fbpx
30.03.2020

Pieniądze na założenie działalności

Strona główna Fora Pytania dotyczące Gewerby w Niemczech Pieniądze na założenie działalności

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy
    rk5210
    Participant

Proszę o informacje na ten temat. Chętnie podam wszelkie szczegóły iplan koncepcyjny.

Admin
    Keymaster

Witam,
    na ten temat pisaliśmy tutaj: https://dojczland.info/dofinansowanie-na-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza-w-niemczech/.
    Wszelkie odpowiedzi znajdzie Pan w artykule.
    W razie jakichś wątpliwości proszę pisać tutaj.
    Pozdrawiam

rk5210
    Participant

Pierwsze moje pytanie brzmi:
    Czy ze statusem osoby bezrobotnej po utracie etatu, jest możliwe jednoczesnie z pobieraniem zasiłku bez jego utraty, prowadzenie gewerbe?
    Czy może to oznaczać, że oprócz pobieranego zasiłku można wnioskować o pomoc finansową w prowadzeniu dziłalności? Do jakiego momentu taki stan można utrzymywać?
    Będę wdzięczny za Pańską odpowiedż.

Admin
    Keymaster

W pierwszym okresie po założeniu firmy będzie Pan otrzymywał zasiłek („Einstiegsgeld” – patrz artykuł). Wszystko należy jednak uprzednio omówić z Jobcenter. Po założeniu działalności będzie Pan musiał wysyłać do Jobcenter rachunki za wykonane zlecenia. Zasiłek jest wypłacany do bodajże roku. Jeśli firma nie będzie jednak uzyskiwać przychodów, to Jobcenter najprawdopodobnie zaleci zamknięcie działalności oraz przejście na „Hartz IV” i będzie się starał pomóc znaleźć Panu pracę wysyłając regularnie oferty pracy. Oprócz tego może się Pan starać o wsparcie finansowe bądź bezzwrotną pożyczkę na zakup sprzętu lub innych materiałów niezbędnych do funkcjonowania firmy.

rk5210
    Participant

Bardzo, bardzo dziękuję Pany za uprzejmość.
    Chciałbym przedstawić moją sytuację. Być może w tym mijscu dokonane ustalenia przydadzą się innym użytkownikom.
    Otóż, w pracy pochorowałem się i lekarze zdiagnozowali chorobę i utrzymywali mnie na ustawowym zwolnieniu – 78 tygodni. Choroba nie ustąpi. Złożyłem wniosek o rętę chorobową. Nie chę żyć z zasiłku. Dlatego sięgnąłem do mojego drugiego zawodu i postanowiłem prowadzić własną działalność. Do czasu rozwinięcia jej pozostanę w Urzędzie pracy. Nie chcę jednak aby oni mi szukali pracy. Dlatego założę gewerbę. Potrzebuję jednak kapitału. Mam koncepcję, kwalifikację i odpowiednie środowisko do pracy. Mój profil działania jest dość specyficzny i dośc niszowy. Ale wszysko wyjażnia moja pisemna koncepcja, którą dołączam. Być może wspólnie udałoby się znależć sposób na realizację przedsięwzięcia. Prosiłbym o chwilę uwagi nad tą sprawą. Z góry dziękuję za wszelkie szczere opinie.

Koncepcja Przedsiębiorstwa produkcji wyrobów pochodzenia pszczelego. Przedsięwzięcie opierać się będzie o zasady dobrej praktyki pszczelarskiej, oraz o normy pozyskiwania produktów żywnościowych na zasadach ekologicznych. W procesie produkcji wykorzystywane będą zwierzęta wyselekcjonowanej linii pszczół – Backfast. Praca pasieczna na przełomie roku odbywać się będzie w oparciu o metodę gospodarki wędrownej przy jednoczesnej pracy stacjonarnej. Główną działalnością będzie pozyskanie produktów żywnościowych. Pozostałe elementy to : praca hodowlana, przetwórcza oraz produkcja sprzętu.

