Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym w Niemczech?

0
6617

Ceny towarzystw ubezpieczeniowych często znacznie się różnią między sobą. Warto je porównać, gdyż można zaoszczędzić nawet kilkaset euro. Niemieckie Stiftung Warentest sprawdziło aktualne ceny (jesień 2016) dla dwóch przykładowych klientów: 20-letnia studentka z Heidelbergu zapłaciła w najtańszym towarzystwie ubezpieczeniowym 701 euro, najdroższa firma chciała ją skasować za taką samą ochronę na 1.668 euro. Także 40-letni pracownik z Düsseldorfu mógł nieźle zaoszczędzić przy podanych przez Stiftung Warentest założeniach: na pełne ubezpieczenie wystarczy 463 euro, ale to samo może też kosztować 1.141 euro.

W związku z tym, wraz z końcem roku wiele osób w Niemczech zmienia ubezpieczyciela samochodu, aby zaoszczędzić na wysokości składki. Ważne: w większości wypadków wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej musi zostać dostarczone do firmy ubezpieczeniowej najpóźniej do 30 listopada danego roku! Skorzystajcie z porównywarki Dojczland.info i znajdzcie najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia samochodu w Niemczech: Ubezpieczenie auta w Niemczech.

Poniżej przeczytacie na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zmiany ubezpieczyciela samochodowego w Niemczech.

Różne terminy wypowiedzenia umowy

Aby zmienić w Niemczech ubezpieczyciela samochodu należy na początek sprawdzić, czy istnieje w ogóle możliwość zakończenia umowy 1 stycznia. Niektóre firmy stosują bowiem praktykę, zgodnie z którą rok ubezpieczeniowy zaczyna się dokładnie tego dnia, którego pojazd został zarejestrowany. W takiej sytuacji rozwiązanie umowy do 31 grudnia jest możliwe tylko wtedy, kiedy rok ubezpieczeniowy rozpoczął się 1 stycznia. Jeśli rozpoczął się on 1 października, możecie zerwać umowę do 30 września. Okres wypowiedzenia wynosi z reguły jeden miesiąc.

Znaczne obcięcie zniżek

Warto, żebyście dokładnie zapoznali się ze wszystkimi punktami umowy, zanim ją podpiszecie. Inaczej możecie się bardzo zdziwić kosztami, jeśli dojdzie do wypadku. Istnieją bowiem firmy ubezpieczeniowe, które z powodu szkody drastycznie obcinają zniżki. Wtedy teoretyczna okazja ubezpieczeniowa może stać się drogim obciążeniem.

Stiftung Warentest wylicza jakie skutki finansowe może mieć obcięcie zniżek. W klasie SF 15, która określa okres czasu jazdy bez wypadku, płacicie 490 euro za rok. Po stłuczce opłata roczna wzrasta do 644 euro, poza tym spadacie z SF 15 na SF 5. Dlatego najkorzystniejszą klasę SF35 osiągniecie nie po 20 latach, tylko dopiero po 30. Finansowo oznacza to, że przez następne lata zapłacicie o 2324 Euro więcej.

O tym jak przenieść zniżki z Polski do Niemiec przeczytacie tutaj: Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – jak przenieść zniżki z Polski?

Klasa jazdy bezwypadkowej

Przy zmianie ubezpieczyciela samochodu ważne jest, aby od aktualnej firmy zażądać pisemnego potwierdzenia o klasie jazdy bezwypadkowej (tzw. Klasa SF), którą przekaże ona nowemu ubezpieczycielowi. Centrale konsumenckie mają do czynienia z wieloma skargami, gdzie były ubezpieczyciel podał nowemu towarzystwu ubezpieczeniowemu bardziej niekorzystną klasyfikację niż ta, która rzeczywiście była odnotowana na rachunku ubezpieczeniowym. Uzasadnienie ubezpieczyciela: chodziło o wewnętrzną klasę SF, która nie mogła zostać przeniesiona na nowego ubezpieczyciela.

Groźba kar umownych

Ubezpieczyciele wabią wieloma zniżkami: dla pojazdów garażowanych, dla osób jeżdżących mało lub dla samochodów kierowanych tylko przez jedną osobę. Sprawdźcie, czy na dłuższą metę możecie spełnić przepisy ubezpieczeniowe, jeśli ustalicie rabaty, które powiązane są z Waszym osobistym modelem używania samochodu. Ze zniżek powinniście korzystać tylko wtedy, jeśli jesteście w stanie spełnić te wymagania przez dłuższy okres czasu. Jeśli np. po wypadku okaże się, że określony w umowie ryczałt za kilometry został przekroczony, wtedy oszczędność na składce ubezpieczeniowej może poprzez kary odwrócić się na Waszą niekorzyść.

Problemy przy droższych modelach samochodów

W przypadku drogich samochodów, umowę powinniście rozwiązać tylko wtedy, jeśli w innym towarzystwie ubezpieczeniowym ustaliliście, czy możecie ubezpieczyć Wasz samochód od odpowiedzialności cywilnej na sumę 50 albo 100 milionów oraz autocasco. Z reguły zmiana nie jest problemem. Ciężko może być tylko przy drogich i wymyślnych modelach, przede wszystkim jeśli chodzi o autocasco.

Większy rachunek niż się spodziewaliście

Jeśli w styczniu rachunek za nową umowę ubezpieczeniową jest większy niż zakładaliście i niż ustalaliście z towarzystwem ubezpieczeniowym, powinniście dokonać płatności warunkowej za całą składkę. W przypadku zaniechania zapłaty ryzykujecie stratę ochrony ubezpieczeniowej. Poprzez dokonanie płatności warunkowej dajecie do zrozumienia, że nie uznajecie tej kwoty jako wiążącej. Możecie to później sprawdzić i zażądać zwrotu pieniędzy.

Oprócz tego jak w przypadku każdej umowy konsumenckiej (niem. Verbrauchervertrag), może ona zostać wypowiedziana do 14 dni od jej zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Jeśli stwierdziliście nieprawidłowości (np. inna stawka, niż umówiona), ale nie zdążycie wypowiedzieć umowy w terminie, to zapłacicie wyłącznie za ilość dni, w których byliście ubezpieczeni. Przykładowo wypowiedzenie złożone po 17 dniach od zawarcia umowy, skutkuje tym, że zapłacicie wyłącznie za te 17 dni. Resztę przelanych za ubezpieczenie pieniędzy (najczęściej za kwartał) firma ubezpieczeniowa musi Wam zwrócić. (dziękujemy użytkownicce Anna Wiśniewska za zwrócenie nam uwagi na ten istotny aspekt)

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika