Hanower: Sąd zadecydował, że godzina policyjna jest niezgodna z prawem

W regionie Hanoweru nie obowiązuje już nocna godzina policyjna. Wyższy Sąd Administracyjny w Lüneburgu orzekł, że ten środek mający na celu powstrzymanie koronawirusa jest niezgodny z prawem.

Godzina policyjna w Hanowerze zostaje zniesiona

W Hanowerze ze skutkiem natychmiastowym zostanie zniesiona nocna godzina policyjna. Jest to wynik decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego Dolnej Saksonii. Sąd ten potwierdził we wtorek decyzję Sądu Administracyjnego w Hanowerze. Oświadczył on, że zarządzona godzina policyjna w regionie Hanoweru jest w poszczególnych przypadkach niezgodna z prawem.

Wyższy Sąd Administracyjny Dolnej Saksonii uzasadnił swoją decyzję stwierdzeniem, że wprowadzenie godziny policyjnej jest w ograniczonym zakresie wprawdzie uzasadnione, ale nie jest konieczne, ponieważ władze kraju związkowego nie egzekwowały dotąd w pełni istniejących środków. Ograniczenie wychodzenia nie stanowi koniecznego środka ochronnego, ponieważ narusza zasadę proporcjonalności. Trybunał oddalił zatem skargę regionu Hanower na postanowienia Sądu Administracyjnego.

Uzasadnienie sądu

W oświadczeniu sędziowie wyjaśnili: “nieweryfikowalne stwierdzenia nie są wystarczającym uzasadnieniem dla tak restrykcyjnego i dalekosiężnego środka, jakim jest godzina policyjna. W szczególności nie można uzasadnić rozprzestrzeniania się infekcji brakiem dyscypliny wśród ludności oraz uroczystościami i imprezami w pomieszczeniach prywatnych.” Po ponad roku z pandemią, “istnieje uzasadnione oczekiwanie na dalsze naukowe badania nad drogami zakażenia”. Środki podjęte tylko na podstawie domysłów nie mogą być dłużej uzasadnione, powiedział sąd.

Region Hanower odniósł się między innymi do nocnych spotkań, zwłaszcza młodych ludzi, w miejscach publicznych. Zdaniem sądu, zakaz wstępu do tych miejsc można uznać za “łagodniejszy środek”. Tak długo, jak władze nie egzekwowały w wystarczającym stopniu innych środków ochronnych, nie wydaje się właściwe poddanie wszystkich osób godzinie policyjnej tylko dlatego, że inne nie przestrzegały ograniczeń w kontaktach – stwierdził sąd. Wcześniej w Hanowerze wychodzenie z mieszkań i domów między godziną 22.00 a 5.00 rano było dozwolone tylko z ważnych powodów.

źródło: www.n-tv.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,965FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x