O mnie :
    Pszczołami zajmuję się z zamiłowania do zwierząt i natury. Od lat młodzieńczych jestem związany ze środowiskiem pszczelarzy. Troska o środowisko naturalne powoduje, że chcę zajmować się tym zawodowo nadal. Pracowitość pszczół powoduje, że współpraca z nimi jest bardzo motywująca. Dobro, które ze sobą niosą sprawia, że praca staje się bardzo satysfakcjonująca. W Niemczech, w rejonie Saksonii jest dużo terenu wolnego od przemysłu. Jest również większa różnorodność rolnicza. Mniejsze zaludnienie daje lepsze warunki do pracy z pszczołami. Jest tu również mniej pszczół. Wszystkie te czynniki dają dobre warunki dla wzmożonej hodowli. Praca w tym regionie pozwala pozyskiwać produkt wysokiej jakości. Poprawa naturalnego zapylania umożliwia uzyskiwanie w plonach większej sprawności. Wybrałem do pracy Saksonię ponieważ znalazłem obiekt, który może spełnić warunki dla pasieki hodowlanej. Jest to region rolniczy, zalesiony i z dużą różnorodnością roślinną. W wybranym obszarze można pozyskiwać surowce spełniające standardy ekologiczne. Intensywna praca przy pszczołach w tym miejscu może odbywać się bez skrępowania. Jest dostateczna ilość miejsca dla populacji planowanej wielkości. Istnieje również możliwość rozwoju. Obiekty dostępne pozwalają prowadzić prace hodowlane, produkcyjne i edukacyjne. Ze względu na niskie, relatywnie, koszty rozpoczęcia działalności, powoduje to podwyższenie rentowności przedsięwzięcia. Uruchomiony przez rząd Niemiecki program wsparcia finansowego, jest mocną motywacją do umiejscowienia swojej działalności w Saksonii. Koncepcja mojej działalności wydaje się być bardzo spójna z polityką władz. Prace hodowlane z pszczołami umożliwiają bliską współpracę ze środowiskiem rolników. Większe plony a co za tym idzie, wyższe dochody, dają większe zadowolenie z pracy. To z kolei przyspiesza rozwój gospodarczy. Dlatego wybrałem pracę w Saksonii. Jest to wybór świadomy i ma na celu wykonywanie pracy, która umożliwia utrzymanie przedsiębiorstwa i rodziny. Przedsięwzięcie umożliwi utworzenie dodatkowych miejsc pracy. Aktywizacja zatrudnieni jest jedną z podstawowych zagadnień, którymi zajmuje się mistrz zawodu. Zaplanowałem swój udział w procesie kształcenia przyszłych pszczelarzy. Edukacja to jedna z podstaw moich kwalifikacji. Prowadząc działalność w środowisku ważna jest dobra współpraca z lokalnymi władzami. Jestem obcokrajowcem, dlatego bardzo mocno zależy mi na dobrych relacjach między ludźmi. Uczciwość pszczelarska pozwala mi gwarantować wysoką wydajność mojej pracy. Gwarantem moim są pszczoły, których głównym zajęciem jest praca. Moim zadaniem jest zagwarantować im właściwe miejsce dla swoich zajęć.

Projekt
    Przedstawiany projekt przedsiębiorstwa produkcyjnego w wybranej lokalizacji daje duże możliwości pod względem rozwoju w naturalnym środowisku oddalonym od centrów przemysłowych. Doszedłem do wniosku, że dla tego rodzaju produkcji doskonale nadaje się teren ze zróżnicowaną produkcją rolniczą. Do wdrożenia tego projektu potrzebuję wsparcia finansowego w wysokości 400 000 Euro.

