fbpx
10.04.2020

Krankengeld podejście pierwsze

Strona główna Fora Opieka zdrowotna w Niemczech Krankengeld podejście pierwsze

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
  • Autor
    Wpisy
    louis
    Participant

Witam, mam pytanie dotyczące krankengeldu. Jestem na zwolnieniu chorobowym. 6 tygodni płacił pracodawca a od 8 marca płaci ubezpieczyciel. Pracodawca poinformował mnie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wypowiedzenie zakończy się z dniem 1 maja. Co wtedy z krankengeldem? Jestem bezrobotny wiec nie odprowadzam przecież żadnych składek zdrowotnych itp. Czy krankengeld należy mi się przez ten cały czas choroby czy zostaje z niczym? I czy na krankengeldzie należy mi się kindergeld? Dziękuję z góry za jakieś info. Pozdrawiam.

Agnieszka S.
    Participant

W okresie pierwszych 6 tygodni (42 dni) na chorobowym wynagrodzenie wypłacał twój pracodawca (§3 EFZG). Po upływie 6 tygodni masz prawo do zasiłku chorobowego (tzw. Krankengeld), które będzie wypłacane przez kasę chorych. Zasiłek ten jest wypłacany przez maksymalnie okres 78 tygodni i wynosi średnio ok. 70 % zarobków brutto (§§47,48 SGB V). Pomimo zakończenia stosunku pracy z z dniem 1 maja, nadal będzie przysługiwało tobie Krankengeld. Zakończenie stosunku pracy nie prowadzi do utraty tego świadczenia. Ważne jest, abyś wszystkie zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy niezwłocznie po ich wzstawieniu przesyłał do pracodawcy (do momentu zakończenia stosunku pracy) oraz do twojego ubezpieczenia zdrowotnego. Bardzo ważna jest tutaj ciągłość zaświadczeń o niezdolności o pracy. Fakt poboru zasiłku chorobowego nie prowadzi do utraty zasiłku rodzinnego.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.