Sprawdźcie też, czy historia opłaconych przez Was składek jest kompletna. Pokazuje ona, ile wpłaciliście na poczet ustawowej emerytury do momentu złożenia wniosku. Dlatego wraz z wnioskiem o emeryturę powinniście przedłożyć dowody potwierdzające okresy bezrobocia lub ciężkiej choroby. Wszystkie podane przez Was informacje znajdą bowiem odzwierciedlenie w tzw. decyzji emerytalnej, czyli zawiadomieniu o wysokości świadczenia.

    Jeśli jesteście osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności, bezrobotnymi lub pracujecie w niepełnym wymiarze czasu pracy będąc w wieku przedemerytalnym, powinniście również przesłać odpowiednie zaświadczenia do DRV.

    Gdzie szukać pomocy w przypadku wątpliwości?

    Jeśli macie pytania dotyczące swojej emerytury, nie wahajcie się zwrócić w tej sprawie do Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego. Dane kontaktowe znajdziecie tutaj. Możecie również uzyskać informacje w punktach doradczo-informacyjnych znajdujących się w okolicy. Dane kontaktowe znajdziecie tutaj.

    Ile wyniesie moja emerytura?

    Dokładna wysokość Waszej emerytury zależy głównie od tego, ile zarobiliście – i ile wpłaciliście na konto Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego.

    Informacje o przewidywanej kwocie znajdziecie w informacji o świadczeniu emerytalnym (niem. Renteninformation) lub w powiadomieniu rentowo-emerytalnym (niem. Rentenauskunft). Ostateczną wysokość swojej emerytury poznacie po otrzymaniu decyzji emerytalnej (niem. Rentenbescheid) – po tym  jak złożycie wniosek o emeryturę.

    Jeśli macie pytania dotyczące wysokości Waszej emerytury, skontaktujcie się z Niemieckim Ubezpieczeniem Emerytalno-Rentowym. Tam macie wgląd w swoje konto emerytalne i ilość punktów emerytalnych, które zgromadziliście w trakcie swojej pracy zawodowej dzięki wpłaconym składkom. To one decydują o wysokości Waszej emerytury.

    Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

    Specjalny wniosek jest wymagany nie tylko wtedy gdy ubiegacie się o emeryturę. Musicie go złożyć także wtedy, gdy staracie się o rentę z tytułu niezdolności do pracy (niem. Erwerbsminderungsrente) lub rentę po zmarłym członku rodziny (niem. Hinterbliebenenrente).

    Informacje o tym, jakie dokumenty trzeba złożyć wraz z tymi wnioskami oraz o obowiązujących terminach, znajdziecie na stronie internetowej Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego.

    Czy można wycofać wniosek o emeryturę?

    Tak, jest to możliwe – ale tylko pod warunkiem, że decyzja emerytalna, którą otrzymacie po złożeniu wniosku o emeryturę, nie jest jeszcze wiążąca. Decyzja o przyznaniu emerytury staje się wiążąca dopiero po miesiącu od jej otrzymania.

    Oznacza to, że nadal możecie wycofać swój wniosek o emeryturę w tym okresie, jeśli uznacie, że jednak wolelibyście przejść na emeryturę nieco później. Ale uwaga: gdy po pewnym czasie będziecie już na to gotowi i naprawdę zechcecie przejść na emeryturę, musicie złożyć wniosek ponownie.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    188,272FaniLubię
    14,600ObserwującyObserwuj
    246ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Wakacje i ferie szkolne w Niemczech w 2023 roku – terminy dla wszystkich landów!

    Ferie i wakacje w 2023/2024 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niedziele handlowe w Niemczech – aktualne terminy z podziałem na landy!

    Zgodnie z aktualną ustawą, w Niemczech dopuszczalne są niedziele handlowe, lecz o ich ilości i terminach decydują odgórnie landy, pozostawiając przy tym wolność wyboru...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x