Rynek:
    Z danych opublikowanych przez urząd statystyczny wynika, że w ogólnej liczbie spożywanego miodu, tylko 20 procent pochodzi z terenu Niemiec. Analiza rynku pozwala stwierdzić , że jest wielki niedobór produktów pszczelich od rodzimych pszczelarzy. Produkcja pasieczna bardzo mocno wpływa na ogólny rozwój rolnictwa. Zwiększona ilości oblatywanych pszczół polepsza wydajność rolniczą, a za tym idzie poprawa rentowności w rolnictwie. Prowadziłem rozmowy z podmiotami dystrybucji żywności pozyskiwanej metodami ekologicznymi , z których wynika , że klienci ogromnie je sobie cenią i chętnie spożywają. Rozmówcy moi zaoferowali, że będą patronowali przedsięwzięciu, ale oczekują również niewielkiego wynagrodzenia. Zdecydowałem, że ze względu na moje ograniczone możliwości sprzedaży i dystrybucji, będę korzystać z pośrednictwa wiodących firm sprzedaży. Jedna z sieci sprzedaży zgodziła się złożyć wstępne zamówienie i wspomóc moją kampanię promocyjną.

Strategia krótkookresowa
    Na tym etapie, przy ograniczonych zasobach finansowych i trudnościach językowych nie mogę angażować się w budowę własnej sieci sprzedaży i systemu dystrybucji. Z tego powodu zawrę roczny kontrakt z firmą, która otrzymała wyłączność na rozprowadzanie mojego produktu i zobowiąże się przejąć na siebie 50 procent kosztów promocji związanych z wprowadzeniem produktu na rynek. W następnym roku chcę promować i dystrybuować produkty we własnym zakresie. Zamierzam kupić używane maszyny do produkcji stolarskiej. Służyć mi one będą do wytwarzania własnych uli, których nadwyżkę będę sprzedawał. Oprócz tego muszę zakupić specjalistyczne urządzenia do prac hodowlanych i do konfekcjonowania produkcji . Wynegocjowałem też bardzo korzystne warunki zakupu materiału zarodowego na założenie stada podstawowego. Zatrudnię czterech wykwalifikowanych i czterech niewykwalifikowanych pszczelarzy, co powinno wystarczyć do całorocznej obsługi przedsiębiorstwa. Uwzględniając rozwój przewiduję całkowite zatrudnienie w liczbie 10 osób. Urządzenia i wyposażenie, które posiadam lub zamierzam kupić, umożliwią produkcję do 20 000 kg miodu w roku.

Strategia długoterminowa
    Na rynku artykułów pszczelich nie panuje zbyt silna konkurencja. A jeśli chodzi o działalność ekologiczną , to uważam, że jest ona zupełnie znikoma. Certyfikacja daje pewną ochronę i tylko długookresowa obecność na rynku gwarantuje sukces i uzależnia zdobywanie coraz to większego rynku zbytu.
    W związku z tym moja strategia przedstawia się następująco:
    1. Zbudowanie w pierwszym roku potencjału produkcyjnego pozwalającego na dalszy rozwój.
    2.Stworzenie w tym samym czasie solidnego systemu kontroli jakości. W tym celu, zatrudnię konsultantów, zajmujących się tą dziedziną. Ubiegać się będę również o dofinansowanie na pokrycie ich wynagrodzenia.
    3.Śledzenie możliwości rynkowych w kraju i zagranicą.
    4.W drugim roku i latach kolejnych stworzenie własnego działu sprzedaży i marketingu, aby wykorzystać inne rynki.

Zakres produkcji
    Produkty: miód, miód kremowy, plaster miodu, pyłek pszczeli, mleczko pszczele, świeże mleczko pszczele + propolis, miód + pyłek, musztarda miodowa, orzechy w miodzie, pierzga, miód balsamiczny, miód czekoladowy, miodowe cukierki, krople cytrynowe z miodem, miód z propolisem, eukaliptusowy miód, miodowe słodycze, cukierki miodowe(rokitnik zwyczajny), wafle miodowe, czekolada i miód, lizaki miodowe, ciastka miodowe, naturalne kosmetyki, upominki, napoje, świece woskowe, świece świąteczne, apiterapia.

Planowane wielkości (szacunkowa ilość)
    Ilość rodzin pszczelich ( 500 szt) stado zarodowe rasa Buckfast Produkcja: 1.miód odmianowy (15.000 kg) 2.pyłek kwiatowy (1.000 kg) 3.propolis (50 kg) 4.mleczko (20 kg) 5.jad (2 kg) 6.wosk (400 kg) 7.matki (500 szt) 8.pakiety (300 szt) 9.ul (1.000 szt ) Ilość etatów 8

Konkurencja
    W trakcie mojej dotychczasowej praktyki pszczelarskiej zdobyłam doświadczenie w zakresie dystrybucji produktów pszczelich. W całym okresie tej pracy nie zaobserwowałem tendencji do konkurowanie między pszczelarzami. Z racji specyfiki produktu mogę powiedzieć, że konkurencji praktycznie nie ma. Właściwie każda ilość podanego produktu na rynek sprzedaży jest konsumowana przez społeczeństwo.
    Niedobór, rodzimej, krajowej produkcji zaspakajany jest przez import. Świadomość ludzka wzrasta i spożycie również. Rolą pszczelarza jest aby swoim działaniem edukacyjnym powodował wzrost wiedzy lokalnej. Lecznicza właściwość produktów pszczelich powoduje, że ich docenianie rośnie. Zapotrzebowanie zatem jest większe od produkcji. Gwarancję czystości, jakości i wartości dają same pszczoły. Jest ich obecnie za mało. Pracą pszczelarza jest głównie pomnażanie ich populacji i utrzymywanie należytej kondycji zdrowotnej.
    Jeśli zatem mamy do czynienia z konkurencją, to polega ona w większej mierze na skuteczności dystrybucji. Na poziomie produkcji można mówić o jej braku.

Zdaję sobie sprawę, że jest to obszerny tekst. Zatem z góry dziękuję za pochylenie się nad nim 🙂
    Będę czekał na opinie.

Katarzynka
    Participant

Witam serdecznie!
    Kozystajac z okazji pragne rowniez zasiegnac porady:)
    Mieszkam na terenie Niemiec od 5 lat,obecnie pobieram zasilek ALG2 I pracuje w wymiarze 78 godz.miesiecznie,czyli mozna by chyba to nazwac(niepelny pol etat) i wychowuje samotnie swoja pocieche:)
    W zwiazku z zaistniala sytuacja urodzil mi sie w glowie pomysl na otwarcie swojej dzialalnosci w kierunku gastronomi,odnoszac sie do tematu jestem z zawodu Kucharz/Kucharka i posiadam rowniez doswiadczenie w tej branzy gdyz pracowalam w niemczech jakis czas w swoim zawodzie.(obecnie pracuje w sklepie)
    W zwiazku z czym nie posiadam oszczednosci na rozpoczecie dzialalnosci gdyz obecna sytuacja mi na to nie pozwala,wiec chcialabym zasiegnac panskiej porady, czy moge sie starac o jakiekolwiek pieniadze na otwarcie dzialalnosci? I jak by to prawnie wygladalo?
    Z gory serdecznie dziekuje!

DominikFryz
    Participant

Witam serdecznie mam dylemat i nie bardzo wiem jak sie za to zabrac . Obecnie pracuje w swoim zawodzie (fryzjer) na terenie niemiec, chcial bym otworzyc swoj salon fryzjerski i mam pytanie odnosnie dofinansowania , wiem ze jak ktos jest tutaj na bezrobociu moze sie starac ale jak bym sie sam zwolnil to czy dalej mam takie prawo ? lub jakas inna instytucja? i drugie pytanie czy jako fryzjer bez papierow mistrzowskich moge taki salon wogole otworzyc ? chcial bym sam pracowac i nie zatrudniac innych pracownikow ani praktykantow, slyszalem ze na takim ukladzie moge miec salon bez papierow mistrzowskich

gonga
    Participant

czy wypelnial ktos z Panstwa wniosek NESUR-KMU) to dotacja na finansowanie dzialalnosci gospodarczej w DE

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.